Kuba Hawana. Zakupy i pamiątki

Muzyka kubańska, rum, cygara i koszulki z wizerunkiem Che Guevary. Co jeszcze można przywieźć z Kuby?

Kuba Hawana. Sklepy dewizowe

Ze względu na embargo i właściwie ciągły kryzys (większy bądź mniejszy) panujący na Kubie, sklepów jest niewiele. W państwowych, w których miejscowi kupują za pesos kubańskie zazwyczaj nic nie ma. Jeśli chcielibyśmy cokolwiek zakupić, trzeba szukać sklepu dewizowego, gdzie wszyscy (łącznie z Kubańczykami!) płacą w CUC. W Starej Hawanie takie sklepy znajdują się przy Obispo za katedrą oraz przy kilku popularnych wśród turystów uliczkach. W centrum Hawany na zakupy możemy się udać na Rampę lub do sklepów znajdujących się pod Edificio Focsa. W Vedado i Miramar sklepy dewizowe mieszczą się zazwyczaj w samych hotelach albo tuż obok.

Kuba Hawana. Ulubione pamiątki kubańskie

Pamiątki jakie można przywieźć z Kuby to przede wszystkim rękodzieło: rzeźby wykonane z drewna, puszek po napojach lub metalu, a także obrazy, różnorakie wyroby z kokosa lub palmy. Tekstylia, w tym pięknie tkane koszule oraz, bardzo popularne wśród turystów, koszulki z nadrukiem przedstawiającym Che Guevarę lub też płyty z muzyką kubańską. Jednak najbardziej popularnymi prezentami przywożonymi z Kuby są cygara i rum. Należy pamiętać, że jeśli chcemy oficjalnie wywieźć z Kuby więcej niż 23 cygara, powinny one posiadać banderolkę oraz dowód zakupu z oryginalnego sklepu. Jeśli wywozimy mniej niż 23 cygara, nie muszą one mieć ani banderolki, ani nie jest wymagany rachunek ze sklepu. Wśród najpopularniejszych marek rumu wywożonych z Hawany jest oczywiście Havana Club.

Kuba Hawana. Jeden z największych targów pamiątek Mercado de Artesanias, wcześniej usytuowany obok Plaza de la Catedral, został przeniesiony do przestronnej hali za kościołem San Francisco de Paula w Almacenes de San José (Magazynach św. Józefa). Inne sklepy z pamiątkami znajdziemy wszędzie tam, gdzie docierają turyści, a więc przy Obispo, Rampa, El Morro i wielu innych.

Kuba Hawana. Pieniądze

Na Kubie równolegle funkcjonują dwie waluty. Pierwszą z nich jest moneda nacional (kubańskie peso lub CUP), którym w zasadzie wolno posługiwać się jedynie obywatelom Kuby. Dla zagranicznych turystów stworzono peso convertible - peso wymienialne (potocznie zwane chavito lub CUC). Bardzo często zdarza się sytuacja, gdy podane są dwie ceny - jedna w pesos cubanos dla Kubańczyków, a druga w pesos convertibles (CUC) dla turystów. Różnica jest spora, jako że 1 CUC stanowi równowartość mniej więcej 1 USD (czasami nawet 1 EU), a za CUC kupimy ok. 24 pesos kubańskich (CUP).

Pieniądze można wymienić w banku, na lotnisku lub w hotelu. Należy jednak uważać na ilość wymienianych pieniędzy, ponieważ zamiana nie wydanych pesos convertibles na inną walutę, może być kłopotliwa. Przy wymianie pieniędzy zazwyczaj należy okazać paszport.

Odradzamy wwożenie na Kubę amerykańskich dolarów, gdyż ich wymiana na pesos convertibles obciążona jest dodatkowym podatkiem w wysokości 10% transakcji. Zazwyczaj najlepiej mieć przy sobie euro lub franki szwajcarskie.

Kuba Hawana. Bankomaty można znaleźć w Starej Hawanie, np. przy ulicy Obispo, jak też w większych, pięciogwiazdkowych hotelach. Z kart kredytowych i debetowych banków europejskich zazwyczaj bez kłopotów można wyciągnąć pieniądze w jednym z bankomatów. Jeśli nie uda się z bankomatem, można udać się do większego oddziału CADECA (np. Obispo, na przeciwko Hotelu Florida; codz. 8.00-22.00, godziny mogą się zmienić) gdzie też wypłacają pieniądze z karty.

Uwaga! Bardzo często nie są obsługiwane karty i czeki podróżne wydane w USA lub banków należących do kapitału amerykańskiego. Praktycznie nie można się nimi posługiwać na Kubie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Hawana

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: