Buenos Aires - Monserrat

Monserrat, dzielnica stanowiąca śródmieście Buenos Aires, to prawdziwe centrum kulturalne, komercyjne, finansowe i rozrywkowe, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy.

Większość budowli i miejsc Monserrat wpisano na listę Pomników Historycznych zatem spacer tutejszymi ulicami może stanowić ciekawą wycieczkę umożliwiającą bliższe poznanie historii Buenos Aires, poczynając od jego założenia po czasy najnowsze. Ponadto, jak na centrum przystało, oprócz zabytków poznamy tu również życie rozrywkowe i kulturalne, gdyż w Monserrat nie brakuje teatrów, kin, barów czy imprez na wolnym powietrzu. To także idealne miejsce na zakupy: od rzeczy markowych począwszy, a na klasycznych pamiątkach skończywszy.

Plaza de Mayo w Monserrat, czyli centrum Buenos Aires

Właściwie każde miasto latynoamerykańskie posiada plac główny, czyli plaza mayor, który najczęściej wiąże się z po czątkiem jego historii. I tak jest w przypadku Plaza de Mayo (Plac Majowy) w Buenos Aires, który już od czasów powstania w 1580 r. był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych wpływa jących na przekształcenie osady w imponującą metropolię.

Buenos Aires - Monserrat. Przez wielu Plaza de Mayo nazywany jest placem protestów, bowiem od czasów powstania aż po dziś dzień to tutaj odbywały się i odbywają wszelkie demonstracje, spontaniczne zebrania i marsze. Na co dzień natomiast Plaza de Mayo jest miejscem spotkań portenos. Można tu bowiem przysiąść na jednej z licznych ławek, w cieniu drzew bądź przy fontannie, porozmawiać, zjeść drugie śniadanie czy po prostu odpocząć. Tutaj też drobni handlarze oferu ją pamiątki, gotowaną kukurydzę i prażone migdały lub orzechy. Wokół placu znajdują się zabytkowe budowle Buenos Aires.

Buenos Aires - Monserrat. Dominującą budowlą w zachodniej części Plaza de Mayo jest Różowy Dom zwany również Pałacem Prezydenckim. Od 1810 r. mieści się tu siedziba rządu Argentyny. Różowy budynek z uwagi na swą barwę jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Buenos Aires.

Buenos Aires - Monserrat. Kolejnym historycznym budynkiem przy Plaza de Mayo jest usytuowana na skrzyżowaniu ulic San Martin i Aveni da Rivada via Catedral Metropolitana (Katedra Metropolitarna; pn.-pt. 8.00-19.00, sb. i nd. 9.00-19.30; zwiedzanie z przewodnikiem w dni powszednie 11.00 i 16.00, w nd. 15.30 i 16.30; wstęp bezpł.), główna świątynia katolicka Argentyny i siedziba arcybiskupstwa Buenos Aires.

Buenos Aires. W bliskim sąsiedztwie Catedral Metropolitana znajduje się El Cabildo (budynek Rady Miasta). Jest to ostatni na Plaza de Mayo budynek z czasów kolonialnych, który zachował wiele ze swojego pierwotnego wyglądu. Obecnie mieści się w nim Historyczne Muzeum Rady Miasta i Rewolucji Majowej, gdzie w udostępnionych do zwiedzania pomieszczeniach wystawiono liczne eksponaty, takie jak mapy, dokumenty, zdjęcia czy przedmioty co dziennego użytku z czasów kolonialnych.

Pierwsza aleja Buenos Aires - Avenida de Mayo

Jako że Avenida de Mayo była pierwszą aleją Buenos Aires, często nazywa się ją "matką alei portenos". Tędy przejeżdżał pierwszy pociąg towarowy, pierwsze samochody i pierwsze metro. Odkąd została oficjalnie otwarta pod koniec XIX w. stała się "ulicą kultury", którą spacerowali wielcy artyści, jak Federico Garcia Lorca, Nijinsky, Puccini, Joséphine Baker, Le Corbusier, Ernesto Sabato czy Witold Gombrowicz. Ulica była miejscem spotkań bohemy artystycznej, spędzającej wiele czasu na rozmowach w licznych kawiarniach, z których kilka zachowało niepowtarzalny klimat i wystrój sprzed ponad wieku.

Buenos Aires - Calle Florida

Spośród tysiąca ulic Buenos Aires Florida jest niewątpliwie deptakiem najbardziej tętniącym życiem. Jest przy tym również jedną z najstarszych ulic Buenos Aires, po której spacerowała dawna elita. To również miejsce, gdzie każdego dnia przechodzi blisko milion osób, mieszkańców i turystów. Tutaj mieszczą się ekskluzywne sklepy, luksusowe hotele, liczne restauracje, kantory i księgarnie, a na brukowanej ulicy leżą wyroby rękodzielnicze przeznaczone do sprzedaży. Tutaj też spotkamy tangueros, muzyków, śpiewaków czy żonglerów prezentujących swoje talenty. Nie brak i sprzedawców kwiatów, prasy czy pamiątek.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Buenos Aires

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: