Buenos Aires. Rady dla podróżnych

Co warto wiedzieć o Argentynie i Buenos Aires przed podróżą? Te informacje i rady na pewno okażą się niezbędne!

Buenos Aires. Klimat

Buenos Aires zwiedzać można właściwie o każdej porze roku, bowiem klimat jest tutaj łagodny, z gorącym latem i chłodniejszą, lecz niemroźną zimą, o średniej temperaturze 11°C. Średnia roczna temperatura wynosi 17,6°C. Nierzadko występują tutaj silne opady deszczu, a roczna suma opadów wynosi 1147 mm. Najwięcej dni pochmurnych jest zimą, natomiast największe opady charakterystyczne są dla lata.

Buenos Aires. Podróż samolotem

Wszystkie międzynarodowe linie lotnicze lądują na Aeropuerto de Ezeiza, lotnisku znajdującym się 35 km od centrum Buenos Aires (www.aa2000.com.ar). Brak jest bezpośrednich przelotów z Polski do Argentyny, ale linii lotniczych oferujących loty do Buenos Aires z Europy jest bardzo wiele (m.in. British Airways, Air France, Lufthansa, KLM, Iberia, Aeroline as Argentinas, Lan i in.). Z lotniska do centrum Buenos Aires można dostać się taksówką, co jest opcją najdroższą, zamawiając samochód w firmie przewozowej Remis bądź autobusem firmy Manuel Tienda León (www.tiendaleon.com). Bilety kupić można na lotnisku. Autobusy odjeżdżają co godzinę, a przejazd trwa około godziny i kończy się niedaleko Plaza San Martin. Drugie lotnisko, Aeropuerto Jorge Newbery, znajduje się w dzielnicy Palermo i obsługuje przede wszystkim loty krajowe, a także loty do Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju.

Buenos Aires. Cło, wizy, paszport

Paszport powinien być ważny co najmniej trzy miesiące od daty planowanego wjazdu. Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie Argentyny. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przepisy celne nie odbiega ją od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej.

Buenos Aires. Opieka medyczna

Przed wyjazdem do Buenos Aires warto wykupić polskie ubezpieczenie zagraniczne, mimo iż nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Jednak wysokie koszty ewentualnego leczenia w Argentynie skłaniają do wykupu pakietu KL i NNW. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z miejscowymi towarzystwami lub przedstawicielami innych firm zagranicznych działających w tym kraju, co warto sprawdzić przed wyjazdem.

Opieka medyczna w Buenos Aires stoi na dobrym poziomie. Argentyńscy specjaliści z wielu dziedzin uczestniczą w między narodowych kongresach medycznych i są na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.

Buenos Aires. Bezpieczeństwo

Od czasu kryzysu ekonomicznego w 2001 r. przestępczość w Buenos Aires znacznie wzrosła, szczególnie kradzieże i włamania zdarzają się często. Trzeba zatem zachować większą czujność i ostrożność, nie afiszować się z drogim sprzętem fotograficznym czy innymi oznakami zamożności. Nie należy również zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie nocą. Warto też zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszportu), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Buenos Aires. Komunikacja miejska

W Buenos Aires komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Przejazdy autobusami (colectivos) ułatwiają sprawny sposób poruszania się po Buenos Aires. W mieście kursuje 140 linii, które dociera ją do większości dzielnic. W ciągu dnia autobusy jeżdżą bardzo często, a w nocy najrzadziej co 30 minut. Podróżując autobusami, należy zaopatrzyć się w monety, bowiem za przejazd płacimy od 1,1 do 1,5 pesos, wrzucając pieniądze do automatu znajdującego się przy kierowcy. W kiosku warto kupić Guia T, który zawiera szczegółowe plany i wykazy linii autobusowych. Ponadto szybkiemu i taniemu przemieszczaniu się w mieście sprzyja metro (subte). Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 1,1 peso. W kasie na każdej stacji metra nabyć można kartę, na którą na bijamy dowolną ilość przejazdów (jeden kosztuje wówczas 1 peso). W Buenos Aires jest pięć linii metra: A, B, C, D i E. Kursują one co 3-5 mi nut, od 5.00 do 22.00.

Buenos Aires. Banki i bankomaty

Banki w Buenos Aires czynne są od 10.00 do 15.00. W bankomatach pobierana jest opłata za wypłatę z kont zagranicznych. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i Master Card (przy płaceniu kartami kredytowymi należy na ogół okazać ważny dokument tożsamości). Przelewy międzynarodowe można wykonać za pośrednictwem Western Union, który posiada wiele oddziałów w Buenos Aires, m.in. na Av. Córdoba 975.

Buenos Aires. Przydatne adresy i telefony alarmowe

Ambasada RP w Buenos Aires znajduje się pod adresem:

Alejandro Maria de Aguado 2870, 1425 Buenos Aires. Tel. 011/48029681, 48025411; e -mail: ambbuenos@datamarkets.com.ar

Wydział Konsularny adres jw. Tel. 011/48010071; e-mail: consul@fibertel.com.ar

Telefony alarmowe: 101 Policja, 107 Pogotowie medyczne, 100 Straż pożarna

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2. Buenos Aires

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: