Zagrzeb Chorwacja. Informacje praktyczne

Zagrzeb nigdy nie był projektowany jako stolica i czasem, szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy większość jego mieszkańców przenosi się na wybrzeże, wcale nie przypomina europejskiej stolicy. Ale w ciepłe wiosenne albo jesienne wieczory, gdy kawiarnie Zagrzebia zapełnione są do ostatniego miejsca, czuje się rytm życia tego miasta.

Zagrzeb jest malowniczo położony, rozciąga się na równinie, a rzeka Sawa oddziela jego starszą część od powstałych po drugiej wojnie światowej przedmieść oraz od widocznego w oddali masywu Medvednica. Stare dzielnice Zagrzebia, Gradec i Kaptol przypominają Pragę albo Rygę, natomiast dolne miasto jest regularnie rozplanowaną XIX-wieczną śródmiejską dzielnicą urzędniczą, w której neony i eleganckie sklepy znakomicie pasują do solidnej, austro-węgierskiej zabudowy.

Zagrzeb Chorwacja. Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Większość atrakcji turystycznych Zagrzebia leży blisko siebie. Jeśli ma się niewiele czasu, można więc obejrzeć stolicę Chorwacji w ciągu jednego dnia, poświęcając ranek na Donji Grad (Dolne Miasto), a popołudnie na Gornji Grad (Górne Miasto). Będzie to jednak zwiedzanie powierzchowne. Zagrzeb najlepiej zwiedzać na piechotę. Ciekawym pomysłem jest również skorzystanie z miejskiej kolejki, która sama w sobie może stanowić turystyczną atrakcję.

Dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania stolicy Chorwacji jest dworzec główny. Stąd widać już najważniejsze parki Zagrzebia, a w oddali - iglice katedry. Na przeciwko dworca stoi pomnik króla Tomisława , który, siedząc na koniu, wita przybyłych trzymaną w wyciągniętej ręce włócznią. Tomisław był pierwszym królem Chorwacji, a ten jego wizerunek jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Zagrzebia. Na północ od pomnika leży elegancki Trg Tomislava - park-plac, ciągnący się w stronę najstarszej dzielnicy Zagrzebia. W północnej części parku wznosi się bryła Pawilonu Sztuki, w którym regularnie odbywają się wystawy czasowe i mieści się dobra restauracja. Przed budynkiem stoi pomnik chorwackiego malarza doby renesansu, Andrii Medulicia. Park Tomisława przechodzi w kolejny park - poświęcony biskupowi Strossmayerowi.

Idąc dalej na północ zielonym pasem parków, możemy dotrzeć do serca Zagrzebia, czyli na najważniejszy miejski plac - Trg Bana Josipa Jelacica . Plac ten jest zaprzeczeniem potocznych wyobrażeń na temat wyglądu byłego komunistycznego miasta. Większość turystów jest zachwycona jego nowoczesnością i europejskim klimatem. Odwiedzając stolicę Chorwacji, nie można pominąć (ani nie zauważyć) imponującej katedry , która jest jednym z najpiękniejszych budynków w Zagrzebiu. Przed kościołem stoi wspaniała złota figura Madonny w otoczeniu aniołów. Warto również zobaczyć pomnik Wojny Domowej przy ulicy Ilica, a stąd niedaleko już do Teatru Narodowego, przed którym stoi kolejna ciekawa rzeźba zatytułowana Studnia Życia - mała fontanna otoczona mnóstwem brązowych postaci.

O jedną przecznicę dalej położone jest Muzeum Etnograficzne, a tuż za nim - Muezum Mimary z liczącą ponad 4 tysiące obiektów niezwykłą kolekcją tajemniczego dalmatyńskiego kolekcjonera Ante Topić Mimara, zmarłego w 1987 roku.

Zagrzeb Chorwacja. Jak spędzać wolny czas w Zagrzebiu?

Zagrzeb to miasto o interesującym życiu kulturalnym. Stolica Chorwacji przyciąga coraz więcej muzyków i innych ludzi sceny z całego świata. Można tu obejrzeć dobre przedstawienia teatralne czy operowe, a także posłuchać muzyki klasycznej, tradycyjnej lub jazzowej.

Amatorzy sportu - a szczególnie piłki nożnej powinni wybrać się na stadion Maksimira. Ten imponujący obiekt jest widownią zarówno masowych imprez muzyki pop i rockowej, jak i meczy z udziałem Dinamo Zagrzeb i innych narodowych drużyn piłkarskich.

Do bardziej tradycyjnych imprez w Zagrzebiu należą Międzynarodowy Festiwal Folkloru w lipcu, będący hołdem dla bogatej kultury ludowej Chorwacji przyciągający zespoły z całej Europy. Jednym z największych wydarzeń folklorystycznych w Chorwacji jest organizowany również w Zagrzebiu Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Najlepszym źródłem informacji na temat życia kulturalnego są lokalne biura informacji turystycznej, biura podróży i hotele.

Zagrzeb Chorwacja. Co warto zjeść w Zagrzebiu?

Potrawy środkowej i wschodniej Chorwacji mają wiele wspólnego z mocno doprawianą przyprawami kuchnią węgierską, natomiast Istria i Dalmacja przejęły od Włochów upodobanie do owoców morza i potraw mącznych. Pod wieloma względami Zagrzeb ma to, co najlepsze z obu tych kulinarnych światów - sycące potrawy mięsne z głębi kraju, dobrej jakości dania rybne, a także rozmaite międzynarodowe i etniczne restauracje

Kulinarnym symbolem Zagrzebia jest potrawa zwana Zagrebacki schnitzel . Jak łatwo się domyślić, jest to danie mięsne. Składa się z cielęciny nadziewanej szynką i serem, usmażonej i podawanej na grzance. Zakończeniem posiłku jest tradycyjnie kawa - bardzo mocna, podawana w małych filiżankach. Odwiedzając Zagrzeb, warto spróbować mało znanego w Polsce, a doskonałego chorwackiego piwa . Jednym z najlepszych wyrobów tutejszych browarów jest Karlovacko , mające 5,2% alkoholu piwo typu lager o pełnym i przyjemnym smaku, znakomite w gorące letnie dni na wybrzeżu i równie dobrze smakujące zimą w jednej z licznych zagrzebskich piwiarń.

Zagrzeb Chorwacja. Wskazówki praktyczne

Przestępczość w Zagrzebiu jest mniejsza niż w większości wielkich stolic europejskich. Wykroczenia wobec turystów zdarzają się rzadko. Dodatkowo można zmniejszyć zagrożenie, przestrzegając elementarnych zasad bezpieczeństwa przez unikanie samotnych spacerów nocą po nieoświetlonych ulicach, niepozostawianie cennych przedmiotów w samochodzie oraz pilnowanie rzeczy osobistych i bagażu. Zaleca się również wykonanie kserokopii paszportu - na podstawie kopii konsulat będzie w stanie w miarę szybko wydać nowy w przypadku kradzieży czy zgubienia.

Zagrzeb Chorwacja. Przydatne linki

Chorwacja. Centrum Informacji Turystycznej w Zagrzebiu - www.zagreb-touristinfo.hr

Chorwacja. Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Zagrzebiu - www.zagrzeb.polemb .net

Ambasada Chorwacji w Warszawie - croemb@pol.pl

Nieoficjalna strona Chorwacji - www.cro.pl

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku Step by Step Chorwacja

Więcej o: