Singapur - odpocznij na wyspie Sentosa

Singapur to dla mieszkańców ląd główny, miejsce pracy i codziennych zajęć. By odpocząć, udają się na wyspy południowe, przede wszystkim na Sentosę - niekończące się pasmo atrakcji

Mimo niewielkiej odległości między wyspami Sentosa a Singapurem nad tą pierwszą wciąż unosi się aura odmienności, a miejscowi traktują ją jako miejsce, gdzie można odpocząć, wziąć głęboki oddech i zaczerpnąć nowych sił.

Singapur Sentosa. Co oznacza SENTOSA

Nazwa Sentosa (w języku malajskim SENTOSA znaczy "spokojny") była kiedyś niewątpliwie adekwatnym określeniem. Dziś jednak, zważywszy na to, że jest to jedna z najbardziej rozwiniętych południowych wysp Singapuru, do tego miejsca już nie pasuje. Sentosa w czasach kolonialnych, gdy stacjonowały tu wojska brytyjskie, zwana była również Pulau Blakang Mati albo Island of Death Behind. Tłumaczy się to różnie: wyspa śmierci, śmiercionośna wyspa, wyspa zmarłych (bo podobno jest rajem poległych piratów). Mieszkańcy Sentosy odnoszący się sceptycznie do wszelkich chwytów stosowanych, by przyciągnąć na wyspę światowy kapitał turystyczny, tłumaczą nazwę jako "So Expensive and Nothing To See Also", co znaczy: tak drogo, a jednocześnie nic wartego uwagi. Na szczęście nie jest to prawdą.

Singapur Sentosa. Jak dostać się na Sentosę

Jest kilka możliwości dotarcia na Sentosę. Aby droga sama w sobie była pełna wrażeń, należy wybrać kolejkę linową CableCar , dzięki której można podziwiać widoki z wagoniku. Jest to jednak opcja najdroższa: dorośli - 24 SGD w jedną stronę i 26 w obie, dzieci - 14/15 SGD. Wyruszyć można z Mount Faber i Harbour Front Center na Telok Blangah Road. Metro i zwykłe autobusy dojeżdżają najdalej na stację Harbour Front Centre, skąd autobusem RWS8 trafić można do Resorts World (codziennie 6.00-23.30, koszt 2 SGD). Sentoskie pomarańczowe autobusy jeżdżą do stacji Beach Station, leżącej na południowym wybrzeżu wyspy (codziennie 7.00-23.00, w weekendy do północy, koszt 2 SGD).

Singapur Sentosa. Z trzeciego piętra centrum handlowego Vivo City można skorzystać również z bardzo wygodnego Sentosa Express (codziennie 7.00-24.00, koszt 3 SGD). Pociąg zatrzymuje się w trzech miejscach: na Waterfront Station, w pobliżu kasyna, w centrum na Imbiah Station, niedaleko repliki Merliona, i w końcu na Beach Station. Z Vivo City na Sentosę można również dojść piechotą zadaszoną promenadą (koszt 2 SGD) albo wziąć taksówkę, chociaż w tym wypadku trzeba się liczyć z dodatkową opłatą, wahającą się między 2 a 6 SGD, w zależności od pory dnia.

W weekendy dostępne są również nocne autobusy , opatrzone znakiem NR. Kursują między śródmieściem a Resorts World. Jeżdżą od piątku do niedzieli średnio co 20-30 min, w godz. 23.30-4.00. Koszt 3,50 SGD plus opłata za zejście na Sentosę - 2 SGD. Bilety na Sentosa Express mogą być wykorzystywane wielokrotnie w obrębie wyspy oraz na podróż powrotną. Bilety z pomarańczowych autobusów "Sentosa" także można wykorzystać na powrót Sentosa Express, o ile na wyspę przyjechało się pociągiem lub właśnie pomarańczowym autobusem. Jeżeli jednak po powrocie do Harbour Front zechcą Państwo ponownie udać się na wyspę, trzeba będzie kupić nowy bilet, nawet jeśli wraca się tego samego dnia.

Sentosa dysponuje również wewnętrznymi liniami komunikacji autobusowej oraz tzw. plażowym tramwajem Beach tram, kursującym wzdłuż południowych plaż. W środkach transportu publicznego dostępna jest przejrzysta mapa połączeń. Ostatnią opcją jest rower - od 8 SGD za godzinę. Jedynym mankamentem tego sposobu poruszania się po wyspie jest konieczność odstawienia pojazdu do tej samej wypożyczalni, z której się go wzięło.

Singapur Sentosa. Atrakcje Sentosy

Do głównych atrakcji Sentosy zalicza się Resorts World . Plastikowa przestrzeń kasyna, hoteli i butików z niebotycznie wysokimi cenami za wszystko zajmuje olbrzymią przestrzeń północnej części wyspy.

Ciekawą ofertą jest park tematyczny Universal Studios , otwarty codziennie od 10.00 do 19.00. Bilet nie taki znów tani: 66 SGD - dorośli, 48 SGD - dzieci poniżej 12 roku życia, dodatkowa opłata w weekendy wynosi 6/4 SGD. Park jest podzielony na 7 stref tematycznych: od starożytnego Egiptu po świat animowanego hitu Dream Works - Madagaskar. Wystawy, pokazy, musicale, proces powstawania filmów - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W zachodniej części Sentosy znajduje się Podwodny Świat - Underwater World, otwarty codziennie w godz. 9.00-21.00, koszt wstępu: 23 SGD - dorośli, 15 SGD - dzieci. Ulokowane pod ziemią oceanarium zostało otwarte w 1991 r. i obecnie udziela schronienia (i czerpie z tego profity) ponad 2,5 tys. zwierząt morskich i słodkowodnych, które reprezentują około 250 gatunków z różnych części świata.

Singapur Sentosa. Wizytówką Singapuru jest Merlion - hybryda lwa i ryby , której oryginał wznosi się u ujścia rzeki Singapur. Na Sentosie kopia posągu znajduje się nieopodal stacji Imbiah i ma 37 m wysokości. Z jego tarasów widokowych podziwiać można nie tak znów daleki Singapur, nie mówiąc już o pięknym widoku na całą wyspę.

Naprawdę wyjątkową atrakcją Sentosy jest Muzeum Oblicza Singapuru (otwarte codziennie w godz. 9.00-19.00, koszt 10 SGD - dorośli, 7 SGD - dzieci). Naturalnych rozmiarów dioramy prezentują historię Miasta Lwa i jego dziedzictwo od XIV w. do 1945 r.

Singapur Sentosa. Plaże

Na Sentosie są trzy całkiem przyzwoite plaże, które oferują importowany żółty piasek, zielonkawą wodę i lagunę. Turyści mogą wypożyczyć kajaki, deski surfingowe oraz rowerki wodne, ale na ciszę i spokój nie ma co liczyć ze względu na tłumy ludzi i pływające kontenerowce.

Singapur Sentosa. Najbardziej zaludnioną plażą Sentosy jest Siloso Beach , na której mieści się Azurra Beach Club, oferujący kajaki (od 8 do 12 SGD za godzinę) oraz inne sprzęty. Nieopodal konkurujący z nim Wave House zaprasza codziennie od 10.00 do późnych godzin nocnych. Pozostałe plaże to Palawan Beach , wyróżniająca się wiszącym mostem, oraz najcichsza, bo położona najdalej od stacji Tanjong Beach .

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Singapur

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: