Stara Hawana. Obowiązkowy punkt na Kubie

W przeszłości Stara Hawana (hiszp. La Habana Vieja) stanowiła centrum wydarzeń wpływających na losy Kuby, natomiast dzisiaj pełniąc rolę zabytkowej starówki, zachwyca swą kolonialną architekturą.

Większość osób przyjeżdżających do Hawany pierwsze kroki kieruje do Habana Vieja - Starej Hawany, która stanowi doskonałe miejsce do rozpoczęcia zwiedzania stolicy Kuby. Starówka przepięknie położona na samym końcu cypla wcinającego się w wody Zatoki Hawańskiej zaprasza bowiem nie tylko na spacer, ale i do prawdziwej podróży w czasie.

Kuba Hawana. Zwiedzamy starówkę

Starówka Hawany, miasta wpisanego na listę UNESCO, zamieszkana jest przez 70 tys. Habaneros (mieszkańców Hawany). Obejmuje ona niewielki teren o zasięgu mniej więcej dawnych murów obronnych. Oto główne miejsca w Starej Hawanie, do których koniecznie trzeba się udać.

Kuba Hawana. Plac Katedralny, położony tuż obok wybrzeża, jest otoczony zabytkowymi kamienicami z górującą nad nimi katedrą. W kamienicach stojących wokół placu obecnie mieszczą się muzea, sklepy i restauracje. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Starej Hawanie, gdzie często można spotkać Kubańczyków, którzy nierzadko z cygarem w ustach i za kilka drobnych monet chętnie pozują do zdjęć.

Kuba Hawana. Poznawanie zabytków Starej Hawany skupionych wokół placu najlepiej rozpocząć od odwiedzenia katedry św. Krzysztofa w Hawanie (pn.-sb. 9.00-17.00, nd. 9.00-11.00, godziny mogą się zmieniać; wstęp bezpłatny). Przepiękna fasada jest jednym z najdoskonalszych przykładów barokowej sztuki Hawany.

Kuba Hawana. Kolejnym miejscem, do którego należy skierować kroki, jest Plaza de Armas (PlacBroni) stanowiący centrum Starego Miasta. Znajdujące się z dwóch stron placu potężne gmachy zabytkowych budynków powodują wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie.

Kuba Hawana. Zwiedzanie Plaza de Armas najlepiej zacząć od najważniejszego i najbardziej imponującego budynku, a mianowicie Palacio de los Capitanes Generales (dosł. Pałac Kapitanów Generalnych, inaczej Pałac Gubernatora), który zajmuje całą zachodnią ścianę placu. Budynek ten jest jednym z najlepszych przykładów architektury barokowej w Hawanie.

Kuba Hawana. Nie dziwi fakt, że Obispo jest jedną z najpopularniejszych ulic w Starej Hawanie. Zamknięta dla ruchu samochodowego, pełna zabytkowych i odnowionych budynków, muzeów (wiele z nich z darmowym wstępem!), restauracji i barów, gdzie od rana aż do późnych godzin nocnych rozbrzmiewa muzyka na żywo oraz sklepów z towarami za peso wymienialne, jest niezwykle atrakcyjna dla turystów.

Kuba Hawana. Spacer ulicą Mercaderes umożliwia dogodne przejście z Plaza de Armas na Plaza de San Francisco. Znajdujące się wzdłuż tej ulicy budynki w większości zostały odrestaurowane i w części z nich działają ciekawe muzea.

Kuba Hawana. Jeden z najbardziej urokliwych placów Starej Hawany - Plaza Vieja (Stary Plac) jako jeden z pierwszych został stworzony na planie prostokąta, bez kościoła znajdującego się przy nim. Dookoła placu zaplanowano budynki mieszkalne z charakterystycznymi podcieniami i kolumnami. Był to plac, który miał służyć mieszkańcom za miejsce spotkań i wspólnej zabawy. Podcienia chroniły przed deszczem i słońcem, a z balkonów można było obserwować od bywające się na placu pokazy. Obecnie w wielu odrestaurowanych kamienicach mieszczą się restauracje i bary, co czyni to miejsce jednym z bardziej gwarnych i przyjaznych turystom w Hawanie.

Kuba Hawana. Idąc z Plaza Vieja na wschód ulicą Brazil, skręcając w lewo w ulicę Oficios, trafimy na Plaza de San Francisco de Asis (plac św. Franciszka z Asyżu). To jeden z najstarszych placów w mieście, powstały na terenach, które udało się w dawnych czasach osuszyć i odzyskać z zatoki. Otoczony z trzech stron budynkami, jest z jednej strony otwarty, kiedyś na zatokę - dziś na przystań Terminal Sierrra Maestra. Dzięki pracom renowacyjnym rozpoczętym pod koniec lat 90. większość budynków otaczających Plaza de San Francisco de Asis i sam kościół gruntownie odnowiono. Dookoła znajdują się kawiarenki, a na samym placu wzrok przyciąga biała fontanna. Po północnej stronie stoi niewielki kiosk informacji turystycznej.

Kuba Hawana. Ulica Oficios wiedzie z Plaza de Armas, poprzez Plaza de San Francisco, w stronę wybrzeża. Mniej więcej aż do ulicy Muralla, którą można dojść do Plaza Vieja, jest ona bardzo urokliwa, pełna uroczych galerii, interesujących muzeów i odnowionych, kolonialnych budynków. Biegnąca prostopadle do niej uliczka Obrapia też może poszczycić się kilkoma ciekawymi muzeami i kolonialnymi budynkami.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Hawana

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: