Japonia Tokio. Dzielnica Ueno

Ueno w Tokio to jeden z ważnych węzłów komunikacyjnych, zwłaszcza dla przyjeżdżających do stolicy Japonii z północy wyspy Honsiu. To również miejsce licznych pomników, muzeów i turystycznych atrakcji.

Japonia Tokio - hanami, czyli oglądanie kwiatów

Ueno to miejsce, gdzie spotykają się tradycja i nowoczesność. Największy w Tokio park otwarty w 1873 r. na terenach należących dawniej do świątyni Kan'eiji, malowniczy staw, pierwszy w stolicy Japonii ogród zoologiczny, pomniki i muzea sprawiają, że przybywają tutaj licznie nie tylko podróżni w drodze do i z pracy, ale także turyści oraz mieszkańcy Tokio z rodzinami.

Japonia Tokio. Ueno słynie z pięknych widoków około tysiąca drzew okrytych kwiatami wiśni, a także z tłumów podziwiających te widoki na przełomie marca i kwietnia. Słynne hanami - oglądanie kwiatów - ma przede wszystkim charakter towarzyski. Ludzie siadają na kartonach lub na grubej folii, w gronie rodziny, znajomych ze szkoły lub pracy i upajają się rozmowami, smakując przy tym różne specjały. Wokół nich delikatnie opadają płatki sakury, która utożsamiana jest w Japonii zarówno z pięknem, jak i z nietrwałością rzeczy. W krótkim okresie kwitnienia wiśni nie jest łatwo o miejsce w parku Ueno i często młodsi pracownicy są wysyłani już w godzinach porannych, by zapewnić starszym kolegom godne miejsce do świętowania wieczorem.

Japonia Tokio - atrakcje Ueno

Rozległy staw Shinobazu dawniej przynależał do świątyni Kan'eiji, a obecnie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych znaków Ueno. Składa się on z trzech części. Pierwszą nazwano Stawem Lotosu od rosnących tu gęsto kwiatów, które pięknie rozkwitają w sierpniu. Druga część w związku z pływającymi po wodzie łódkami zwana jest Stawem Łodzi, a trzecia nosi nazwę Stawu Kormoranów od czarnych kormoranów, które upodobały sobie tę okolicę. W niedzielę zaglądają tu handlarze staroci i na barwnym pchlim targu oferują czarki, bambusowe utensylia, posążki buddy czy stare zabawki dla dzieci.

Japonia Tokio. Pośrodku stawu Shinobazu mieści się wysepka, zwana Bentenjima, czyli Wyspą bogini sztuki, piękna i mądrości - Benten, na której znajduje się poświęcona jej świątynia Bentendo.

Japonia Tokio. Nieopodal Shinobazudori znajdują się piękne ogrody Kyu Iwasaki Teien, których historia sięga 1896 r. Ogrody otaczają elegancką rezydencję w stylu zachodnim, gdzie zamieszkiwał baron Hisaya Iwasaki (1865-1955), syn założyciela grupy Mitsubishi.

Japonia Tokio. Kilkaset metrów dalej, po przeciwnej stronie Kasugadori znajduje się kampus Hongo Tokyo Daigaku. To największy i najbardziej prestiżowy uniwersytet państwowy w Japonii, który powstał w miejsce szkoły medycznej i centrum "nauk zachodnich" w1877 r.

Japonia Tokio - park Ueno

Światynia Kiyomizu Kannondo w parku Ueno powstała w1631 r. Czczona jest w niej Bodhisattwa Kannon, której główny wizerunek - SenjuKannon (Tysiącręka Kannon) wystawiany jest na widok publiczny jedynie w lutym. Świątynia jednak gromadzi wiernych przez cały rok, zwłaszcza kobiety pragnące dziecka, będące już przy nadziei oraz matki.

Japonia Tokio. Przy wysadzonej drzewami sakury drodze wiodącej do parku i muzeów warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę przedstawiającą twarz Buddy Siakjamuniego. To pozostałość po posągu zwanym potocznie Buddą z Ueno, który powstał w 1631 r.

Japonia Tokio - ogród zoologiczny

Goju no to to pięciopiętrowa pagoda stojącą dziś na obszarze ogrodu zoologicznego. Konstrukcja powstała w 1645 r. jako część zabudowań Kan'eiji. Niedaleko mieści się główne wejście do Ogrodu Zoologicznego, do którego ciągną się długie kolejki. Jest to najstarszy ogród zoologiczny w Japonii, ufundowany w 1882 r. i zajmujący obecnie 14,3 ha. Odwiedzający zoo nadal mogą poczuć atmosferę dawnej Japonii, którą stwarza widok pięciopiętrowej pagody i pawilonu herbacianego. Równocześnie zoo jest domem dla wielu gatunków zwierząt z Afryki, Azji i obu Ameryk.

Japonia Tokio - muzea Ueno

Park Ueno słynie nie tylko z kwitnących wiśni. To także miejsce, gdzie znajdują się liczne muzea i galerie sztuki. W Tokyoto Bijutsukan, czyli Metropolitalnym Muzeum Tokio, na często zmieniających się wystawach królują współczesne malarstwo, kaligrafia i rzeźba. Przy muzeum warto zwrócić uwagę na wiktoriański budynek dawnej szkoły muzycznej - Sogakudo. Z Sogakudo niedaleko już do kampusu Tokijskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie mieści się również Muzeum przy Tokijskiej Akademii Sztuk Pięknych utworzone w 1999 r. w nowoczesnym budynku na kampusie. Muzeum jest w posiadaniu ponad 40 tys. eksponatów z Japonii i ze świata, które zaczęto gromadzić z my ślą o doskonalących warsztat i rozwijających artystyczną wrażliwość studentach, zanim jeszcze powstała Tokijska Akademia Sztuk Pięknych.

Japonia Tokio. Naprzeciw głównego wejścia do ogrodu zoologicznego znajduje się Muzeum Narodowe Sztuki Zachodniej powstałe w1959 r. jako pierwsze w Japonii muzeum poświęcone dziełom sprowadzanym przede wszystkim z Europy.

Japonia Tokio. Obok posągu Noguchiego wznosi się Narodowe Muzeum Nauki. Muzeum jest rozległe, podzielone na dwie galerie - japońską i ogólnoświatową. Przed Narodowym Muzeum Nauki znajduje się fontanna. Z drugiej strony placu, za ulicą dominuje kompleks Tokijskiego Muzeum Narodowego. Kompleks składa się z kilku budynków, z których każdy ma niepowtarzalny charakter i zawiera innego rodzaju skarby kultury i sztuki Japonii.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Tokio.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: