Słowacja Bratysława. Zwiedzamy Stare Miasto

Na środku rynku w Bratysławie wznosi się Fontanna Rolanda. Jest to najbardziej charakterystyczne miejsce starówki, przy którym umawiają się na spotkania zakochani i piloci wycieczek ze swoimi podopiecznymi. To właśnie stąd warto ruszyć w podróż po zaułkach stolicy Słowacji.

Słowacja Bratysława - Sercem starówki jest Rynek

Słowacja Bratysława. Na środku placu w Bratysławie stoi XVI-wieczna fontanna zwana Fontanną Maksymiliana lub też Fontanną Rolanda. Jest to najstarszy i najpiękniejszy obiekt tego typu w Bratysławie. Podstawę fontanny tworzy okrągły zbiornik wody o średnicy 9 m. Powyżej mieści się nieco mniejszy, z którego wyrasta kilku metrowy słup zwieńczony kamienną figurą rycerza w renesansowej zbroi.

Słowacja Bratysława. Najważniejszą budowlą stojącą przy placu jest Stary Ratusz uważany za najstarszą siedzibę władz miejskich na całej Słowacji. Jego początki sięgają XIV w., a ostateczny kształt nadano mu dopiero pod koniec następnego stulecia. We wnętrzach Starego Ratusza urządzono Muzeum Historii Miasta. Można tu zaznajomić się z dziejami Bratysławy od czasów najdawniejszych, poprzez średniowiecze i epokę nowożytną, aż do dzisiaj.

Słowacja Bratysława. Przy Rynku w Bratysławie warto zwrócić uwagę m.in. na secesyjny Pałac Rolanda z początku XX w. W budynku tym obecnie ma swoją siedzibę firma ubezpieczeniowa. Na parterze pałacu urządzono gustowną restaurację Café Roland.

Słowacja Bratysława. W Pałacu Miestodržitl'ským, barokowej kamienicy wzniesionej w 1. połowie XVIII w. mieszczą się dzisiaj ważne agendy rządu Słowacji.

Słowacja Bratysława. W stylu rokokowym wybudowano natomiast mieszczący się w północnej części rynku Pałac Kutscherfelda. Jest to najmniejszy rokokowy pałac w Bratysławie. Został zbudowany w 1762 roku.

Słowacja Bratysława. Kolejnym wartym uwagi domem jest Pałac Jesenáka wzniesiony na rogu Rynku i ulicy Sedlárskiej.

Słowacja Bratysława. Niedaleko Rynku, w miejscu gdzie łączą się ulice Michalská z Vent rską, wznosi się wspaniały budynek w stylu klasycyzującego baroku, w którym mieści się dzisiaj Biblioteka Uniwersytecka. Na ścianach budynku widnieją dwie tablice. Jedna z nich informuje, że w zbiorach biblioteki znajdują się bezcenne muzułmańskie rękopisy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Druga tablica poświęcona została pamięci Eudov~ta Št ra, najwybitniejszego przedstawiciela słowackiego odrodzenia narodowego.

Słowacja Bratysława - Brama św. Michała

W cieniu Bramy św. Michała ulokowane są liczne restauracje i puby. Jest to ulubione miejsce mieszkańców miasta i turystów. XIII-wieczna Brama św. Michała, która strzegła wejścia do Bratysławy, chroniona była w przeszłości nieistniejącym już dzisiaj mostem zwodzonym i głęboką fosą wypełnioną wodą. Po przebudowie w 1758 r. Brama św. Michała uzyskała obecny wygląd. Wtedy też umieszczono na jej szczycie wykonaną z miedzi figurę św. Michała Archanioła walczącego ze smokiem. Tam gdzie wcześniej znajdował się most zwodzony, zbudowano nowy, przyozdobiony na ówczesną modłę figurami świętych. Nad Bramą św. Michała wznosi się wieża o tej samej nazwie. Obecnie elewacja wieży pomalowana jest na biały kolor. U szczytu umieszczono cztery duże zegary wskazujące przechodzącym dokładną godzinę. W Wieży św. Michała mieści się wejście do Muzeum Broni.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Bratysława.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: