Buenos Aires. Palermo

Palermo, dzielnica Buenos Aires, pełni dziś funkcje głównie mieszkaniowe. Pełno tu modnych restauracji i markowych sklepów. Palermo jest również miejscem kryjącym niezwykłe zielone przestrzenie i oryginalne zakątki.

Buenos Aires Palermo - dzielnica kontrastów

Palermo, często określane mianem zielonej dzielnicy, dopełnia istniejących w Buenos Aires kontrastów. Jego część północna jako swoista oaza spokoju wydaje się bowiem zupełnie odmienna od pozostałych obszarów ogromnej, pełnej gwaru i pędzących samochodów metropolii. Wzdłuż ulic wyrastają tu szpalery drzew, a na skwerach kwitną tysiącami białych i różowych kwiatków palo borracho, co oznacza dosłownie "pijane drzewa", bowiem ich kształt przywodzi na myśl butelkę po winie. Parkowa przestrzeń obejmuje jednak nie tylko drzewa, zieleń i ławki, ale też liczne jeziorka, nad którymi nie brakuje wodnego ptactwa. Z kolei w południowych partiach Palermo dominują kwartały mieszkaniowe, zarówno z niskimi budynkami, często wyrastającymi między dawnymi rezydencjami, jak i z wysokimi wieżowcami. Tutaj również ciągną się długie aleje handlowe oraz ulice pełne restauracji i barów. Słowem - w Palermo spokój i cisza przeplatają się ze zgiełkiem, a nowoczesność z atmosferą początku XX w.

Palermo szybko się rozrastało, stając się jedną z największych dzielnic Buenos Aires. Stąd też w jego obrębie zaczęły rodzić się nieoficjalne wewnętrzne podziały, które szybko przyjęły się wśród mieszkańców. W ten sposób powstały "dzielnice wewnętrzne", w tym najważniejsze: Palermo Chico, Palermo Hollywood oraz Palermo Soho. Palermo Hollywood i Palermo Soho tworzą większy obszar o nazwie Palermo Viejo.

Buenos Aires Palermo - muzea, parki i ogrody

Dzielnica Palermo posiada liczne muzea, które zachwycają nie tylko bogatymi, ale i bardzo oryginalnymi kolekcjami. Mieszczą się one w Palermo Chico i są rozproszone w kwartałach zamkniętych ulicami Tagle oraz San Mart~n.

Buenos Aires Palermo. Rekreacyjna infrastruktura Palermo jest bardzo imponująca i niewiele miast może poszczycić się tak dużymi przestrzeniami wypoczynkowy mi o pięknej roślinno-wodnej scenerii. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj rodziny odpoczywają po tygodniu pracy, urządzając piknik, młodzież jeździ na rolkach, biega, gra w piłkę nożną czy siatkówkę, a tłumy dzieci poddają się prawdziwemu szaleństwu i zabawie. To również miejsce spotkań i relaksujących spacerów.

Ciąg parków Palermo mieści się w miejscu oddalonym od wielkich wieżowców, co dodatkowo sprzyja oderwaniu od hałaśliwej cywilizacji. Sercem parkowej przestrzeni jest niewątpliwie Parque Tres de Febrero. Park zajmuje 400 ha prawdziwie naturalnej scenerii z bogatą roślinnością, lasami, jeziora mi i szerokimi alejami.

Buenos Aires Palermo - Palermo Viejo

Za tętniącym życiem Plaza Italia zaczyna się Palermo Viejo obejmujące obszary Palermo Soho i Palermo Hollywood. Miejsce to w ostatnich latach uchodzi za jedno z najmodniejszych w Buenos Aires, gdzie nie brak barów i restauracji.

Wzdłuż ulic Palermo Soho, głównie Russel, Santa Rosa i Soria, stoją odrestaurowane kamienice, w których dawniej mieściły się mieszkania robotnicze. Centrum stanowi tutaj plac poświęcony sławnemu pisarzowi argentyńskiemu Julio Cortazárowi.

W sąsiedztwie Palermo Soho znajduje się Palermo Hollywood, bardzo nowoczesna i równie modna część dzielnicy. Swą nazwę zawdzięcza ona mającym tutaj siedziby licznym firmom medialnym i przemysłu filmowego. Nie brak tu też dobrych restauracji czy barów. To również miejsce, gdzie silnie rozwija się tak znamienna dla Buenos Aires sztuka uliczna. Oprócz możliwości oglądania widocznych na ulicach licznych murali czy graffiti, warto zajrzeć do Hollywood in Cambodia usytuowanego przy ulicy Themes 1885. Jest to galeria poświęcona sztuce ulicznej, w której, wśród wielu eksponatów, możemy zobaczyć m.in. prace wschodzącej gwiazdy Pum Pum.

Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Buenos Aires

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: