Niebieski Kościół w Bratysławie ufundował cesarz Franciszek Józef I na pamiątkę jego zmarłej tragicznie w 1898 r. żony, cesarzowej Elżbiety, bardziej znanej jako Sissi. Kościół został zaprojektowany przez znanego węgierskiego architekta Ödöna Lechnera, który wcześniej zasłynął jako twórca wielu secesyjnych budowli w Budapeszcie. Ten projekt jest uważany za jedno z jego ostatnich dzieł. Kamień węgielny położono 23 VIII 1909 r. Ambicją Lechnera było wybudowanie kościoła według wymyślonej przez niego narodowej odmiany stylu art nouveau. Dominować w nim miały charakterystyczna dla secesji asymetria, ornamentacja roślinna, faliste linie, ale również typowe dla rokoka subtelne, pastelowe kolory.
Cechą charakterystyczną Niebieskiego Kościółka jest nie tylko modry kolor ścian, ale również nietypowy kształt i eliptyczna, wysoka na 37 m wieża nawiązująca zarówno do romańskich, jak i gotyckich wzorów. Budowlę wieńczy czterospadowy niebieski dach, a nad kazalnicą umieszczono niewielką kopułę. Większość prac zakończono w 1913 r. Patronką świątyni ogłoszono żyjącą w XIII w. św. Elżbietę Węgierską, która prawdopodobnie urodziła się na zamku w Bratysławie. Do wystroju kościoła zastosowano olbrzymią ilość majoliki - specjalnej ceramiki z manufaktury w Peczu. Płytki koloru niebieskiego zdobią zarówno wnętrze, jak i ściany zewnętrzne świątyni.
Wystrój wnętrza świątynia zawdzięcza węgierskim artystom. Cała przestrzeń jest jednonawowa, zakończona niewielką absydą. Znajduje się w niej mały ołtarz, w którym umieszczono relikwie św. św. Elżbiety, Klemensa, Wincentego i Teodory. Św. Elżbietę przedstawia także imponujący obraz ponad ołtarzem głównym. Ukazuje on świętą w scenie z różami. Po bokach ołtarza stoją wysokie drewniane świeczniki udekorowane w symboliczny kształt róży.
Słowacja Bratysława. Biały kolor ścian pięknie współgra z niebieskimi ornamentami przywodzącymi na myśl inspiracje orientalne. Na niebiesko pomalowane zostały nawet ustawione w dwóch rzędach ławki dla wiernych.