Portugalia Porto. Spacer w dzielnicy Ribeira

Spacer po Porto to nieustanna wędrówka w dół i w górę, spoglądanie z wysoka na rzekę oraz podziwianie z dołu imponujących fasad kościołów i pałaców. Niemniej jednak wędrówka pośród plątaniny ciemnych uliczek Ribeiry to obowiązek każdego odwiedzającego Porto, tak jak kieliszek wina na nadbrzeżu.

Portugalia Porto. Niezwykły klimat Ribeiry

Czy to wykorzystując zejście ze szczytu Penta Ventosa koło Igreja de Sao Lourenço, czy skręcając z Rua de Dom Hugo w dół przy Capela das Verdades, można wejść w sieć uliczek leżących już na obszarze Ribeiry, która bierze swą nazwę od określenia beira-rio oznaczającego nadbrzeże. Ta robotnicza dzielnica wpisana na listę UNESCO, niegdyś traktowana jako miejsce zamieszkania i pracy ludzi znajdujących się na niższym szczeblu drabiny społecznej, stanowi obecnie żywy i barwny, a przede wszystkim popularny turystycznie rejon. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ kryje w swoim obrębie niezwykłe wąskie uliczki, ciemne przejścia oraz wysokie kamienice, nie raz pomalowane na różne kolory albo wyłożone barwnymi azulejos.

Portugalia Porto. Wchodząc w te małe, ciasne uliczki, warto przygotować się na to, że mapa może okazać się nieużyteczna. Najlepiej więc "włączyć" zmysł orientacji i patrzeć przed siebie, kierując się tam, gdzie się zobaczy coś interesującego, albo po prostu tam, gdzie nogi poniosą. Podczas tej wędrówki można być jednak pewnym jednego: mimo wszystko nie łatwo się tutaj zgubić i zazwyczaj po dwóch, trzech przecznicach dochodzi się do miejsca, które łatwo na mapie odnaleźć. Znakomitym punktem orientacyjnym może być również rzeka Douro, gdyż kierując się ulicami w dół, prędzej czy później się do niej trafi.

Wzdłuż Douro ciągnie się deptak z licznymi restauracjami i kawiarniami, przy brzegu cumują barcos rabelos, a ponad wodą rozciąga się widok na Vila Nova de Gaia i piwnice, w których przechowywane jest por o. Spacer w tym miejscu jest niepisanym obowiązkiem każdego przyjezdnego, zarówno w ciągu dnia, kiedy dobrze widać typowe dla rejonu kamieniczki i kiedy wzdłuż drogi wystawiają swe towary uliczni sprzedawcy, jak również w nocy, gdy całe nadbrzeże jest pięknie oświetlone, podobnie jak Ponte Dom Luus I czy widoczna z daleka Vila Nova de Gaia. Wtedy również zapełnia ją się restauracje, a w wielu z nich można posłuchać muzyki na żywo.

Portugalia Porto. Co zobaczyć w Ribeirze

Głównym placem tej części Porto jest Praça da Ribeira rozpościerający się przy jednym z krańców Rua de Sao Joao. Jego charakterystycznym punktem jest posadowiona centralnie fontanna, pośrodku której znajduje się rzeźba w postaci sześcianu - Cubo da Ribeira. Razem z Cais da Ribeira (deptakiem wzdłuż brzegu prowadzącym w stronę Ponte Dom Luus I) uważany jest on za jedno z najstarszych miejsc w Porto, wzmiankowanym już w statutach z 1389 r.

Idąc Cais da Ribeira, kierujemy się w stronę Ponte Dom Luis I, jednego z sześciu mostów łączących stare dzielnice Porto z Vila Nova de Gaia. Ten piękny, dwupoziomowy most jest idealnym miejscem do podziwiania okolicy.

Kolejnym ważnym zabytkiem w Ribeirze jest Casa do Infante przy Rua da Alfandega. Jest to jeden z najstarszych budynków w Porto. Tradycyjnie uważa się go za miejsce narodzin księcia Henryka w1394 r., co jednakże nie zostało potwierdzone historycznie.

W pobliżu Casa do Infante, na Largo do Terreiro stoi kaplica Matki Bożej Piety, w której znajduje się przeniesiony ze zburzonej kaplicy w porcie Ribeira wizerunek czczonej w Brazylii brzemiennej Maryi. Kaplica zbudowana w porcie uchodziła za jedną z najwspanialszych w Porto. Wychodząca obok kaplicy Rua da Reboleira, wraz z zabudową będąca przykładem architektury miejskiej końca średniowiecza, jest jedną z najbardziej typowych i zabytkowych uliczek Porto. Stoi też przy niej wiele budynków, na które warto zwrócić uwagę.

Monumentalny budynek Palácio da Bolsa to jeden z najbardziej znanych i symbolicznych w Porto. Obecnie pałac służy jako miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych. Jest też prawdziwym skarbem XIX-wiecznej architektury i sztuki, o czym świadczy choćby liczba turystów - 200 tys. odwiedzin rocznie. Wnętrze jest bardzo bogate i zawiera wiele pięknych, zdobionych sal oraz imponującą klatkę schodową. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Arabska (1862-1880) uważana za najładniejszą w całym pałacu, z wystrojem nawiązującym do sztuki arabskiej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Porto

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: