Egipt informacje - to trzeba wiedzieć

Egipt pogoda, Egipt transport, Kair komunikacja miejska, Kair bezpieczeństwo. To warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu.

Egipt klimat

Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego, bardzo suchego oraz pod zwrotnikowego na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Okres letni należy tu do wyjątkowo uciążliwych dla ludzkiego organizmu. Dla miesięcy letnich charakterystyczne są skrajnie suche dni, gdzie temperatura rzadko schodzi poniżej 35°C w cieniu, a zdarzają się i dni o temperaturze dochodzącej do 50°C. W zimie temperatury wynoszą średnio 20°C w ciągu dnia i około 10-15°C w nocy. Poza miastem turyści mogą spotkać się z dużą rozpiętością temperatur dobowych. Na przestrzeni całego roku prawie nigdy nie pada deszcz. Miesiącami szczególnie polecanymi na odwiedziny Egiptu jest okres pomiędzy październikiem a majem, mimo to najwięcej entuzjastów wypoczynku kraj ten odnotowuje w najgorętszym miesiącu - sierpniu.

Egipt dokumenty

Podstawowym dokumentem, jaki muszą posiadać turyści udający się do Egiptu jest paszport z minimum sześciomiesięcznym okresem ważności. Dodatkowym warunkiem legalnego

pobytu jest uzyskanie wizy. Można ją nabyć w momencie przekroczenia granicy Egiptu (koszt 15 USD) zarówno na przejściu granicznym, jak i w trakcie odprawy paszportowej na lotnisku. Proces jej uzyskania jest czystą formalnością. Wizy nie są wymagane od turystów planujących wypoczynek w kurortach nad Morzem Czerwonym i przebywających na Synaju. Wiza "Sinai only" upoważnia do 14-dniowego pobytu w kraju. Mimo to, ci sami turyści planując wycieczkę fakultatywną do Kairu czy do klasztoru św. Katarzyny nawet na 1-2 dni, muszą zaopatrzyć się w standardową wizę już na granicy, bo potem jej brak może uniemożliwić zwiedzanie stolicy. Innym rozwiązaniem jest nabycie wizy jeszcze przed wyjazdem, w naszym kraju. Wydział konsularny znajdujący się w Warszawie wydaje wizy 1-, 2- i 3-miesięczne, jednak możliwość ta jest bardzo rzadko wykorzystywana. Podstawowa wiza turystyczna ma ważność 30 dni. Dopiero na terenie Egiptu można ubiegać się o wizę pozwalającą na dłuższy pobyt w celu pracy czy nauki. Aby tego dokonać, należy udać się do urzędu paszportowego mieszczącego się w budynku Mogammy w Kairze. Miejsce to trzeba odwiedzić także w przypadku uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży paszportu. Mogamma nie cieszy się zbyt dobrą opinią, dlatego też pilnujmy dokumentów, bo konieczność poznania biurokratycznych niuansów Egiptu może nam przysporzyć sporych kłopotów. Osoby planujące wyjazd na własną rękę, a nie z biurem podróży powinny wcześniej zgłębić tajniki przepisów wizowo-pobytowych.

Egipt - Kair podróż

Samolotem

Międzynarodowe lotnisko w Kairze objęte jest doskonałą siecią połączeń z krajami europejskimi, m.in. z Polską. W zasadzie do stolicy Egiptu można dostać się prawie z każdego lotniska leżącego na obszarze Polski. Istnieją bezpośrednie połączenia z Warszawy, na to miast inne miasta oferują możliwość przelotu z przesiadkami na trasie docelowej. Liniami lotni czy mi obsługujący mi połączenia z Polski do Kairu są: Egipt Air, LOT, Lufthansa czy Aeroflot.

Pociągi

Egipskie pociągi mimo mało zachęcającego wyglądu należą do najwygodniejszych w tej części Afryki. Składy podzielić można na trzy kategorie: pierwszą, drugą oraz trzecią. W pierwszej i drugiej klasie po winna być klimatyzacja (nie zawsze jest), na to miast trzecia klasa znacznie odbiega komfortem od pozostałych części pociągu. Zdecydowanie spodoba się osobom lubiącym oszczędności oraz liczne przygody. Na dalsze trasy lepiej zakupić bilety kilka dni wcześniej.

Autobusy

Standard autobusów daleko bieżnych jest dość zróżnicowany, od brudnych i nie zachęcających, po pojazdy o wyższym standardzie. Najważniejsze jednak są przystępne ceny.

Innym rozwiązaniem może być poruszanie się mini busami lub shared taxi, czyli dzielonymi z innymi pasażerami, wielo osobowymi samochodami. Dojeżdżają one w wiele mniej dostępnych miejsc

Egipt - Kair komunikacja miejska

Kairskie metro jest najstarszym na terenie kontynentu afrykańskiego. Jest sprawne, raczej czyste oraz funkcjonalne. W poszczególnych składach wyznaczone są przeważnie dwa wagony tylko i wyłącznie dla kobiet. Są one opisane po arabsku oraz opatrzone wizerunkiem kobiety. Oczywiście kobiety mogą wsiadać także do innych wagonów, ale mężczyznom nie wolno do tych dwóch. Dziennie z kolejki korzysta około 2 mln osób, więc należy nastawić się na duże obłożenie tego środka zbiorowej komunikacji. Obecnie istnieją dwie linie metra - żółta oraz czerwona. Można nimi sprawnie podróżować z centrum do innych dzielnic, np. koptyjskiej. W budowie jest trzecia linia, która skomunikuje miasto z lotniskiem.

Obecna linia częściowo biegnąca pod ziemią, a częściowo na ziemna liczy 65,5 km długości.

Kolejnym dogodnym rozwiązaniem są popularne taksówki. W przeciągu ostatnich paru lat można zaobserwować znaczny wzrost liczby taksówkarzy, a co za tym idzie zwiększyło się zagęszczenie samochodów na ulicach Kairu. Każde z egipskich miast posiada inny kolor taksówek - kairskie są albo czarno-białe, albo żółte (te nowsze). Teoretycznie w samochodach istnieją taksometry, niestety w starszych modelach przeważnie nie funkcjonują lub są podstawą do próby wyłudzenia pieniędzy. Dobrze jest wcześniej zorientować się ile zapłacimy za daną trasę. Przeważnie w obrębie miasta nie powinniśmy zapłacić za usługę więcej niż 10 EGP. Pamiętajmy, iż w Egipcie benzyna nie jest droga, w wyniku czego wszelkie usługi przewozowe charakteryzują się niewygórowanymi cenami. Zdarza się, że kierowca wmawia turystom, iż cena podana na taksometrze to cena w dolarach (należy na to uważać!). W nowszych pojazdach możemy domagać się włączenia taksometru. Na dłuższych trasach zawsze bezpieczniej jest, według arabskiego zwyczaju, ustalić cenę usługi przed jej wykonaniem.

Autobusy miejskie w Kairze nie są najlepszym rozwiązaniem dla krótkoterminowych turystów. Choć są ta nie - 1 EGP (bilet można kupić u kierowcy), poruszanie się nimi może nastręczać pewnych problemów. Rozkład jazdy oraz przystanki są sprawą umowną. Kierowcy zatrzymują się tam, gdzie stoi większa grupa ludzi lub wogóle nie zatrzymują się i należy wskakiwać do jadącego pojazdu lub z niego wyskakiwać. Wsiada się tyłem, a teoretycznie powinno wysiadać przodem. Na przestrzeni XX w. komunikacją tramwajową objęta była większa część miasta. Obecnie tramwaj miejski jeździ pomiędzy Dworcem Ramzesa (Mahatta Ramses) a dzielnicą Heliopolis

Egipt - Kair fotografowanie

Z reguły w Kairze nie ma problemu z robieniem zdjęć. Oczywiście robienie zdjęć kobietom oraz w miejscach kultu wymaga dużej ostrożności. Najlepiej się upewnić czy można i czy wypada to robić. W ostatnich czasach w nie których miejscach wprowadzono opłatę pobieraną za możliwość wykonywania zdjęć. Mieszkańcy niejednokrotnie sami proszą o zrobienie im zdjęć, ale zawsze potem domagają się bakszyszu za wykonaną usługę (pozowanie).

Egipt - Kair ubranie

Kair należy do tej grupy afrykańskich stolic, które starają się czerpać z europejskich wzorców społeczno-kulturowych. Dlatego też stroje spotykane na ulicach są dwojakiego rodzaju: jedne europejskie, a inne bardziej skromne, związane z kulturą islamu. Oczywistym jest, iż wyzywające stroje - szczególnie u kobiet - wzbudzają zainteresowanie. Turyści mający w planach zwiedzanie czy to koptyjskich świątyń, czy meczetów zawsze proszeni będą o zakrycie ramion i odpowiednią długość spodni i spódnic.

Egipt - Kair bezpieczeństwo

Zasadniczo Egipt należy do krajów bezpiecznych dla turystów. Po serii zamachów terrorystycznych, jakie miały miejsce kilkanaście lat temu, zdecydowanie zaostrzono ogólne procedury bezpieczeństwa. W każdym ważniejszym miejscu spotkamy funkcjonariuszy lokalnej policji. Do ich wskazówek oraz uwag należy odnosić się z należytym szacunkiem.

Musimy pamiętać, iż Kair jest miejscem zamieszkałym przez duży odsetek ludności napływowej ze wszystkich regionów kraju, a co za tym idzie wyjątkowo biednej. Drobne kradzieże są więc na porządku dziennym zarówno na ulicach, jak i w hotelach. Po zmroku nie jest wskazane samotne spacerowanie, szczególnie w miejscach odludnych i słabo oświetlonych.

Pamiętać należy, iż od roku 1997 obszar Miasta Umarłych jest zamknięty dla turystów ze względu na niemożliwość zapewnienia przez władze bezpieczeństwa osobom tam się udającym. Należy się zatem dobrze zastanowić czy warto ryzykować i zapuszczać się w tę kuszącą część Kairu.

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Kair

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: