Chiny. Wielki Mur Chiński

Wielki Mur (Wanli Changcheng), największe dzieło budowlane starożytnych Chin, stanowi zespół fortyfikacji wzniesionych w różnym czasie w celu ochrony północnych granic kraju przed koczowniczymi ludami z Północy. Chińczycy mawiają, że ma długość ?10 tysięcy li?, co oznaczałoby około 5 tys. km.

Według oficjalnych pomiarów całość muru wynosi 8851,8 km, z czego niecałe 6260 km obejmuje właściwą konstrukcję, wzniesioną pracą ludzkich rąk. Rozciąga się on od przełęczy Jiayuguan w zachodniej prowincji Gansu do twierdzy Shanhaiguan nad zatoką Pohaj, gdzie "wchodzący" do morza odcinek muru nazywany bywa Głową Starego Smoka. Mur biegnie w zależności od ukształtowania terenu - czasem opada w głębokie doliny, po czym wznosi się na wierzchołki gór. Jego integralną częścią są naturalne przeszkody, tj. jary, urwiska czy granie. Podstawę konstrukcji tworzyły warstwy ubitej ziemi, które następnie umacniano żwirem, a w późniejszym okresie kamieniami bądź cegłami. Średnio ma około 10 m wysokości i co najmniej 5 m szerokości, co miało ułatwiać przewożenie materiałów w czasie jej budowy. Cała gigantyczna fortyfikacja, budząca powszechny podziw i szacunek, powstała dzięki morderczej pracy setek tysięcy robotników, przez co nazywana bywa "najdłuższym cmentarzem świata".

Wielki Mur Chiński zwiedzanie

Z uwagi na zły stan Wielkiego Muru Chińskiego tylko niektóre odrestaurowane odcinki udostępnione są dla zwiedzających, m.in. Badaling, Mutianyu, Juyongguan, Jinshanling czy Simatai. W1987 r. mur wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Oddalony od centrum Pekinu o około 70 km Badaling (otwarty codz. 6.30-18.00, wstęp 45 RMB, cena obejmuje również Muzeum Wielkiego Muru) jest najlepiej zachowanym, ale i najtłumniej odwiedzanym fragmentem Wielkiego Muru.

Wielki Mur Chiński Badaling

Należy przygotować się na setki turystów oraz licznych lokalnych sprzedawców, ponieważ miejsce to jest mocno skomercjalizowane. Jest tu wiele restauracji, sklepów oraz rozlicznych straganów z pamiątkami. Znajduje się tu także kolejka linowa (w jedną stronę 60 RMB, w obie 80 RMB), którą można dostać się na jedną z dziewiętnastu wież obserwacyjnych tej części muru. Stamtąd roztacza się niesamowity widok na wijącą się dolinami i wierzchołkami gór XV-wieczną konstrukcję zbudowaną za dynastii Ming. Szczególnie pięknie wygląda ona rano, gdy z pokrywającej ją warstwy mgły wyłaniają się stojące na szczytach wieże. Odcinek ten, o długości niecałych 5 km, strzeże również pobliskiej przełęczy Juyongguan, stanowiącej jedną z dwóch bram prowadzących do stolicy. Z powrotem można zejść, podążając wzdłuż muru bądź zjeżdżając kolejką lub kolorowymi wagonikami (30 RMB). Ta ostatnia opcja jest dosyć kosztowna i niewarta swej ceny. Wybierając ją, do jedzie się do niewielkiego zoo, przedstawiającego raczej smutny widok. Stamtąd należy przejść około kilometra do głównego parkingu. Po jego wschodniej stronie znajduje się Muzeum Wielkiego Muru (otwarte wt.-nd. 8.45-17.00 latem, 8.45-16.30 zimą). Najtańszym środkiem transportu jest lokalny autobus 919 (ok. 10 RMB), odjeżdżający codziennie za stacji Deshengmen. Spod Qianmen na placu Tiananmen w godzinach 6.00-10.00 co 20 min. odjeżdżają autobusy turystyczne (40-50 RMB) o numerach 1 i 5. Podróż trwa około 1,5 godziny. Można też wykupić jeden z pakietów turystycznych obejmujących najczęściej Badaling, przełęcz Juyongguan oraz grobowce dynastii Ming.

Wielki Mur Chiński Mutianyu

Lepiej wybrać się do odległego o 90 km od stolicy Mutianyu (otwarty 1 IV- 31Xcodz. 7.00-18.00, 1XI - 31 III codz. 7.30-17.30, wstęp 45 RMB), nie co mniej popularnego niż Badaling, ale słynącego z najpiękniejszych widoków. Znajdujący się tu fragment muru wzniesiony został w VI w. przez Północną Dynastię Qi. Później, w epoce Ming, dwukrotnie go przebudowywano i konserwowano. Ostatni raz odrestaurowano go w latach 80.XX stulecia. Na górę wjechać można wyciągiem krzesełkowym, a zjechać torem saneczkowym. O ile czas pozwoli, najlepiej jednak zejść piechotą, podziwiając po drodze malownicze górskie widoki z wijącą się niczym legendarny smok serpentyną Wielkiego Muru. Najtaniej (ok. 16 RMB) jest dojechać tu lokalnym autobusem 916 lub 936 z Dongzhimen do placu Mingzhu (międzynarodowego centrum konferencyjnego Huairou), a stamtąd mini busem (około 30 RMB) do Mutianyu. Spod Xuanwumen odjeżdża autobus turystyczny (ok. 40 RMB) o numerze 6, ale kursuje jedynie w weekendy i święta, w okresie od 15 kwietnia do 15 października. Można także wykupić wycieczkę z biura turystycznego, obejmującą zazwyczaj jeszcze inne atrakcje.

Wielki Mur Chiński Simatai

Jednym z najpiękniejszych i najwierniej odzwierciedlających pierwotny fragment Wielkiego Muru jest obiekt Simatai (otwarty codz. 8.00-17.00, wstęp 40 RMB), oddalony od Pekinu o około 110 km. Ta część muru wzniesiona została w drugiej połowie XIVw., za panowania cesarza Hongwu z dynastii Ming. W XVI w. była konserwowana i rozbudowywana. Obecnie pozostały po niej głównie ruiny, w tym około 16 wież obserwacyjnych. Można stąd powędrować do oddalonego o około 3 czy 4 godziny Jinshanling. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i poruszać się dosyć ostrożnie, gdyż gdzieniegdzie mur się urywa i jest bardzo stromo. Tu również można wjechać i zjechać kolejką (w jedną stronę: 20 RMB, w obie strony: 30 RMB).

Wielki Mur Chiński Jinshanling

Wzniesiony przez Mingów odcinek fortyfikacji w Jinshanling - otwarty codz. 8.00-17.00, wstęp 50 RMB (1 IV - 31 X) i 40 RMB (1 XI - 31 III), wstęp na wiszący most: 30 RMB - jest jedynym miejscem na Wielkim Murze, gdzie można oficjalnie spędzić noc w namiocie. Zwiedzanie go można połączyć z trekkingiem do oddalonego o 10 km Simantai. Na górę można wjechać kolejką (w jedną stronę: 30 RMB, w obie strony: 50 RMB). Oba miejsca przyciąga ją przede wszystkim swoją autentycznością oraz stosunkowo niewielką liczbą turystów. Dojechać do nich można lokalnym transportem (ok. 30 RMB) ze stacji Dongzhimen do Miyun, gdzie należy się przesiąść do bezpośredniego autobusu do Simatai, albo z Dongzhimen do Chengde, a następnie wziąć taksówkę do Jinshanling. Można też podjechać autobusem turystycznym spod Qianmen (około 100 RMB). Podróż trwa około 2,5-3 godziny.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Pekin

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: