Sydney. Egzotyczna Bondi Beach

Bondi Beach to jedna z najpopularniejszych plaż w Sydney. Zajmuje niedużą powierzchnię w połowie drogi między Watsons Bay i Coogee. Po obu stronach Bondi Beach ciągną się malownicze wybrzeża klifowe. Spacer po okolicy to obowiązkowy punkt programu w czasie pobytu w Sydney.

Sydney Bondi Beach. Ulubione miejsce piknikowe w Sydney

Do Bondi Beach dotrzemy Military Rd, z której na końcu musimy skręcić w Ramsgate Av. "Bondi" lub "Boondi" to aborygeńskie słowo oznaczające "hałas fal rozbijających się o skały". Bondi Beach zamykają z obu stron klify i jest ona szeroką, piaszczystą plażą, jedną z największych, a na pewno najpopularniejszych wśród turystów i mieszkańców Sydney. W1851 r. okoliczne tereny zakupił Francis O'Brien wraz z teściem Edwardem Smithem Hallem i nazwał je Bondi Estate. W późniejszych latach O'Brien zdecydował udostępnić plażę i okolice mieszkańcom Sydney jako tereny piknikowe i rekreacyjne. Ponieważ Bondi Beach szybko stała się popularną weekendową atrakcją Australijczyków, O'Brien, przerażony ciągnącymi tu tłumami, chciał ją zamknąć. Po interwencji władz Sydney plaża stała się jednak w 1882 r. miejscem publicznym. Z początkiem XX w. rozluźniły się obyczajowe zakazy związane z kąpielami w morzu w ciągu dnia i pływanie połączone z piknikiem na Bondi Beach stało się cotygodniowym zwyczajem mieszkańców.

Sydney Bondi Beach. Znakomita dla surferów

Plaża Bondi jest długa na około kilometr i jej rozmiary najłatwiej docenić z góry, wspinając się na klify znajdujące się po obu jej krańcach. Południowa część plaży zwykle okupowana jest przez miłośników surfingu. Deski surfingowe znaleźć możnaw wielu wypożyczalniach rozlokowanych wzdłuż jednej z odchodzących od Bondi ulic. Jeśli natomiast chcielibyśmy popływać w morzu, wypatrujmy żółtych i czerwonych flag, które wyznacza ją bezpieczny rejon do kąpieli. Nie musimy obawiać się rekinów, bowiem pod wodą, jak na wielu innych australijskich plażach, rozmieszczana jest latem specjalna siatka, która ma je powstrzymać przed podpływaniem do brzegu, co i tak zdarza się niezwykle rzadko. Czasem dostrzec można na horyzoncie delfiny i wieloryby. W okresie Bożego Narodzenia ludzie urządzają na Bondi pikniki pod dmuchanymi choinkami.

Sydney Bondi Beach w przeszłości

Dzielnicę wokół Bondi Beach po II wojnie światowej zaludnili żydowscy emigranci z Polski, Rosji, Węgier, Czechosłowacji i Niemiec, stąd wiele synagog i koszernych sklepów mieszczących się w okolicy. Wzdłuż Campbell Parade ciągnie się szpaler popularnych i najczęściej dość drogich kawiarni, kafejek, lodziarni, restauracji i hoteli, gwarantujących spektakularny widok na Bondi. Malkontenci uważają, że dziś Bondi Beach jest cieniem tego, czym była w czasach swojej świetności w latach 20. i 30. Świadectwem dawnej chwały jest kilka budynków. Należy do nich m.in. Hotel Bondi zbudowany w stylu art déco w latach 1915-1920.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Sydney

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: