Belgia. Wielki Plac w Brukseli

Okazały i majestatyczny Grand Place (Wielki Plac) to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych rynków w Europie, a zarazem obowiązkowy punkt każdej wycieczki po stolicy Belgii - Brukseli.

Belgia Bruksela

Usytuowany w centrum Brukseli Wielki Plac jest w istocie sercem tego niejednolitego i kosmopolitycznego miasta. Sam plac może być symbolem belgijskiej stolicy i jej charakteru, jako że posiada nieregularny, pięciokątny kształt, z którego odchodzi w różne strony świata aż siedem ulic.

Co ciekawe, aż do 19 listopada 1959 r. Wielki Plac zachował swoją pierwotną funkcję placu targowego, na którym w godzinach porannych mieszkańcy Brukseli mogli kupować i sprzedawać towary. W 1998 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Belgia Bruksela. Iluminacje świetlne i begonie

Wizyta na Grand Place jest obowiązkowym punktem każdej, nawet najkrótszej wycieczki do Brukseli, bowiem zachwyca on swą architekturą nie tylko w dzień, ale i nocą, kiedy zarówno Hetel de Ville, Maison du Roi, jak i poszczególne kamienice cechowe są na strojowo oświetlone. Oprócz tego organizowanym w ratuszu koncertom towarzyszy transmisja dźwiękowa ogarniająca swym zasięgiem praktycznie cały plac, a muzykę tę często uzupełniają drgania światła oświetlającego ratusz, który tym samym "gra" w rytm rozlegającej się muzyki.

Belgia Bruksela. Innego rodzaju atrakcja czeka tu na miłośników kwiatów, w szczególności begonii. Co dwa lata w sierpniu w centralnym punkcie rynku rozkwita zapierający dech w piersiach kwiatowy dywan, rozciągający się na przestrzeni o rozmiarach 25 na 75 metrów. Do jego przygotowania potrzeba od 500 tys. do miliona sadzonek begonii. Za każdym razem wzór kwiatowego dywanu jest inny i do ostatniej chwili utrzymywany w tajemnicy. Kolejna kompozycja zostanie odsłonięta w sierpniu 2012 r.

Belgia Bruksela. Ratusz

Wkraczając na rynek w Brukseli, nie sposób nie zwrócić uwagi na ten obszerny i bogato zdobiony budynek charakterystyczny dla gotyku brabanckiego. Ratusz nie jest jednak aż tak jednolity stylistycznie, jak można by sądzić na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości do części gotyckiej w XVIII w. dobudowano partię budynków klasycystycznych, więc Hetel de Ville jest połączeniem dwóch różnych stylów i tradycji architektonicznych.

Warto również przyjrzeć się przez moment fasadzie ratusza, która zdumiewa lekkością i bogactwem zdobień. Sam budynek składa się z trzech kondygnacji. Elewację budowli zdobi galeria gęsto ustawionych pełno plastycznych figur w liczbie ponad 150, które zajmują praktycznie każdą wolną część fasady. Rzeźby te przedstawiają wizerunki świętych oraz brabanckich książąt. Naroża najstarszej części ratusza zwieńczone są strzelistymi, wielobocznymi wieżyczkami, które zamykają całość kompozycji. Ratusz nie stracił swej urzędowej funkcji i do dnia dzisiejszego jest administracyjnym centrum Brukseli, a w sobotnie i niedzielne poranki odbywają się tu śluby.

Belgia Bruksela. Dom Królewski

Patrząc na Dom Królewski (Maison du Roi) zapewne trudno sobie wyobrazić, że w XII w. dokładnie w tym miejscu stał drewniany budynek, w którym sprzedawano chleb. Choć Maison du Roi nigdy nie był siedzibą królewską, nie oznacza to, że nie gościł znamienitych osobistości. To właśnie tutaj swą ostatnią noc przed egzekucją spędzili w 1568 r. walczący o wolność Niderlandów hrabiowie Egmont i Horn. Zdarzało się również, że Dom Królewski pełnił rolę... królewskiej przebieralni. To tutaj Filip II przywdziewał zbroję przed paradą, która miała się rozpocząć na Grand Place. W Domu Królewskim też para arcyksiążęca Albrecht i Izabela zakładała uroczyste stroje przed ceremonialnym ukazaniem się na balkonie.

Belgia Bruksela. Kamienice cechowe

Otaczające Wielki Plac kamienice cechowe nadają rynkowi bardzo charakterystyczny wygląd, przede wszystkim dzięki swym bogato zdobionym rzeźbami fasadom, półłukom czy reliefom stanowiącym szczytowe osiągnięcie architektury włosko-flamandzkiej. Każda z kamienic cechowych ma własną nazwę wywodząca się zazwyczaj od jednej z rzeźb, symboli bądź motywu architektonicznego dekorującego fasadę. Większość z tych pięknych budowli mieści na parterze kawiarnię bądź restaurację, gdzie warto usiąść choćby na chwilę, by pokontemplować atmosferę Grand Place i odizolować się od pędzącego tłumu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Bruksela.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: