Singapur. Wybrane festiwale i święta

W zróżnicowanym społeczeństwie Singapuru nie dziwi fakt, że świąt świeckich i religijnych jest mnóstwo. Trudno bowiem przyjechać do Singapuru i nie trafić na jedno z nich.

W niektórych przypadkach nie można podać konkretnej daty, ponieważ święta obchodzone są według kalendarza księżycowego. Dlatego przed podróżą do Singapuru warto sprawdzić terminy na stronach internetowych biur turystycznych (m.in. www.yoursingapore.com). Należy pamiętać, że niektóre z nich są również świętami państwowymi, a w te dni wiele sklepów i restauracji może być zamkniętych.

Singapur. Chiński Nowy Rok - styczeń/luty

To najważniejsze i najdłużej trwające chińskie święto przypada na przełom stycznia i lutego. Zważywszy na to, że społeczeństwo Singapuru składa się przede wszystkim z Chińczyków, święto nowego roku księżycowego obchodzone jest nader hucznie i okazale. Legenda głosi, że na początku wiosny przebudził się rogaty potwór, który zaczął terroryzować mieszkańców pobliskich wiosek. Wieśniacy dopóty żyli w strachu, dopóki nie odkryli, że można odciągnąć uwagę smoka od miejsc zamieszkałych i sprowadzić go do zatoki przy pomocy hałasu, świateł i czerwonego koloru.

Obecnie jest to święto rodzinne. Tydzień wcześniej zaczyna się sprzątanie i dekorowanie domów oraz ulic. Najbarwniej ozdobione są zazwyczaj New Bridge Road i Eu Tong Sen Street. Najbardziej chodliwym towarem są wówczas drzewka mandarynkowe i śliwkowe, uznawane za drzewka szczęścia. Ponadto reguluje się stare długi i niosąc w zanadrzu mandarynki, od wiedza krewnych i przyjaciół. Panuje też zwyczaj obdarzania dzieci pieniędzmi zapakowanymi w czerwone koperty (hong bao), zaś na frontowych drzwiach zostawia się znak fu jako przepowiednię pomyślności. W tym czasie liczne zakątki Chinatown oświetla blask zapalonych latarni, a że tradycja nakazuje, by były to uroczystości huczne, w wielu miejscach odbywają się pokazy sztucznych ogni, które mają rozświetlać mrok i odstraszać złe moce.

Pochód Chingay wieńczy obchody chińskiego Nowego Roku. Wielobarwna parada przypada na pierwszą albo drugą niedzielę po głównym święcie, więc można mieć pewność, że odbędzie się w lutym. Na ozdobionych platformach - chingay - występują tancerze na szczudłach, smoki, lwy i akrobaci. Malowniczy korowód zmierza na Orchard Road.

Singapur. Tajpusam (Thaipusam) - styczeń/luty

To święto dla ludzi o mocnych nerwach. W pierwszym dniu hinduiści obwożą obraz bóstwa Subramaniama, nazywanego inaczej Lordem Muruganem, na srebrnym powozie ciągniętym przez białe byki. Aby zobrazować przejście przez "najczystszą wodę", pod koła wozu rzucane są kokosy. W ten sposób miażdżone owoce tworzą potok kokosowego mleka.

Drugiego dnia skruszeni hinduiści najpierw okrążają świątynię Śri Śrinivasa Perumal położoną w hinduskiej dzielnicy Singapuru - Małe Indie, a następnie podążają 3 km do świątyni Chettiar znajdującej się przy Tank Road. Pielgrzymi tego dnia składają w ofierze swoje cierpienia. Policzki i język przekłuwają długim prętem vel (może osiągać 15 cm i więcej), w skórę na plecach i klatce piersiowej wbijają haki, do których później przymocowane zostają srebrne i złote łańcuchy lub świeże cytryny. Mężczyźni niosą również kavadi - misterną konstrukcję ozdobioną pawimi piórami. Nie na rękach jednak. Ciężka rama przymocowana jest do ich ciał za pomocą haków, a dodatkowe szpile przebijają policzki i język. Inni, za pomocą lin, których haczykowate zakończenia tkwią w plecach, ciągną wozy. W ten sposób czciciele pragną wypełnić złożone w minionym roku obietnice i śluby, a jednocześnie zapewniają sobie ochronę przed chorobami i nieszczęściami oraz błogosławieństwo dla dzieci i pomoc w znalezieniu lub utrzymaniu dobrej pracy. Pokutujący w ten sposób wierni nie okazują fizycznego bólu i uroczystość obywa się bez krzyków czy jęków, bez widoku krwi. Pozostali czciciele dołączają do procesji w modlitwie błagalnej lub dziękczynnej. Śpiewają i skandują. W świątyni kapłani posypują rany popiołem i ofiara zostaje dopełniona.

Obchody święta Tajpusam są zabronione w Indiach. Poza Singapurem w ten sposób pokutujących hinduistów można zobaczyć w Kuala Lumpur i Georgetown w Penangu.

Singapur. Dzień Vesak - maj

Jest to majowe święto buddystów. Tego dnia mnisi w tunikach koloru szafranu wyśpiewują teksty świętych ksiąg i wypuszczają z klatek ptaki, co symbolizować ma uwolnienie duszy. Pod wieczór wierni idą w procesji ze świecami. Malownicze święto związane jest z urodzinami Buddy, jego oświeceniem oraz osiągnięciem stanu nirwany, a obchodzi się je przy każdej buddyjskiej świątyni. Jednym z najlepszych miejsc jest jednak świątynia z relikwiami zęba Buddy w Chinatown.

Singapur. Singapurski Festiwal Jedzenia - czerwiec/lipiec

Impreza zorganizowana przez STB - Singapurski Zarząd ds. Turystyki trwa blisko miesiąc. Z pewnością jest to związane również z faktem, że mieszkańcy lubują się w potrawach, ich przygotowywaniu i konsumpcji. A mają co świętować, ponieważ gastronomia Singapuru jest niezwykle różnorodna i wieloetniczna. Do głównych atrakcji należą warsztaty sztuki kucharskiej, specjalne rejsy z herbatą, pokazy uliczne w Chinatown i oczywiście możliwość degustacji najróżniejszych delikatesów kuchni chińskiej, malajskiej, hinduskiej oraz europejskiej.

Singapur. Urodziny boga małp - wrzesień

Święto obchodzone jest we wrześniu, ale zdarza się, że przypada na luty. W czasie świętowania dnia jednego z najpopularniejszych bóstw chińskiego panteonu kapłan przeszywa swoje ciało ostrymi szpilami, po czym rozdaje amulety zapisane własną krwią w świątyni bóstwa, która znajduje się na Seng Poh Road. Wyznawcy w transie niosą na ramionach specjalną lektykę, w którą wstępuje duch boga małp. Cechą charakterystyczną owego święta są wznoszone naprędce różnego rodzaju sklepienia i baldachimy. Można je spotkać w pobliżu chińskich świątyń.

Singapur. Festiwal księżycowego ciastka - wrzesień

Festiwal znany również jako Święto Środka Jesieni, celebrowany jest we wrześniu. Trwa do 15. dnia 8. miesiąca księżycowego. Chińczycy obdarowują się wówczas księżycowymi ciasteczkami przyrządzonymi z ziaren sezamu oraz lotosu i nadziewanymi pastą z czerwonej fasoli lub jajkami kaczki. Ciastka mają ponoć upamiętniać upadek imperium Mongołów, które do konać się miało za pomocą wiadomości ukrytej w takim właśnie kulinarnym wypieku. Innym, nieco prostszym wyjaśnieniem przyczyny święta jest podobieństwo ciastka do księżyca w pełni, najjaśniejszego o tej porze roku. Przepełnione łakociami stragany spotkać można w całym Singapurze już 2 tygodnie przed dniem święta, jednak najwięcej jest ich Chinatown.

Singapur. Święto Latarni - wrzesień

Przypada na wrzesień. Właściwie zaliczyć je można do festiwalu księżycowego ciastka. W Singapurze jest obchodzone w chińskich ogrodach w Jurong, gdzie dzieci paradują z jaskrawo kolorowymi lampionami. Powszechnym zjawiskiem są wówczas także przedstawienia, zwłaszcza tańce lwa i smoka.

Singapur. Thimithi - wrzesień/październik

Obchodzone jest na przełomie września i października. Jest to kolejna hinduska dramatyczna ceremonia, podczas której wierni starają się pokonać lęk przed bólem fizycznym, przebiegając 4-metrowy odcinek pokryty żarzącymi się węglami. Nietypowa ścieżka jest organizowana w świątyni Śri Mariamman w Chinatown. Oczekujący na swą kolejkę hinduiści dodają sobie nawzajem odwagi tańcem, pokrzykiwaniem i śpiewem. Corocznemu świętu dedykowanemu bogini Draupadi towarzyszą pokazy sztucznych ogni.

Singapur. Hari Raja Hadżdż - październik/listopad

Jest to święto obchodzone przez zamieszkujących Singapur muzułmanów. Wyznawcy Allacha zbierają się w meczetach, aby oddać cześć tym, którzy tego roku odbyli tzw. większą albo pełną pielgrzymkę do Mekki - hadżdż (Haji) lub dopełnili zaleceń związanych z umrą - mniejszą peregrynacją bądź też ziarą - do grobów islamskich świętych. W tym czasie wierni składają w ofierze barany albo kozły, których mięso rozdawane jest później ubogim. Zwyczaj wywodzi się ze starotestamentalnej historii Abrahama, który był gotów poświęcić Bogu swego syna Izaaka, ale po interwencji anioła ostatecznie jako ofiarę złożył baranka.

Singapur. Deepavali - październik/listopad

Deepavali albo Diwali można inaczej nazwać festiwalem świateł. Hinduiści świętują zwycięstwo Kriszny nad Narakasurą, a więc dobra nad złem, światła nad ciemnością. Oliwne lampki świecą się na zewnątrz domostw, aby przyciągnąć Lakszmi -hinduską bogi nieszczęścia, bogactwa i piękna. Dzielnica Singapuru - Małe Indie jest wówczas obficie udekorowana lampkami i girlandami.

Singapur. Boże Narodzeniec - grudzień

W Singapurze obchodzone jest zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli 25 grudnia. Już w listopadzie pojawiają się świąteczne dekoracje w centrach handlowych, a Orchard Road zostaje fantastycznie rozświetlona. Komercyjne podejście do święta sprawia, że najbardziej "gwiazdkowa" atmosfera towarzyszy właśnie świątecznym zakupom.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Singapur

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: