Słowacja Bratysława. Niebieski Kościółek

Kościół św. Elżbiety w Bratysławie potocznie nazywany jest Niebieskim Kościółkiem. Nazwa ta wywodzi się od niebieskiego koloru, na który pomalowano zewnętrzne ściany świątyni. Niezwykła budowla to jedna z najciekawszych atrakcji stolicy Słowacji.

Słowacja Bratysława - Z historii Niebieskiego Kościółka

Niebieski Kościół w Bratysławie ufundował cesarz Franciszek Józef I na pamiątkę jego zmarłej tragicznie w 1898 r. żony, cesarzowej Elżbiety, bardziej znanej jako Sissi. Kościół został zaprojektowany przez znanego węgierskiego architekta Ödöna Lechnera, który wcześniej zasłynął jako twórca wielu secesyjnych budowli w Budapeszcie. Ten projekt jest uważany za jedno z jego ostatnich dzieł. Kamień węgielny położono 23 VIII 1909 r. Ambicją Lechnera było wybudowanie kościoła według wymyślonej przez niego narodowej odmiany stylu art nouveau. Dominować w nim miały charakterystyczna dla secesji asymetria, ornamentacja roślinna, faliste linie, ale również typowe dla rokoka subtelne, pastelowe kolory.

Słowacja Bratysława - Nietypowy kształt

Cechą charakterystyczną Niebieskiego Kościółka jest nie tylko modry kolor ścian, ale również nietypowy kształt i eliptyczna, wysoka na 37 m wieża nawiązująca zarówno do romańskich, jak i gotyckich wzorów. Budowlę wieńczy czterospadowy niebieski dach, a nad kazalnicą umieszczono niewielką kopułę. Większość prac zakończono w 1913 r. Patronką świątyni ogłoszono żyjącą w XIII w. św. Elżbietę Węgierską, która prawdopodobnie urodziła się na zamku w Bratysławie. Do wystroju kościoła zastosowano olbrzymią ilość majoliki - specjalnej ceramiki z manufaktury w Peczu. Płytki koloru niebieskiego zdobią zarówno wnętrze, jak i ściany zewnętrzne świątyni.

Słowacja Bratysława - Wnętrze świątyni

Wystrój wnętrza świątynia zawdzięcza węgierskim artystom. Cała przestrzeń jest jednonawowa, zakończona niewielką absydą. Znajduje się w niej mały ołtarz, w którym umieszczono relikwie św. św. Elżbiety, Klemensa, Wincentego i Teodory. Św. Elżbietę przedstawia także imponujący obraz ponad ołtarzem głównym. Ukazuje on świętą w scenie z różami. Po bokach ołtarza stoją wysokie drewniane świeczniki udekorowane w symboliczny kształt róży.

Słowacja Bratysława. Biały kolor ścian pięknie współgra z niebieskimi ornamentami przywodzącymi na myśl inspiracje orientalne. Na niebiesko pomalowane zostały nawet ustawione w dwóch rzędach ławki dla wiernych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Bratysława.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: