Kuba Hawana. Miramar

Miramar to najmłodsza dzielnica Hawany. Leży na zachodnim wybrzeżu miasta tuż obok Playa. Tę część stolicy Kuby uważa się za najbardziej elegancką. Dziś mieszczą się tu przede wszystkim hotele.

Na zachód od Vedado i rzeki Almendares aż do rzeki Quizu rozciągają się dzielnice Playa i Miramar. Są one jednymi z najmłodszych w Hawanie. Charakteryzują się szerokimi, zacienionymi alejami oraz pięknymi rezydencjami, które powstawały w latach od lat 30. do 50. XX w. Po zwycięstwie rewolucji na Kubie większość bogatych mieszkańców tych dzielnic postanowiła wyemigrować, pozostawiając swoje posiadłości na pastwę losu. Część z nich została zamieszkana przez ubogich Hawańczyków i z braku koniecznych remontów popadła w ruinę. Natomiast te, które przeszły w posiadanie urzędów państwowych i zagranicznych firm, za przyzwoleniem rządu zostały odnowione. Dziś oprócz siedzib tych ostatnich mieszczą się w nich ambasady i konsulaty.

Kuba Hawana. W 2. poł. XX w. w Playa i Miramar wybudowano ekskluzywne hotele, do których przyjeżdżają zorganizowane wycieczki. Często otoczone są sklepami, gdzie można dokonać zakupów za dewizy, najczęściej niedostępne dla przeciętnego Kubańczyka.

Kuba Hawana. Zaplanuj rodzinne wakacje

Avenida 5 to główna ulica w Playa i Miramar wiodąca na zachód, wzdłuż wybrzeża. W jej okolicy znajduje się większość interesujących obiektów. Na południe od tunelu, już po stronie Playa, do spacerów zachęca Parque Almendares rozpościerający się wzdłuż brzegu rzeki, pod mostem przez który przechodzi Calle 23. Park został niedawno na nowo zagospodarowany oraz uporządkowany, a jego pełne zieleni alejki oraz liczne ławki są doskonałym miejscem, aby zaznać trochę ciszy i odpocząć od zgiełku Hawany.

Podążając Avenida 5 na południowy zachód należy skręcić w prawo, w uliczkę Calle 28. Kilka przecznic dalej dotrzemy do Maqueta de la Habana (Makieta Hawany; Calle 28; pn.-pt. 9.30-5.00; wstęp płatny: 3 CUC). Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak wygląda cała Hawana, to tutaj ma ku temu doskonałą okazję. Makieta wskali 1: 1000 przedstawia bowiem Hawanę z dbałością o liczne szczegóły. Licząc 22 m długości i 8 m szerokości, jest jedną z największych tego typu makiet na świecie.

Kuba Hawana. Jeśli ktoś przyjechał do Hawany z dziećmi i zastanawia się, jak sprawić im frajdę, dobrym pomysłem może być odwiedzenie Acuario Nacional (Akwarium Narodowe; Avenida 3 i Calle 62; codz. 10.00-18.00; wstęp płatny: dorośli 10 CUC, dzieci do 7 lat 7 CUC; w cenę wliczone spektakle). Poza licznymi akwariami z kubańską florą i fauną morską kilka razy dzienne organizowane są spektakle z delfinami czy lwami morskimi. Dla dzieci przeznaczono specjalną przestrzeń i dodatkowe atrakcje.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Hawana

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: