Los Angeles. Hollywoodzka Aleja Sław

Najbardziej oczekiwanym przez turystów przybywających po raz pierwszy do Los Angeles jest spacer po Walk of Fame (Alei Sław). Ten najsłynniejszy na świecie chodnik wiąże się z ponad stuletnią historią Hollywood.

Los Angeles Hollywood. Symbol Hollywood

Walk of Fame obejmuje prawie 6 km chodników pokrytych gwiazdami. Zachodni początek Alei Sław wyznacza zaprojektowana w 1993 r. przez Catherine Hardwicke, wykonana ze stali nierdzewnej La Brea Gateway, stojąca na skrzyżowaniu Hollywood Boulevard z ulicą La Brea. Brama ma kształt altanki, której dach opiera się na umieszczonych w czterech rogach postaciach bogiń wielkiego ekranu: Mae West, Dorothy Dandridge, Dolores Del Rio i Anny May Wong. Wybór aktorek nie był przypadkowy, biorąc pod uwagę fakt, że jedna z nich była białą kobietą, druga Latynoską, trzecia Murzynką, a czwarta aktorką chińskiego pochodzenia. Każda z postaci stoi na czterokątnym, niewysokim postumencie i przedstawiona została w długiej, opinającej ciało sukni. Na dachu altanki wznosi się wysoka iglica z napisem HOLLYWOOD, którą wieńczy wiatrowskaz z umieszczoną na szczycie postacią Marilyn Monroe, uwiecznioną w sławnej stylizacji z sukienką uniesioną przez podmuch powietrza wydobywający się z kanału wentylacyjnego metra. Pochodząca z filmu Słomiany wdowiec (1955 r.) scena jest jedną z najbardziej znanych scen filmowych w światowym kinie.

Los Angeles Hollywood. Wschodnią granicę Alei Sław wyznacza prostopadła do Hollywood Boulevard ulica Gover. Gwiazdami pokryty jest także chodnik Vine Street pomiędzy ulicami Yucca na północy i Sunset Boulevard na południu. Do dzisiaj wmurowano już ponad 2,5 tys. gwiazd, a co rocznie przybywa około 20 kolejnych.

Los Angeles Hollywood. Gwiazdy "zwykłe" i specjalne

W ciągu niespełna półtora roku w chodnik Walk of Fame (Alei Sław) wmurowało swoje gwiazdy ponad 1,5 tys. ludzi związanych z przemysłem rozrywkowym. Gwiazdy przyznawane są w pięciu kategoriach: film, telewizja, radio, nagranie muzyczne i występy na żywo. Na każdej z nich pod imieniem i nazwiskiem nagrodzonego widnieje wykonany z brązu emblemat. Część gwiazd należy do tak zwanej kategorii specjalnej, niezwiązanej ze światem artystycznym, a umieszczone na nich emblematy odnoszą się do zasług osób bądź instytucji, którym zostały przyznane. W kategorii specjalnej mieszczą się gwiazdy przy znane czasopismom, parkowi rozrywki Disneyland, znanym firmom - L'Oreal i Victoria's Secret. Także wódka Absolut ma swoje miejsce na sławnej alei. Niektórych szczęśliwych właścicieli gwiazd zrodziła fantazja ich twórców. Mają tu bowiem swoje gwiazdy Myszka Miki i Żaba Kermit, Królewna Śnieżka i Kubuś Puchatek. W gronie wyróżnionych jest też kilka czworonogów: znana dzieciom na całym świecie suczka Lessie, owczarek niemiecki Strongheart (1918-1929), bohater wielu filmów, i pies Rin Tin Tin, który w latach 20. wystąpił aż w 25 filmach.

Los Angeles Hollywood. Chiński Teatr Graumana

Znane powiedzenie: "Być w Los Angeles i nie zobaczyć Chińskiego Teatru Graumana to jak pojechać do Chin i nie widzieć Chińskiego Muru" trafnie oddaje rangę miejsca będącego wizytówką Hollywood. Inauguracja, która miała miejsce w 1927 r., była jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii hollywoodzkiego kina. Uroczystość uświetniła premiera filmu Król Królów (The King of Kings, 1927) Cecila De Mille'a. Na premierę przybyli do teatru sławni aktorzy, a wzdłuż ulicy ustawiły się tysiące gapiów chcących choćby przez chwilę popatrzeć na wysiadające z limuzyn filmowe gwiazdy.

W 1940 r. teatr Graumana był gospodarzem corocznej uroczystości rozdania Oscarów. Dziś wciąż organizowane są tutaj uroczyste premiery filmowe. Podobno w żadnym innym miejscu w Los Angeles nie odbyło się ich tak wiele, jak właśnie tutaj.

Los Angeles Hollywood. Odciski sławnych dłoni

Jak głosi tradycja, miesiąc przed oficjalnym otwarciem chińskiego teatru Norma Talmadge, znana hollywoodzka gwiazda przypadkowo wdepnęła w nieutwardzony beton na jego podjeździe, dając początek tradycji pozostawiania przez gwiazdy odcisków dłoni i stóp w mokrym cemencie. Od tego czasu na dziedzińcu przy teatrze aktorzy uwiecznili swe ślady na prawie dwustu cementowych płytach. Niewiele już pozostało wolnego miejsca, dlatego kolejnych pretendentów do nagrody wybiera się obecnie w bardzo staranny i przemyślany sposób.

Los Angeles Hollywood. Prawda o tradycji pozostawiania odcisków jest jednak o wiele bardziej prozaiczna. Sid Grasman wznosząc swój teatr zatrudnił do wykonania podjazdu niejakiego Jeana W. Klossnera. Po zakończeniu każdej ze swoich prac Klossner "podpisywał" swoje dzieło odbijając dłoń na świeżym cemencie. Sidowi Graumanowi nasunęła się myśl, aby wybitne postaci filmu w Hollywood pozostawiały swoje odciski na podjeździe jego teatru. Musiał jeszcze tylko stworzyć historię, która dawała by początek zwyczajowi, będąc przy tym romantyczną i zabawną. Wymyślił ją zatem, a Norma Talmadge została jej główną bohaterką. Obecnie o każdej porze dnia wokół chińskiego teatru kłębią się tłumy turystów porównujący rozmiar swoich dłoni z odciskami Marilyn Monero czy Jacka Nicholsona.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Los Angeles

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: