Singapur. Wzdłuż Orchard Road

Ogród Botaniczny, pałac prezydencki Istana Negara Singapura i zakupy - tak pokrótce można scharakteryzować dzielnicę skupioną wokół Orchard Road w Singapurze.

Singapur. Handlowa Orchard Road

Singapurska Orchard Road kojarzy się z zakupami i w rzeczy samej broszury przeznaczone dla turystów określają ją mianem Fifth Avenue, Champs Lysek albo Via Veneto. Olbrzymie centra handlowe sprzedają wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Ulica ciągnie się na północny zachód od Fortu Canning i znajdują się na niej 3 stacje metra: Orchard, Somerset i Dhoby Ghaut, spośród których Orchard jest najbardziej dogodna, jeżeli chodzi o sklepowe wyprawy.

Singapur. Jeżeli ktoś zmęczy się patrzeniem jedynie na zegarki i ubrania, skorzystać może z innych oferowanych przez Orchard Road atrakcji. Po pierwsze można zahaczyć o oficjalną rezydencję prezydenta Singapuru - Ista na Negara Singapura. Choć otwarta dla zwiedzających tylko 5 dni w roku, żaden prezydent nie mieszka tam od 1959 r. Z kolei na najbardziej na zachód wysuniętym odcinku ulicy znajduje się przepiękny Ogród Botaniczny. Ogólnie rzecz ujmując, ludzie przychodzą na Orchard Road w dwóch celach: w ciągu dnia na zakupy, nocą zaś na zabawę w jednym z tutejszych barów.

Singapur. Ogród Botaniczny

Jeżeli ktoś dał się wcześniej skusić na zakupy, to po kilku godzinach (krócej się nie da) perspektywa otwartej przestrzeni Singapurskiego Ogrodu Botanicznego będzie ukojeniem. Jest on otwarty codziennie od 5.00 do północy, a znajduje się 10 min. drogi od zachodniego końca Orchard Road, przy Cluny Road. Ogród został założony w1859 r., a w 1877 pojawiły się w nim pierwsze brazylijskie nasiona kauczukowca. W tym czasie jednak nikt nie zwrócił na nie większej uwagi z wyjątkiem Henry'ego Ridleya (1855-1956), botanika i geologa, który w1888 r. został mianowany dyrektorem Ogrodu Botanicznego i piastował tę funkcję do 1911. Ridley przewidział finansowy potencjał rośliny i kolejne 20 lat swego życia spędził na przekonywaniu malajskich plantatorów do przekwalifikowania swych ziem na nową produkcję.

Singapur. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne. Po prawej stronie bramy głównej znajduje się domek strażnika, skąd wziąć można bezpłatne mapy. Wycieczki oprowadzane za darmo przez wolontariuszy organizowane są w weekendy.

Pięćdziesiąt kilka hektarów ziemi zajmują ogrody różane, misternie przystrzyżone drzewa i krzewy, paprocie, doliny palmowe i jeziora, które zamieszkują żółwie i łabędzie. O brzasku i zmierzchu biegają tu miłośnicy joggingu, a amatorzy taichi okupują trawniki i ścieżki ogrodu.

Singapur. Nie można ominąć wspaniałego i tchnącego spokojem Narodowego Ogrodu Orchidei. Jest on otwarty codziennie od 8.30 do 19.00. Koszt wstępu 5 SGD, dzieci poniżej 12-go roku życia - bezpłatnie. Zgromadzono tam zbiory liczące tysiąc gatunków i dwa tysiące hybryd. Szczególną atrakcją jest Ogród Orchidei Sław, w którym znajdują się storczyki nazwane na cześć takich osobistości, jak: Margaret Thatcher, Jackie Chan albo Lady Diana.

Singapur. Najmłodszych przyciągnąć może Ogród Dzieci Jakuba otwarty wt.-nd. 8.00-19.00. Zachęca licznymi kawiarniami, tryskającymi wszędzie fontannami i najróżniejszymi interaktywnymi atrakcjami o charakterze edukacyjnym. Można tam znaleźć między innymi przyrząd do fotosyntezy lub miniogród prezentujący różnorodną eksploatację roślin. Oprócz tego ogród usiany jest rozmaitymi rzeźbami. Wisienką na torcie jest staw Jezioro Łabędzie z cudownym posągiem pośrodku, przedstawiającym szybujące nad jego powierzchnią ptaki.

Singapur. Na terenie Ogrodu Botanicznego w Singapurze znajduje się kilka stawów. Na zboczu okalającym od strony południowej Jezioro Symfonii, przy Heliconia Walk, postawiono pomnik Fryderyka Chopina w towarzystwie zasłuchanej w takty Poloneza George Sand. Nie jest to jedyna rzeźba polskiego kompozytora w Singapurze. Jeszcze jedna znajduje się w Parkview Square przy North Bridge Road.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Singapur

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: