Los Angeles. Plaże Pacyfiku

Tętniące życiem plaże w okolicach Los Angeles to mekka wszystkich, którzy łakną plażowej rozrywki i zabawy. Wzdłuż linii brzegowej spacerują także ci, którzy poddają się chwili refleksji, patrząc w niezmierzoną otchłań Pacyfiku.

Skaliste wybrzeża Malibu, szerokie plaże Santa Monica i kolorowe, tętniące życiem wybrzeże Venice to miejsca każdego roku odwiedzane przez ok. 30 mln turystów z całego świata. To także najbardziej znane wypoczynkowe miejscowości Zachodniego Wybrzeża i ośrodki sportów wodnych. Zróżnicowana linia brzegowa sprawia, że znajdą tutaj dla siebie miejsce zarówno miłośnicy surfingu, jak i osoby preferujące odpoczynek na rozgrzanym piasku.

Los Angeles. Santa Monica

Santa Monica to jedna z najstarszych nadbrzeżnych miejscowości hrabstwa Los Angeles, od początku powstania plasująca się w czołówce najlepszych kurortów Kalifornii. Łagodny klimat, świeża bryza wiejąca od oceanu i średnio 330 dni słonecznych w roku to zachęta zarówno do zamieszkania tu, jak i spędzania kilku wakacyjnych dni. Z palisadowego parku położonego na przybrzeżnym klifie rozciąga się niepowtarzalny widok na ocean. Szeroka, piaszczysta plaża zachęca do kąpieli słonecznych, a ciągnąca się wzdłuż niej promenada przyciąga mieszkańców Los Angeles i turystów. W1933 r. w pobliżu molo powstał Santa Monica Yacht Harbor (Klub Jachtowy Santa Monica), do którego obok jachtów i rybackich kutrów zawijał także statek wycieczkowy łączący wybrzeże miasta z portem na wyspie św. Katarzyny (Catalina Island).

Los Angeles Santa Monica. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Santa Monica jest molo. Uznaje się je za najstarsze na Zachodnim Wybrzeżu. Działa tu park rozrywki, oceanarium i kilka restauracji z pięknym widokiem na ocean oraz wybrzeże. Drewniana konstrukcja molo została zbudowana w latach 1908-1916 i do dzisiaj zachowała swój pierwotny wygląd. Jedną z głównych atrakcji molo w Santa Monica jest park rozrywki, Pacific Park, w którego centrum ustawiono widoczny już z daleka diabelski młyn. To element najczęściej przedstawiany na widokówkach z Santa Monica. Szczególnie pięknie wygląda nocą, gdy zapalają się oświetlające go kolorowe żarówki.

Los Angeles. Złote Wybrzeże

Zachodnia część plaży w Santa Monica to tzw. Gold Coast (Złote Wybrzeże), doskonale znane wielbicielom literatury Nelsona de Mille'a. Z okien przestronnych, ekskluzywnych willi roztacza się fantastyczny widok na ocean. Równolegle do plaży ciągnie się nadmorska autostrada Pacific Coast Highway, która po przejściu przez tunel w Malibu przechodzi w autostradę oznaczoną numerem A10, aby następnie przez Phoenix i Houston dotrzeć aż na Florydę. Po drugiej stronie autostrady na klifie mieści się Palisada Park. Ze skały w najwyższym punkcie parku roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Przy ładnej pogodzie i przejrzystym niebie można dojrzeć nawet wybrzeża Malibu. Spektakularnych doznań dostarczy tu zachód słońca. Palisada Park jest ulubionym miejscem spacerowym zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, którzy także dostrzegli uroki ciągnącego się przez 2,5 km terenu porośniętego tropikalną roślinnością.

Los Angeles. Venice

W 1905 r. magnat tytoniowy Abbot Kinney zakupił 160 akrów bagnistych, przybrzeżnych równin i rozpoczął budowę miasta Venice. Nazwa zapożyczona została od włoskiej Wenecji i miała przypominać ją także wyglądem. Kinney wybudował sieć krzyżujących się kanałów i wzniósł łukowate, weneckie mosty. Sprwadził nawet z Wenecji gondole i gondolierów.

Los Angeles Venice. Miejska plaża w Venice znana jest jako najbardziej kolorowe i szalone miejsce na kalifornijskim wybrzeżu. Można tu spotkać przeróżnych dziwnie wyglądających i zachowujących się ludzi. Ich liczba sprawia, że ma się wrażenie, iż każdy, kogo wygląd i sposób zachowania odbiega od ogólnie przyjętych zasad, zmierza na wybrzeże, by wtopić się w tłum jemu podobnych. Dawni hipisi w średnim i mocno zaawansowanym wieku, wytatuowani staruszkowie na rolkach, błąkający się bezdomni i głośni piewcy psalmów to tylko część indywiduów, jakie można spotkać, spacerując wzdłuż wybrzeża. Obwieszeni naszyjnikami z koralików sprzedawcy zapraszają do zakupu latawców, kadzidełek, a nawet skrętów.

Los Angeles. Marina del Rey

W bezpośrednim sąsiedztwie na południe od Venice leży Marina del Rey zajmująca obszar 3,4 km2 powierzchni, z czego ponad połowa to zbiornik wodny. Znajduje się tu największy na świecie sztuczny port jachtowy. W zacisznym nadbrzeżu kołysze się na falach około kilka tysięcy zacumowanych luksusowych łodzi. Wokół portu skupiają się kawiarnie i restauracje, z których większość obok wybornych potraw oferuje piękny widok na zatokę. Każdego roku, zwykle w pierwszą sobotę grudnia, na jej spokojnych wodach organizowana jest połączona z konkursem parada łodzi Marina del Rey Holiday Boat Parade (Odświętna Parada Łodzi w Marina del Rey). Spektakularny widok udekorowanych i oświetlonych tysiącami kolorowych żarówek jachtów przyciąga tysiące turystów i mieszkańców Los Angeles.

Los Angeles. Long Beach

Long Beach to najdalej na południe wysunięty ośrodek turystyczny należący do hrabstwa Los Angeles. Tutejszy port jest jednym z największych na świecie. Niemałą atrakcją w porcie jest zacumowany tu na stałe luksusowy liniowiec RMS "Queen Mary" (Royal Mail Ship - Statek Poczty Królewskiej). Zbudowany w okresie międzywojennym jako jeden z brytyjskich transatlantyków należał do wyjątkowej grupy statków. Każdy z nich od momentu powstania pretendował do miana największego, najszybszego i najbardziej luksusowego.

Los Angeles Long Beach. Podczas wizyty w Long Beach koniecznie trzeba odwiedzić największe na świecie oceanarium. W wielkim, dwupoziomowym kompleksie Aquarium of the Pacific na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, w tym spotkanie ze zwierzętami, które zamieszkują różne obszary Pacyfiku.

Los Angeles. Malibu

Malibu to miejscowość, którą upodobali sobie bogaci mieszkańcy Los Angeles. Aby tu zamieszkać, trzeba dysponować niebagatelną fortuną, gdyż domy i rezydencje osiągają ceny niewiele niższe niż w Bel-Air. Wspaniałe krajobrazy, skaliste wybrzeże, niewielkie, ale malownicze plaże zachęcają do odwiedzenia Malibu. Jeśli ktoś szuka miejsca na błogi odpoczynek na złotym piasku przy szumie fal, powinien raczej wybrać plaże położone bardziej na południe: w Santa Monica, Venice lub mniej znane Redondo Beach. Malibu to wspaniałe miejsce dla ludzi, którzy chcą aktywnie spędzić dzień, spacerując i podziwiając widoki, a także odwiedzić jedno z najwspanialszych muzeów Los Angeles, muzeum im. Paula Getty'ego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Los Angeles

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: