Portugalia Porto. Katedra Sé i mury miejskie

Najważniejsze miejsce w dzielnicy Porto - Sé, od której wzięła się zresztą jej nazwa, zajmuje katedra wznosząca się na szczycie wzgórza Pena Ventosa. Z uwagi na rangę powstającego budynku, to właśnie katedrę objęły pierwsze mury miejskie w Porto.

Portugalia Porto. Mury miejskie

Idąc od strony głównej ulicy (Avenida de Vimara Peres), po lewej stronie zobaczymy pozostałości najstarszych murów miejskich, zwanych Cerca Primitiva, Muralha Primitiva lub Muralha Romanica. Fragment murów zachowanych do naszych czasów jest częścią pierwotnej linii fortyfikacji opasujących Sé i najbliższe jej okolice. Powstały one już w okresie rzymskim w III w., a w wieku XII zostały odbudowane, licząc wówczas 750 m długości i obejmując obszar 4 ha. W takiej formie przetrwały do rozbiórki w XIV w. mającej umożliwić rozwój przestrzenny Porto. W tym czasie wyznaczono również nowe miejskie mury obejmujące o wiele większy obszar (Muralhas Fernandinas).

Portugalia Porto. Katedra

Katedra Porto na przestrzeni wieków doświadczyła licznych zmian i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, takich jak ślub Joao I z Filipą Lancaster w 1387 r. czy chrzciny Henryka Żeglarza w 1394 r. Wraz z całym obszarem objętym w średniowieczu murami miejskimi została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Początki Katedry Porto sięgają roku 1110 i związane są z biskupem Hugonem, który właśnie wtedy powołany został na ten urząd i poprowadził budowę pierwszej katedry romańskiej. W kolejnych wiekach liczne prace prowadzone w katedrze przyczyniły się do zmiany oryginalnego, romańskiego wyglądu. Właściwie dziś jej romański rodowód zdradza tylko majestatyczna elewacja zachowująca wieże z tego okresu i zewnętrzna bryła przypominająca wyglądem fortecę. Kościół powstały na planie krzyża łacińskiego posiada jedną nawę główną i dwie boczne. Nawa do dziś zachowała swój oryginalny romański wygląd, uzupełniony o dodatki powstałe w późniejszych okresach.

Portugalia Porto. Nierozłącznie z katedrą związany jest klasztorny krużganek (wstęp płatny), który zbudowano na życzenie biskupa Joao III (1373-1389). Zawiera on 16 podwójnych łuków, a na jego budowę Rada Miasta Porto przeznaczyła tysiąc bloków z ciosanego kamienia. Ta piękna i wyważona w proporcjach konstrukcja nawiązuje do starej katedry w Coimbrze. Duża liczba kolumn oraz materiał, z jakich zostały wykonane, sprawiają wrażenie surowości, którego dodatkowo dopełnia widok stojącego w centrum średniowiecznego krucyfiksu wykonanego w kamieniu.

Portugalia Porto. Z krużganka przechodzi się do kolejnych pomieszczeń, wśród których znajduje się zakrystia. Wewnątrz, na przedłużeniu ramienia transeptu widnieje kilka fresków, które w latach 1725-1731 wykonał Niccoló Nasoni . Podłoga i stoły są marmurowe, a szafy powstały z drewna różanego w 1700 r.

Portugalia Porto. Plac Katedralny

Plac Katedralny, czyli Terreiro da Sé, obecny wygląd zyskał w połowie XX w., kiedy postanowiono utworzyć dużą otwartą przestrzeń przed świątynią. Plac Katedralny to obecnie rozległa przestrzeń stanowiąca nie tylko miejsce wypoczynku, ale i świetny punkt widokowy, gdyż roztacza się z niego przepiękna panorama całej Ribeiry, rzeki oraz Vila Nova de Gaia. W1945 r. w centrum placu umieszczono pręgierz, który stał się ukoronowaniem prac restrukturyzacyjnych okolic katedry.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Porto

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: