Buenos Aires. La Boca

Słynna ze swej niezwykłej barwności La Boca w Buenos Aires zachwyca autentycznością i artystycznym bogactwem zaklętym w tętniących życiem uliczkach.

Buenos Aires. Początki La Boca

Ta niegdyś portowa dzielnica usytuowana jest na południowo-wschodnim krańcu miasta, w zakolu niewielkiej rzeki Riachuelo określanym jako Vuelta de Rocha. To właśnie temu położeniu u ujścia meandrującej rzeki Riachuelo do La Platy dzielnica zawdzięcza swoją nazwę (la boca - usta).

Buenos Aires La Boca. Przez cały okres kolonialny Vuelta de Rocha pełniła rolę portu, u którego brzegów mieściły się baraki dla niewolników, składy dla przywożonych materiałów oraz sklepy, w których zaopatrywali się marynarze. Choć ruch w porcie był imponujący, to jednak przez cały ten czas dużą niedogodność stanowiły zbyt płytkie wody uniemożliwiające wpływanie ciężkim, dalekomorskim statkom. Problem ten został rozwiązany pod koniec XIX w., kiedy port przeniesiony został na północ, do obecnego Puerto Madero.

Buenos Aires La Boca. Duże ożywienie i wielka przemiana dzielnicy La Boca nadeszły dopiero w połowie XIX w., kiedy nastąpił wielki rozwój handlu międzynarodowego, a tym samym wzrost przemysłu morskiego. Pogłębiono wówczas rzekę Riachuelo, umożliwiając ruch statkom pełnomorskim. W tej części Buenos Aires powstały solarnie mięsa i wielkie magazyny, m.in. wełny i węgla, a także sklepy i liczne warsztaty. Taki rozwój szedł w parze z powstawaniem nowych miejsc pracy, co sprawiło, że imigrujące w tym czasie do Buenos Aires fale Europejczyków zaczęły przybywać do La Boca. W dzielnicy szybko zaczęli osiedlać się emigranci hiszpańscy, niemieccy, greccy, a przede wszystkim włoscy, przybyli głównie z Genui. To właśnie oni stworzyli obecne, niepowtarzalne oblicze La Boca. Ciężka praca i niskie zarobki dyktowały im tworzenie własnej "ziemi obiecanej", której klimat czujemy dzisiaj w każdej uliczce i w każdym zaułku La Boca. Powstawały niewielkie domy typu conventillos, pokrywane kolorowymi farbami pozostałymi pomalowaniu statków, będące dzisiaj wizytówką dzielnicy. I choć obecnie podejmuje się tutaj wiele przedsięwzięć komercyjnych, to jednak autentyzm, powiew historii i niepowtarzalny klimat nie zostały przyćmione przez upływ czasu.

Buenos Aires. U brzegów Vuelta de Rocha

Uważane za serce La Boca zakole rzeki Riauchelo zwane Vuelta de Rocha, stanowi idealne miejsce na rozpoczęcie spaceru po niezwykłych uliczkach i zaułkach La Boca, pozwalających poczuć i zrozumieć historię Buenos Aires. Z brzegu rzeki rozciąga się widok na teren byłego portu, który obecnie jest już jedynie stocznią zniszczoną przez upływ czasu, z nielicznymi cumującymi tu statkami. Z tego miejsca ciągnie się wzdłuż rzeki piękna, nowa promenada, po której przechadzają się nie tylko turyści, ale także mieszkańcy Buenos Aires, często wybierający to miejsce na weekendowe spacery.

Buenos Aires. Uliczka Caminito

Z Vuelta de Rocha wchodzimy w niewielką i przeznaczoną tylko dla pieszych, uliczkę Caminito, która rozsławiła dzielnicę, stając się rozpoznawaną chyba przez każdego wizytówką Buenos Aires. Wszechobecny gwar i tłumy nikogo nie odstrasza ją, bo czar i magnetyzm tej uliczki są tu prawdziwą atrakcją.

Buenos Aires. Główna arteria handlowa La Boca

Od Puente Transbordador w kierunku północno-zachodnim, aż do Parque Lezama biegnie Avenida Almirante Brown. Jest to główna arteria handlowa La Boca dzieląca ją niemal na połowę. W jej odcinku południowym spotkać możemy charakterystyczne wysokie chodniki i balustrady stanowiące zabezpieczenie przed powodzią czy wylaniem rzeki przy silnym wietrze la sudestada występującym w rejonie La Platy. Niepowtarzalny klimat tej alei, tętniącej życiem i będącej miejscem kawiarnianych spotkań poczuć można od trzeciej przecznicy, jaką jest ulica Olavarria. Od tego miejsca po obu jej stronach mieszczą się liczne sklepy i kawiarnie, a przede wszystkim pizzerie - bo gdzież uświadczymy lepszej pizzy, jak nie we włoskiej dzielnicy La Boca? Tutaj na rogu Avenida Almirante Brown i ulicy Suárez od 1932 r. działa słynna pizzeria "Banchero", w której narodzić się miała tak charakterystyczna dla Buenos Aires pizza fugazza z cebulą i serem mozzarella. Warto przysiąść w tym miejscu, jeśli chcemy poznać szeroki wybór smaków i ciast pizzy.

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Buenos Aires

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: