Los Angeles - ostatnia stacja Route 66

Jedna z najbardziej znanych dróg na świecie, Route 66, ma swój początek w Chicago w stanie Illinois. Biegnie następnie przez osiem stanów USA, a kończy się na Zachodnim Wybrzeżu w Los Angeles. Kiedy zaczęto jej używać w listopadzie 1926 roku, liczyła 3939 km długości.

Los Angeles. Inspiracje Route 66

W czasie Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX w. Drogą 66 odbywała się masowa migracja na zachód mieszkańców środkowych stanów USA. Do Kalifornii podążały wówczas całe rodziny w nadziei na lepszą przyszłość na Zachodnim Wybrzeżu. Route 66 była inspiracją dla pisarzy i reżyserów filmowych. John Steinbeck w powieści Grona gniewu przedstawił exodus osadników jadących na zachód w latach Wielkiego Kryzysu. Na jej podstawie powstał później pod tym samym tytułem słynny film w reżyserii Johna Forda (The Grapes of Wrath, 1940). W okresie powojennym Route 66 stała się bohaterką wielu innych powieści, filmów, a także piosenek. Reżyserzy pragnący podkreślić moment przemieszczania się swoich bohaterów sytuowali akcję filmu właśnie na Route 66. Zwykle była ona przedstawiona jako niknąca na krańcu horyzontu droga, przypominająca pustą, asfaltową rzekę. Wzdłuż liczącej kilka tysięcy kilometrów trasy powstały niezliczone ilości moteli, zajazdów i przydrożnych barów. Każdy z nich dla podróżujących po słynnej Router 66 był niezwykłym miejscem stanowiącym ważny punkt na mapie ich dalekiej podróży.

Los Angeles. Historic Route 66

W czerwcu 1985 r. Route 66 została skreślona z listy krajowych autostrad i zastąpiona przez Interstate 40. Jednak w 2005 r. przebiegające przez stany Illinois, New Mexico i Arizona odcinki trasy 66, których łączna długość wynosi prawie 2270 km, uznano za narodową drogę krajobrazową i nadano jej nazwę Historic Route 66. Wzdłuż tej drogi przywrócono do życia szereg atrakcji kulturowych z nią związanych. Na trasie działa kilka muzeów eksponujących pamiątki i zdjęcia pochodzące z czasów świetności Route 66. Jest też tutaj samochodowa myjnia z 1925 r., przydrożne bary z oryginalnymi szyldami, kilka moteli, a nawet niespełna dwukilometrowy (o długości jednej mili) fragment drogi, która wygląda identycznie jak w 1940 r.

Route 66 znalazła także swoje miejsce w kulturze muzycznej Ameryki. Chyba pierwszą ze słynnych piosenek była Route 66 wykonywana przez Nat King Cole'a. Utwory o kultowej Route 66 wykonywały później tak sławne zespoły jak Depeche Mode czy The Rolling Stones. Swoją piosenkę o Drodze 66 śpiewał także zespół Dżem w przeboju pt. 66.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Los Angeles

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: