Włochy Neapol. Starożytny trakt Via dei Triabunali

Via dei Tribunali już od czasów antycznych stanowi jeden z najważniejszych traktów Neapolu. Zwiedzanie miasta warto zacząć od spaceru po jego najstarszej części.

Via dei Tribunali była główną arterią starożytnego Neapolu. Ulica bierze swój początek przy Castel Capuano, gubiąc się w uliczkach przed Pizza Dante. Można tutaj znaleźć tradycyjne trattorie i restauracje serwujące doskonałą miejscową kuchnię oraz liczne bary i kioski sprzedające jedzenie na wynos. Pośród licznych lokali gastronomicznych mieszczą się także sklepy z wyrobami lokalnych producentów, zwłaszcza winem i oliwą. Kupić tu można również świeże owoce i warzywa. Wzdłuż tej ruchliwej, pełnej turystów ulicy wznoszą się też zachwycające swoją różnorodnością wspaniałe kościoły i kaplice reprezentujące coraz to inne style architektoniczne, takie jak gotyk, renesans czy barok.

Włochy Neapol. Via dei Triabunali - co zwiedzać po drodze

Na skrzyżowaniu Via Duomo i Via dei Tribunali wznosi się potężna bryła kościoła Girolamini nazywanego także kościołem św. Filipa Nereusza. Świątynia wzniesiona została między rokiem 1588 a drugą połową XVIII w. Idąc dalej, wychodzi się wprost na najbardziej atrakcyjny plac położony w ciągu ulicy , czyli Piazza San Gaetano (plac św. Kajetana). Rozciąga się on w najstarszej części Neapolu. To w tym miejscu znajdowała się grecka agora, następnie forum rzymskie i główny plac targowy antycznego Neapolu. Także tutaj stanął pierwszy wczesnochrześcijański kościół, zbudowany w latach 533-555. To na jego miejscu obecnie wznosi się monumentalna Basilica di San Lorenzo Maggiore , jedna z najważniejszych świątyń Neapolu.

Włochy Neapol. Poniżej poziomu obecnego klasztoru odnaleziono i odsłonięto cenne resztki starożytnego i wczesnośredniowiecznego miasta. Najstarsze z nich są greckie zabudowania sięgające nawet IV w. p.n.e. Zachowane obiekty stanowią rozległe muzeum archeologiczne , w całości znajdujące się ok. 7 m pod ziemią.

W okolicy znajduje się również druga monumentalna barokowa Basilica di San Paolo Maggiore (bazylika św. Pawła) wyniesiona ponad poziom ulicy na wysokiej rampie, na którą wychodzi się dwoma ciągami schodów. Na miejscu kościoła znajdowała się niegdyś pogańska świątynia Dioskurów.

Włochy Neapol. Przy placu (pod numerem 68) znajduje się początek podziemnej trasy prowadzącej przez pozostałości antycznych zabudowań pod poziomem miasta, nazwanej Napoli Sotterranea, czyli Podziemnym Neapolem . Spacer odbywa się na głębokości dochodzącej do 40 m. Wycieczki możliwe są tylko z przewodnikiem o określonych godzinach (pn.-pt. o godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, w czwartki także o 21.00; w sb.-nd. i święta o godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00; bilet 9 , ulgowy dla studentów i nauczycieli 8 ; zwiedzanie trwa około 1,5-2 godz.).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Neapol

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: