Los Angeles. Kolorowy i magiczny Disneyland

?Disneyland jest jak podróż Alicji na drugą stronę lustra. Przejście bram Disneylandu będzie jak wejście do innego świata? - powiedział świadomy tego faktu Walt Disney. Marzenia o Disneyowskiej krainie czarów spełniają się w miejscowości Anaheim, 30 km od Los Angeles.

Disneyland, kolorowa i wesoła kraina bajki niedaleko Los Angeles, została stworzona jako ostatnie wielkie marzenie producenta i reżysera, filantropa, a przede wszystkim wielkiego wizjonera Walta Disneya. Mówi się, że jest ona najszczęśliwszym miejscem na świecie.

Los Angeles Disneyland. Tak powstał Disneyland

Pomysł na stworzenie Disneylandu zrodził się w umyśle jego twórcy podczas jednej z cotygodniowych wypraw z córkami do Griffith Park [w Los Feliz niedaleko Los Angeles - red.]. Gdy siedział na ławce znudzony patrzeniem na swe pociechy po raz dziesiąty kręcące się na karuzeli, zamarzył o stworzeniu takiego miejsca, w którym zarówno dzieci, jak i ich rodzice mogliby się wspólnie dobrze bawić, bez względu na dzielącą ich różnicę wieku. Jego wyobraźnia, od dzieciństwa twórcza i wybujała, zaczęła usilnie pracować. Disney hołdował hasłu: "Wszystkie marzenia można spełnić. Ludziom po prostu brakuje odwagi, aby je zrealizować". W konsekwencji zaczął się rodzić projekt budowy parku rozrywki i wkrótce Disney przedstawił go światu.

Los Angeles Disneyland. Budowa Disneylandu trwała rok i jeden dzień. Wielkie otwarcie bajkowej krainy Disneya miało miejsce 17 lutego 1955 r. Choć na uroczystość zaproszono 15 tys. gości, tłum przybyłych był dwa razy większy. W dniu inauguracji Disneylandu przed telewizorami zasiadło 90 mln telewidzów, co stanowiło w owym czasie spektakularny rekord oglądalności. Wśród zaproszonych gości pojawiło się wiele wybitnych i sławnych postaci, wśród nich Frank Sinatra z synem.

Los Angeles Disneyland. Atrakcje Disneylandu

Przekroczenie bramy wejściowej Disneylandu jest równoznaczne z przeniesieniem się w czasie do Ameryki z końca XIX wieku. Główna aleja - Main Street - otoczona jest "wesołymi", kolorowymi kamieniczkami z pięknie ozdobionymi okiennicami i rzeźbionymi dachówkami. Ulicą kursuje zaprzężony w konie tramwaj i pojazdy stylizowane na wehikuły z początku XX wie ku. W Main Street Cinema dorośli powracają w świat dzieciństwa, a ich dzieci poznają kino, na którego ekranie wyświetlane są pierwsze powstałe w USA czarno-białe kreskówki wyreżyserowane przez Walta Disneya.

Los Angeles Disneyland. Disneyland podzielony jest na kilka obszarów, z których każdy stanowi odrębną tematycznie całość. Wejście do Fantasylandu (Krainy Fantazji) prowadzi przez zamek Królewny Śnieżki. Wśród atrakcji Fantasylandu znajduje się kolejka górska, która łącząc relaks i dobrą zabawę, służy także młodszym dzieciom. Wszystkie napotykane postaci nawiązują do ulubionych bohaterów bajek Disneya, np. Piotrusia Pana, słonika Dumbo czy Królewny Śnieżki.

Los Angeles Disneyland. Mickey's Toontown usytuowana w północnej części Disneylandu została stworzona dla najmłodszych dzieci. Koniecznie trzeba wstąpić do znanych z kreskówek domków zamieszkanych przez Myszkę Miki i jego przyjaciółkę Myszkę Mini. Spotkać tu można także ich przyjaciół: psa Pluto, Go ofy'ego i innych, którzy przechadzają się po uliczkach i chętnie pozują do pamiątkowych fotografii.

Los Angeles Disneyland. Z kolei Tomorrowland jest obszarem Disneylandu najczęściej wzbogacanym o nowe elementy związane z postępem i rozwojem techniki. Korzystając z oferowanych tu atrakcji, można odbyć podróż kosmiczną, przemieścić się pośród gwiazd i planet, oraz w zawrotnym tempie zwiedzić wirtualny wszechświat.

Los Angeles Disneyland. Śladami Indiany Jonesa

Po zachodniej stronie Disneylandu usytuowany jest Adventure land, kraina przygód prowadząca przez tropikalną dżunglę z pirackimi budowlami ukrytymi pomiędzy drzewami. Tu można poczuć się jak Indiana Jones walczący z siłami ciemności. Nawiązujący do filmów Poszukiwacze zaginionej arki oraz Indiana Jones i świątynia zagłady, rajd podziemnym korytarzem pełen jest czyhających niebezpieczeństw w postaci lawy, walących się mostów czy wyłaniających zza załomu czaszek, węży i pająków.

Los Angeles Disneyland. Zupełnie inny charakter ma Frontierland, stanowiący replikę miasteczka na Dzikim Zachodzie. Graniczy z nim New Orleans Square (Plac Nowoorleański), gdzie można wziąć udział w jednych z największych atrakcji Disneylandu. Wkraczając w progi nawiedzonego domu w widowisku Haunted Manssion trzeba być przygotowanym na spektakularne i nieprawdopodobne wręcz efekty specjalne, które sprawią, że niemal zacznie się wierzyć w duchy. Pełna wrażeń jest też wyprawa do krainy piratów. Widowisko Piraci z Karaibów stanowi bowiem podróż w sam środek rozgwieżdżonej nocy na wyspę zaatakowaną przez Jacka Sparrowa i Barbossę, których łatwo dojrzeć wśród walczących piratów.

Los Angeles Disneyland. Park Przygody im. Walta Disneya

Od 2001 r. zaczarowany świat Walta Disneya tworzą dwa osobne parki rozrywki, których wejścia znajdują się na przeciwko siebie. Na wprost Disneylandu w 2001 r. na 22 hektarach dawnego parkingu otwarto Disney California Adventure. Przez wzgląd na oferowane atrakcje zapewne bardziej przypadnie on do gustu dorosłym turystom i starszym dzieciom. Ponieważ jest to osobna, niezwiązana z Disneylandem część Disney Resort, konieczne jest tu nabycie od dzielnych biletów wstępu.

Los Angeles Disneyland. Podobnie jak w klasycznym Disneylandzie, tak i tutaj obowiązuje tematyczny podział na poszczególne obszary. Także i tu każdego dnia około godz. 18.00 odbywa się kolorowa parada. Jest tylko jedna różnica - główną ulicą przemierzają postacie z długometrażowych filmów Disneya.

Najbardziej ekscytującym przeżyciem w Parku Przygody jest Soarinover California - podniebna podróż nad Kalifornią. Chociaż uczestnik siedzi przypięty pasami w fotelu przed ogromnym ekranem Imax, to niezwykle realistyczna symulacja sprawia, że oglądając Kalifornię z lotu ptaka ma wrażenie szybowania lotnią wysoko nad ziemią. Spektakularne wrażenia stanowią wynik efektów specjalnych, takich jak wiatr wiejący w twarz oraz zmiany w trajektorii "lotu" w zależności od ukształtowania terenu, nad którym aktualnie się szybuje. Widoki podziwiane z tej perspektywy, m.in. Golden Gate w San Francisco, rozpościerające się na wzgórzach winnice Napa Valey, ośnieżone szczyty gór i rozdzielające je kaniony na długo pozostaną w pamięci. Warte szczególnego wspomnienia są także Grizzly River Run - sześciominutowy szalony spływ rwącą rzeką - oraz California Screamin - jeden z najbardziej budzących strach roller costerów w Ameryce.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Los Angeles

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: