Portugalia Porto. Starówka UNESCO

Idealne miejsce na spędzenie czasu pośród pamiątek przeszłości Porto stanowią reprezentacyjny deptak z wieżą ratuszową oraz przestrzeń obejmująca place, wąskie uliczki zabudowane kamienicami, piękne kościoły i monumentalne budynki.

Typowe dla większości miast z długą historią określenie "stare miasto" odnosi się w Porto do obszaru położonego w granicach wyznaczonych przez średniowieczne mury miejskie, który w całości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Granice tego obszaru przebiegają jednak niezależnie od wyznaczonych dzielnic oraz nie obejmują wszystkich miejsc, które warto zobaczyć. Również ze względów organizacyjnych zwiedzanie dobrze zaplanować w taki sposób, aby łatwiej było dotrzeć do obiektów, które chcemy zwiedzić "po kolei", zamiast sztywno trzymać się ram wyznaczonych przez UNESCO.

Portugalia Porto. Najbardziej reprezentacyjną ulicą Porto jest długa na 250 m Avenida dos Aliados, na której odbywają się miejskie uroczystości, pojawia się bożonarodzeniowa choinka i skąd rusza świąteczny korowód w dzień św. Jana. Oczywiście stąd także najlepiej rozpocząć zwiedzanie Porto.

Portugalia Porto. Avenida dos Aliados, czyli główna aleja Porto

W 1916 r., w ramach prac miejskich mających połączyć dwa place w Porto (Praça do General Humberto Delgado na północy i Praça da Liberdade na południu), została wyznaczona Avenida dos Aliados (Aleja Aliantów) z założenia mająca spełniać cele reprezentacyjne. Avenida dos Aliados, według założeń architekta, miała pozostawać w harmonii z zielenią. I właśnie na tej ulicy pomiędzy dwiema osiami ruchu można zobaczyć szeroką przestrzeń publiczną wypełnioną ławeczkami, drzewami oraz rzeźbami. Często też prezentowane są tutaj różne czasowe ekspozycje. Wzdłuż alei stoją wspaniałe granitowe budynki ozdobione wieżyczkami, świetlikami, kopułami i pięknymi fasadami.

Portugalia Porto. Zwiedzanie

Z Praça da Liberdade w stronę zachodnią biegnie wznosząca się w górę Rua dos Clérigos, na której końcu widnieje sylwetka kościoła. Igreja dos Clérigos (kościół Kleryków; codz. XI -III 8.45-12.30 i 15.30-17.00; IV -X 8.45-12.30 i 15.30-19.00) został wzniesiony w latach 1732-1750, jako jeden z pierwszych w pełni barokowych kościołów w Portugalii. Na tyłach kościoła wznosi się Torre dos Clérigos (Wieża Kleryków) Zbudowana głównie z granitu i marmuru w latach 1754-1763, po siada sześć pięter i mierzy 75,6 m, co czyniło ją w momencie powstania najwyższą budowlą w kraju.

Portugalia Porto. Na Rua das Carmelitas pod nr. 144 znajduje się jedna z najsłynniejszych światowych księgarni, Livraria Lello & Irmao (Księgarnia Lello & Irmao; pn.-pt. 10.00-19.30, sb. 10.00-19.00). Jej początki sięgają drugiej połowy XIX w. W roku 1909 powstał istniejący do dziś budynek, który wkrótce miał stać się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Porto i unikatowych na skalę światową. Zaprojektowany przez wybitnego inżyniera tamtych czasów Xaviera Estevesa, odrestaurowany i unowocześniony w roku 1994, charakteryzuje się imponującą fasadą w stylu neogotyckim i niezwykle bogato zdobionym wnętrzem. Godne uwagi są m.in. pięknie zdobione kręte schody, misternie rzeźbione ornamenty, drewniane półki na książki, kolorowe witraże czy górna galeria, w której teraz działa niewielka herbaciarnia.

Portugalia Porto. Rua das Carmelitas wychodzi na Praça de Gomes Teixeira - plac Gomesa Teixeiry, któremu patronuje wybitny matematyk i profesor uniwersytetu Francisco Gomes Teixeira (1851-1933). Z uwagi na znajdujący się w tym obszarze uniwersytet, od dawna był to studencki dystrykt, w obrębie którego znajdują się najlepsze w Porto tascas (tradycyjne bary-restauracje, tak jak w Polsce bary mleczne) oferujące smaczne i tanie posiłki.

Portugalia Porto. Z Praça de Gomes Teixeira po minięciu Igreja do Carmo dochodzi się do Praça de Carlos Alberto - plac Karola Alberta, nazwanego tak ku czci króla Sardynii Karola Alberta (1831-1849), który zamieszkał w Porto po abdykacji na rzecz swojego syna.

Po prawej stronie placu znajdziemy powszechnie znaną kawiarnię-restaurację o nazwie Luso Caffé założoną w 1935 r., która przez dziesięciolecia istnienia stała się obowiązkowym przystankiem dla wszystkich warstw społecznych miasta, w tym także dla różnych osobistości związanych z kulturą.

Portugalia Porto. Odchodząca od placu Rua de Cedofeita swoją nazwę wzięła od Igreja de Sao Martinho de Cedofeita (kościół św. Marcina z Cedofeita), romańskiego kościółka z VI w., który znajduje się na końcu tej długiej ulicy. Przez lata przebiegał tędy ważny szlak łączący Porto z Barcelon. Dzisiejszy wygląd ulica zyskała w połowie XVIII w. wraz z planem rewitalizacji miasta.

Jedną z przecznic od Rua de Cedofeita jest Rua de Miguel Bombarda znana z licznych galerii sztuki. Mieści się na niej kilkadziesiąt galerii, a w każdą pierwszą sobotę miesiąca, odbywają się inauguracje nowych wystaw przyciągające tłumy miłośników sztuki, inwestorów i artystów.

Portugalia Porto. Niedaleko od skrzyżowania w Palácio dos Carrancas mieszczącym się na Rua de Dom Manuel II ma swoją siedzibę najważniejsze muzeum w Porto: Muzeum Narodowe Soares dos Reis (wt. 14.00-18.00, śr.-nd. 10.00-18.00; wstęp płatny 5 , poza nd. i świętami). Zostało ono założone z inicjatywy Pedro IV w 1833 r. jako pierwsze muzeum sztuki w Portugalii. Jego celem miała być ochrona artystycznego dorobku portugalskiego, które państwo przejęło od klasztorów po ich likwidacji.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Porto

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: