Portugalia Porto. Wycieczka po Vila Nova de Gaia, dzielnicy wina

Nie ma co ukrywać, że to właśnie z Vila Nova de Gaia jest najlepszy widok na Porto i to tu wypija się obowiązkowy kieliszek wina. Tutaj też zwiedza się przesiąknięte zapachem porto piwnice i strome uliczki.

Jedni zaliczają Gaia (skrót od Vila Nova de Gaia) po prostu do Porto, inni zaś bronią jego statusu jako odrębnego miasta. Prawda leży pośrodku, ponieważ administracyjnie jest osobnym miastem, ale należącym do dystryktu Grande Porto i tym samym do całej aglomeracji miejskiej.

Portugalia Porto. Piwniczki z winem

Vila Nova de Gaia to głównie miejsce produkcji porto. To tutaj położone są magazyny-piwnice większości wytwórców tego szlachetnego trunku. Wino, które przez zimę leżakuje w winnicach, na wiosnę transportowane jest do miasta, by tam w kadziach i beczkach spokojnie się starzeć. Przez setki lat do przewozu beczek używane były barcos rabelos, które obecnie cumują wzdłuż wybrzeża i służą do celów reklamowych bądź turystycznych. Jedną z takich atrakcji jest bardzo popularny rejs zwany Reem 6 mostów Douro. Jest to krótka wycieczka, podczas której można podziwiać z perspektywy rzeki Porto i Vila Nova de Gaia. Rejs odbywa się na odcinku rzeki pomiędzy Ponte da Arriida a Ponte de Sao Joao.

Portugalia Porto. Cais de Gaia to promenada prowadząca wzdłuż rzeki i zapewniająca jedną z najlepszych panoram Porto pokazywaną w przewodnikach i folderach, najczęściej z barcos rabelos na pierwszym planie. Na promenadzie mieszczą się restauracje i kawiarnie, a w ciągu dnia pojawia się wiele straganów z rękodziełem, słodyczami czy lodami.

Przez wiele stuleci obszar przybrzeżny był bardzo zaniedbany ze względu na pełnione funkcje portu rzecznego. Budowę obecnej promenady rozpoczęto w 2000 r., a po trwających trzy lata pracach stała się ona chętnie odwiedzanym miejscem i takim pozostaje do dzisiaj. Ponadto obszar ten wraz ze starówką Porto wpisano na Listę UNESCO.

Po drugiej stronie Cais de Gaia wznoszą się budynki właścicieli piwnic produkujących porto. Pierwsze z nich stoją już przy Ponte Dom Luis I i ciągną się niemal do Ponte da Arrábida. Większość znajduje się na poziomie rzeki, ale są też takie, które usytuowano na szczytach wzgórz. Część piwnic otwarta jest dla turystów i udostępniona do zwiedzania.

Portugalia Porto. Polecamy domy winiarskie!

Pierwszą piwnicą od strony Ponte Dom Luis I jest Cálem (V -X 10.00-19.00 i XI -IV 10.00-18.00). Produkowane tu porto należy do najbardziej znanych marek.

Rozpoznawalną marką porto jest też trunek produkowany w firmie Sandeman (codz. III -X 10.00-12.30 i 14.00-18.00, XI -II 9.30-12.30 i 14.00-17.30), przede wszystkim dzięki charakterystycznemu logo przedstawiającemu sylwetkę ludzką w płaszczu i kapeluszu.

Ferreira (codz. 10.00-12.30 i 14.00-18.00) jest najstarszą firmą portugalską wytwarzającą porto z 250-letnią tradycją. Założona została w1751 r. przez rodzinę produkującą wina w regionie Douro, w momencie kiedy zagraniczni kupcy już sprzedawali wina z Porto.

Offley (I -II 9.30-12.30 i 14.00-17.30, III -X 10.00-12.30 i 14.00-18.00) jest prestiżową, nowoczesną marką, specjalizującą się głównie w białym porto, Ruby i Tawny.

Taylor's (pn.-pt. 10.00-18.00; w okresie wakacyjnym również w sb.) to marka pozostająca od ponad 300 lat (1692 r.) w rękach tej samej rodziny - założyciela. Największą uwagę przywiązuje się tutaj do zachowania tradycyjnych sposobów produkcji i tym samym utrwalania jakości marki.

Warto nadmienić, że oprócz omówionych domów winiarskich, w najbliższej okolicy jest jeszcze kilkanaście innych piwnic także udostępnionych zwiedzającym. Są to: A. Ramos Pinto, Barros, Cock burn's/Martinez, Croft, J.W. Burmester, Kopke, Osborne Portugal, Quinta do Noval, Romariz Vinhos, Rozes, W. & J. Graham's, Wiese & Krohn, Real Companhia Velha.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Porto

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: