Egipt informacje - pieniądze i zakupy

Egipt waluta, co to jest bakszysz i gdzie robić zakupy w Kairze? Oto kilka rad, które przydadzą się jadącym do Egiptu.

Egipt pieniądze

Egipskie funty (skrót EGP, LE) są walutą niewymienialną poza granicami kraju. Najlepiej jest wymienić dolary lub euro na lokalną walutę po przylocie na miejsce. Na trasach turystycznych jest wiele bankomatów oraz banków umożliwiających szybkie pozyskanie gotówki. Pieniądze można wymieniać w wielu miejscach, gdyż kursy wymiany niewiele się różnią. Karty kredytowe nie są tak popularne, jak w naszym kraju. Obowiązuje kategoryczny zakaz wywozu tej waluty poza obszar królestwa.

Banknoty występują w nominałach 25, 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50 i 100 funtów. Bankomatów oraz banków jest dużo i nie ma z nimi problemów. Należy zwrócić uwagę na podobne do siebie banknoty 50-piastrowe i 50 EGP, gdyż bywają często mylone przypadkiem przez turystów i specjalnie przez nieuczciwych sprzedawców.

Egipt bakszysz

Bakszysz w krajach kultury arabskiej powinien kojarzyć się z for mą dobrowolnej pieniężnej nagrody (wynagrodzenia) w zamian za dobrze wykonaną usługę, czyli mówiąc prosto z napiwkiem. Niestety w Egipcie zjawisko to jest znacząco zniekształcone. Egipcjanie uważają, iż każdy turysta ma obowiązek dawać im prawie za nic konkretny i niemały bakszysz, a jeśli go nie dostają, potrafią uprzykrzyć życie każdemu turyście.

Po zostawiamy napiwki obsłudze hotelowej, od recepcji aż po panie sprzątaczki, oraz obsłudze restauracji. Napiwku będą wymagali także ci, którym będziemy robili ukradkowe fotografie i osoby niepytane przez nas o drogę, ale wskazujące ją nam. Zwyczajowo jednorazowy napiwek wynosi od jednego dolara wzwyż. I tu mogą być przydatne jednodolarówki, gdyż dla obdarowanego nie ma znaczenia, w jakiej walucie jest prezent - ważne, aby był.

Egipt zakupy

Wszyscy zgodnie twierdzą, iż najlepszym miejscem na zakupy jest kairski bazar Chan al -Chalili. Jest to raj dla osób lubiących szukać okazji oraz kochających i umiejących się targować. Dodatkowo w każdym niemal hotelu istnieją sklepiki z pamiątkami. Egipcjanie są dumni ze swojej wielowiekowej tradycji tworzenia wyjątkowych ekstraktów perfum oraz z umiejętności wyplatania i malowania papirusów. Te dwa elementy egipskiej kultury uważają również za jedne z cenniejszych pamiątek z po by tu w ich kraju. Aby dokonać właściwych zakupów i znaleźć coś naprawdę wartościowego pośród szerokiego asortymentu, dobrze jest wybrać się do specjalistycznych atelier zajmujących się tylko i wyłącznie działalnością w danej branży.

Towarem potrzebnym ze względów na swoje bakteriobójcze właściwości jest alkohol. W Egipcie jako w kraju muzułmańskim alkohol należy do produktów trudnodostępnych, więc najlepiej zaopatrzyć się w niego w Polsce albo na lotnisku w drodze na wakacje. Ogólnie przyjętym zwyczajem jest targowa nie się w sklepach i na bazarach. Ważnym jest,

aby opanować trudną sztukę negocjacji, pamiętając o zasadzie, że gdy spędzamy na targowaniu nieco więcej czasu niż chwilę, w dobrym tonie jest zakończyć transakcję poprzez dokonanie zakupu.

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Kair

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: