Kuba Hawana. Podróż i komunikacja

Planując wycieczkę do Hawany, dowiedz się, jak dostać się na Kubę i w jaki sposób najlepiej podróżować po mieście.

Kuba Hawana. Podróż na Kubę

Do Hawany latają samoloty wielu linii lotniczych. Opcje przylotu z Polski są bardzo bogate zarówno poprzez jeden z europejskich portów lotniczych, jak i przez Mexico City czy Cancun. Ceny lotów różnią się w zależności od pory roku i aktualnej koniunktury, ale należy założyć, że koszt przelotu z Polski na Kubę, do Hawany może oscylować w granicach 2500-3000 PLN. Warto sprawdzić aktualne oferty renomowanych przewoźników takich jak: Air France, KLM, Lufthansa czy też Iberia, które latają na Kubę.

Nieco tańsze opcje przelotu na Kubę, ale mniej elastyczne daty, oferują czarterowe linie lotnicze Condor i Blu-Express. Międzynarodowe lotnisko José Marti znajduje się 18 km na południowy zachód od centrum Hawany. Do centrum można dojechać taksówką za 20-25 CUC.

Kuba Hawana. Podróżowanie samochodem

Jeśli ktoś planuje podróżowanie po Hawanie i okolicach samochodem, jedyną legalną możliwością jest wynajęcie auta w jednej z wypożyczalni. Najbardziej znanymi firmami wynajmującymi samochody są: Cuba car, Havan autos i Trans autos. Stanowiska tych firm znajdziemy zarówno na lotnisku, jak i w wielu wysokiej kategorii hotelach. Ceny, w zależności od kategorii samochodu, wahają się od 35 EU na dobę do 60 EU na dobę. Należy przy tym pamiętać, aby zakupić ubezpieczenie. Najlepiej najbardziej kompleksowe. Do wypożyczenia samochodu często wymagana jest karta kredytowa (przypominamy, że karty banków amerykańskich na Kubie nie działają).

Aby podróżować samochodem po Kubie, należy mieć powyżej 21 lat i posiadać prawo jazdy - najlepiej międzynarodowe. Warto zaopatrzyć się w dobre mapy Kuby, jako że drogi poza regionem Hawany są słabo oznakowane. Warto też nauczyć się kilku słów po hiszpańsku, aby móc zapytać o drogę. Auto najlepiej zostawiać na noc na parkingu strzeżonym (parqueo), aby ograniczyć możliwość kradzieży. Lepiej nie podróżować nocą, kiedy po drogach jeżdżą nieoświetlone pojazdy. Za benzynę płaci się w pesos conver tibles (CUC). Za litr benzyny trzeba zapłacić ok. 1 CUC.

Jeśli chodzi o Hawanę, aby zwiedzić Habana Vieja, Veda do i Centro Hawana nie jest potrzebny samochód. Odległości nie są duże i można je pokonać pieszo lub taksówką, rykszą rowerową lub tzw. coco (dosł. kokosem; są to ryksze motorowe z charakterystycznym żółtym dachem w kształcie kokosa). Samochód może się ewentualnie przydać, jeśli planujemy kilka dni spędzić na poznawaniu okolic Hawany lub chcielibyśmy odwiedzić inne miejsca na Kubie.

Kuba Hawana. Komunikacja w Hawanie

Korzystanie z komunikacji publicznej w Hawanie jest niezwykle trudne również z tego powodu, że ta prawie nie istnieje. Nieliczne autobusy przemierzające Hawanę są zazwyczaj przepełnione ludźmi i jeżdżą według tylko sobie znanych rozkładów jazdy. Jeśli ktoś zdecyduje się na podróż lokalnym autobusem, o trasę najlepiej zapytać kogoś stojącego na przystanku. Teoretycznie powinno się zapłacić za bilet kubańskim peso, ale często od turystów żąda się, tak jak i w innych miejscach na Kubie, peso convertible (CUC). Niestety wycofano już słynne dwuprzegubowe radzieckie autobusy ze względu na dwa wybrzuszenia w dachu popularnie nazywane Camello - Wielbłądem. Obecnie wśród nowych autobusów króluje chińska produkcja.

Alternatywą są taksówki dewizowe, ryksze rowerowe, ryksze motorowe typu coco lub taksówki prywatne tzw. colectivos za peso kubańskie. Te ostanie jeżdżą po wyznaczonych przez siebie trasach i można się do nich dosiadać i wysiadać w dowolnym miejscu na trasie. Opłata wynosi zazwyczaj ok. 20 pesos cubanos (20 kubańskich pesos).

Przy Parque Central, na przeciwko Hotelu Inglaterra znajduje się przystanek autobusów państwowej firmy TURIBUS (bilet 5 CUC). Oferują one przejazdy widokowymi autobusami dookoła Hawany, z możliwością wielokrotnego wsiadania i wysiadania. Trasa wiedzie obok Starej Hawany, wzdłuż Malecónu, poprzez ulice Centro Habana, aż podzielnicę Vedado. Ta sama firma oferuje przejazdy na wschód do tzw. Play as del Este (Zachodnich Plaż; 5 CUC). Na drugą stronę Zatoki Hawańskiej możemy dostać się promem wypływającym z doku Muelle Luz (róg San Pedro i Santa Clara, Habana Vieja, 5.00-24.00; 1 peso kubańskie, choć od turystów często żąda się 1 CUC). Niewielkie, często wypływające promy przewożą pasażerów do Casablanca i Regla. Przeprawa trwa ok. 5 min.

Kuba Hawana. Wycieczki poza Hawanę

Hawanę można również potraktować jako miejsce wypadowe do poznania zachodniej części Kuby oraz okolic Hawany. Wycieczki do położonych na zachodzie wyspy Pinar del Rio lub doliny Vinales organizuje praktycznie większość biur podróży zlokalizowanych w hotelach. Jeśli takowego tam nie ma, kilka dużych biur podróży można znaleźć na Rampie.

Jeśli chcemy podróżować po Kubie autobusami, jedyną rozsądną opcją jest skorzystanie z linii autobusowej Viazul przeznaczonej dla turystów. Dworzec autobusowy, kasy biletowe i informacja znajduje się na południe od Plaza de la Revolución w Viazul Bus Terminal (róg Calle 26 i Zoologico, Nevo Vedado, taksówka z centrum ok. 5 CUC). W centrum miasta sprzedażą biletów i informacją zajmują się biura Infotur.

Kuba Hawana. Drugą opcją jest linia autobusowa Astro, która kursuje między większymi miastami na Kubie. Bilety sprzedawane są również Kubańczykom za pesos cubanos, turystom zaś za pesos convertibles. Ta linia nie jest może tak wygodna i wiarygodna jak Viazul, ale podróż nią może być ciekawą przygodą. Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego Terminal de Omnibus (róg Avenidade la Independencia i Calle 19 de Mayo), znajdującego się obok Plaza de la Revolución.

Do położonych na zachód od Hawany plaż Playas del Ester można dojechać autobusami turystycznymi TURIBUS odjeżdżającymi regularnie z Parque Central, na przeciwko Hotelu Inglaterrra.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Hawana

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: