Egipt Giza - piramida Cheopsa

Giza (Al -Dżiza) - kiedyś jedno z największych miast w Egipcie - należy do aglomeracji Kairu jako podmiejska dzielnica. Choć słynie ona głównie ze wspaniałych starożytnych zabytków, przede wszystkim Sfinksa i królewskich piramid, warto także poznać jej inne atrakcje.

Giza leży na zachodnim brzegu Nilu, a sam płaskowyż rozciąga się około 20 km od centrum Kairu. Dzisiaj mieszka tu prawie 3 mln ludzi, stąd jest to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie. Rejon znany jest przede wszystkim z niezwykle cennych zabytków zlokalizowanych na płaskowyżu Gizy: królewskich piramid, kompleksu świątyń i oczywiście Sfinksa, najstarszego monumentu na świecie.

Dawno temu Giza stanowiła królewską nekropolię, bowiem nie daleko leży Memfis, 5 tys. lat temu stanowiące stolicę zjednoczonego Egiptu. Wciągu 100 lat wzniesiono tu piramidy, które miały służyć trzem kolejnym królom jako grobowce. Krajobraz wokół płaskowyżu zmienił się w ciągu tysięcy lat. Największe zmiany jednak dokonały się w czasie brytyjskiej okupacji w XVIII w. i na początku XX w. Powstały wtedy drogi, ulice i nowe budynki, Giza stała się miastem, a wkrótce dzielnicą olbrzymiej aglomeracji Kairu. Dziś podchodzi niemal pod stopy Sfinksa i jest miejscem odwiedzanym przez miliony turystów z całego świata, a zdjęcie pod piramidami i Sfinksem stanowi główny punkt programu każdej wycieczki.

Giza

Płaskowyż Gizy (codz. 8.00-17.00; wstęp płatny: 60 EGP) wdzierający się z jednej strony w pustynię to kompleks, do którego zalicza się trzy królewskie piramidy, Sfinksa, zespół świątynny, kilka cmentarzy i wioskę robotników pracujących przy budowie piramid. Rejon ten od czasów hellenistycznych zawładnął wyobraźnią artystów i pisarzy, zwłaszcza gdy w II w. p.n.e. Antypater z Sydonu sporządził listę siedmiu cudów świata, do których zaliczył piramidy w Gizie. Dzisiaj nie wyrasta ją one nagle na pustynnym horyzoncie, jak wiele lat temu, a raczej wznoszą się po nad znakami sieci fast food i biurowców podchodzących już pod cenne zabytki. Wciąż jednak zachwycają tak samo.

Na płaskowyżu znajdują się dwie kasy. Jedna przed głównym wejściem, druga niedaleko Sfinksa, w których łatwo zakupić bilet zwłaszcza rano, unikając kolejek. Wewnątrz piramid nie wolno używać aparatów i kamer.

Trzy największe piramidy w Gizie stanowiące monumentalne królewskie groby wznieśli królowie IV dynastii panującej w okresie Starego Państwa. Na szczycie piramidy mieścił się złoty piramidion w kształcie piramidy, który odbijał światło słoneczne. Mimo intensywnych badań naukowych i wykopalisk archeologicznych, piramidy wciąż skrywają wiele tajemnic, bowiem nie jest znane przeznaczenie wszystkich komór i szybów wentylacyjnych znajdujących się w ich wnętrzu. Co ciekawe, niektóre otwory szybów skierowane są w stronę wybranych konstelacji gwiezdnych, a narożniki wyznaczono względem stron świata i leżą w jednej linii do siebie, gdyby wyznaczyć taką, patrząc na kompleks z lotu ptaka.

Każda z piramid znajdujących się w Gizie jest co jakiś czas tymczasowo zamykana ze względów konserwatorskich, a do tych udostępnionych może wchodzić ograniczona liczba osób. Z tego względu warto przyjechać tutaj z samego rana, by uniknąć upałów i tłoku przed wejściem. W środku jest ciasno i duszno, dlatego jeśli ktoś ma problemy z sercem lub nie lubi małych przestrzeni, powinien raczej zrezygnować z wejścia. Po całym kompleksie najlepiej poruszać się pieszo, choć z pewnością będziemy kuszeni drogą przejażdżką na wielbłądzie.

Egipt Giza - piramida Cheopsa

Przygodę ze starożytnym Egiptem w Gizie można rozpocząć od tzw. Wielkiej Piramidy, czyli piramidy Cheopsa (Haram Chufu; 100 EGP). Piramidy w Gizie to największe tego typu budowle wzniesione w Egipcie. Wszystkie mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Największa i najstarsza z nich Wielka Piramida została wybudowana ok. 2560 r. p.n.e. Jej boki mierzą po 227 m, wysokość wynosi 147 m, a składa się z ok. 2,5 mln kamiennych bloków, z których każdy waży 2,5 ton (u podstawy niektóre nawet 15 ton). Ta najcięższa budowla, jaką kiedykolwiek wzniósł człowiek, waży w sumie 6 mln ton. Pierwotnie ściany były obłożone licem wapiennym, który jednak zachował się do naszych czasów w szczątkowej ilości. Do XIX w. była to najwyższa budowla na świecie i do dziś nie wiadomo, w jaki sposób ją skonstruowano i wybudowano. Kamienne bloki idealnie do siebie pasują i przylegają tak ściśle, że trudno byłoby wetknąć tam choćby włos. Ciekawy jest też fakt, że nie odkryto w niej żadnej mumii faraona, a jedynie pusty sarkofag. Podobnie żadne za piski nie wskazują na to, by należała ona do Cheopsa. Jedynym zachowanym wizerunkiem faraona jest figurka z kości słoniowej, mierzą ca ok. 8 cm, którą jednak znaleziono w Abydos, a nie w Gizie. Przez wiele lat główną atrakcją pod czas zwiedzania Wielkiej Piramidy, oprócz wejścia do komór i korytarzy, była wspinaczka na jej szczyt. Przewodniki jeszcze z początku XX w. opisywały tego typu wyprawę jako element odkrywania starożytnych zabytków w towarzystwie Beduinów, którzy za opłatą dbali o bezpieczeństwo turystów. Osoby, które dotarły na szczyt, często uwieczniały swoje nazwisko na jednym z kamiennych bloków. Dzisiaj historycy postanowili skatalogować te wyryte napisy, wśród których znalazła się ostatnia wola samobójcy i wyznania miłości. W latach 80.XXw. zakazano wchodzenia na szczyt piramidy, choć kilka razy do roku zdarzają się wypadki, gdy nierozsądni śmiałkowie wbrew zakazowi zaczynają forsować piramidę i spadają.

Piramida Cheopsa - wnętrze

Do piramidy dostaniemy się wejściem wykutym przez kalifa Maamuna w 820 r. Oryginalne jest bowiem zablokowane. Wewnątrz znajdują się trzy korytarze, z których jeden prowadzi w górę do komory króla umiejscowionej po środku, drugi w dół do niedokończonej komory, a trzeci do komory królowej. Piramidę przecinają kanały wentylacyjne doprowadzające powietrze do środka. Prawdopodobnie stanowiły też drogę, którą miała podążać dusza króla.

Główna komora królewska została ograbiona już 600 lat po wzniesieniu piramidy. Niektóre pasaże mają trochę ponad metr wysokości. Dokładnie w centrum budowli mieści się niedokończona komora królowej wysoka na 6 m. Inne niedokończone komory grobowe świadczą o tym, że plany konstrukcyjne zmieniano w czasie jej budowy. W wyniku tych zmian jednak powstały wewnątrz konstrukcji dwa ciekawe pomieszczenia: Wielka Galeria i Komora Króla. Na temat przeznaczenia tej pierwszej liczącej niemal 9 m wysokości oraz 47 m długości, istnieją różne teorie. Jedna mówi o tym, że magazynowano tutaj granitowe bloki blokujące po pogrzebie wejście do głównego korytarza, inna z kolei, że pełniła funkcję pochylni, po której owe bloki transportowano. W górze galerii kolejne warstwy bloków wysuwają się do przodu, tworząc strop wspornikowy, zaś po jej obu stronach ciągną się przy posadzce dwie rampy o wysokości 61 cm i szerokości 50 cm.

Wielka Galeria kończy się dość wysokim stopniem, za którym ciągnie się wąski pasaż prowadzący do Komory Króla zbudowanej z granitu. Prowadzą do niej dwa kanały posiadające wyjścia na zewnątrz. W środku znajduje się granitowy sarkofag bez pokrywy, prawdopodobnie umieszczony tam jeszcze w czasie budowy piramidy. Niezwykłym rozwiązaniem architektonicznym jest strop składający się z dziewięciu granitowych płyt, w sumie ważących 400 ton. Odciąża go pięć zamkniętych, pustych przestrzeni pomiędzy płytami (cztery z płaskimi sufitami i piąte o stropie namiotowym). W pomieszczeniach tych znaleziono jedyne dowody na to, że można łączyć piramidę z postacią faraona Cheopsa, starożytni robotnicy wypisali bowiem na ścianie słowa: "Jak potężna jest wielka biała korona Chufu".

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Kair

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: