Miasto Meksyk. Rady dla podróżnych

Zaplanować wyprawę do Meksyku wcale nie jest łatwo, ale miłośnicy kuchni meksykańskiej i starożytnej kultury Azteków nie powinni szybko rezygnować z tego pomysłu. Udzielamy kilku informacji i porad, dzięki którym zorganizowanie wycieczki za Ocean będzie dużo prostsze.

Miasto Meksyk. Klimat

Meksyk leży w strefie równikowej, ale wysokie położenie nad poziomem morza sprawia, że w ciągu całego roku temperatura jest w miarę wyrównana. Średnia roczna temperatura wynosi 19 st. C. W miesiącach letnich wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, dodatkowo każdego dnia należy spodziewać się opadów, gdyż jest to pora deszczowa. Miesiące zimowe to z reguły dość ciepłe dni, za to chłodne poranki i wieczory, a w grudniu i styczniu mogą wystąpić nocne przymrozki. Najprzyjemniejsze miesiące w mieście to marzec i kwiecień oraz październik i listopad. Ze względu na wielkość miasta Meksyk jego klimat nie jest jednorodny. Zimniejsza i wilgotniejsza jest położona wyżej i zalesiona część południowo-zachodnia, a cieplejszy i mniej wilgotny klimat panuje na krańcach północnych.

Miasto Meksyk. Podróż samolotem

Do stolicy Meksyku kursują samoloty ze wszystkich większych lotnisk w Polsce. Największa oferta obejmuje loty z przesiadką w którymś z portów lotniczych Europy. Podróż łącznie trwa około 16 godzin, do czego należy jeszcze doliczyć czas spędzony na lotnisku przesiadkowym. Już na kilka godzin przed wylądowaniem w Meksyku stewardesy rozdają podróżnym Formularze Migracyjne, tak zwane FMT, które warto wypełnić jeszcze na pokładzie samolotu, w razie konieczności korzystając z pomocy obsługi samolotu. Formularz składa się z dwóch części. Jedna pozostaje u władz migracyjnych, a drugą, ostemplowaną należy zachować i okazać podczas opuszczania granic Meksyku. Wraz z FMT podróżny otrzymuje do wypełnienia deklarację celną, którą oddaje urzędnikowi celnemu przy opuszczaniu sali przylotów.

Miasto Meksyk. Opieka medyczna

Drobne dolegliwości turysta powinien pokonać samodzielnie, korzystając z apteczki, którą przygotuje przed wyjazdem. Powinny w niej znaleźć się leki pierwszej pomocy, takie jak środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, tabletki pomocne na ból gardła i plastry na odciski. Nie może w niej za braknąć środków na dolegliwości żołądkowe, gdyż może nas dopaść "zemsta Montezumy" objawiająca się ostrym bólem brzucha i biegunką. Opieka medyczna w mieście Meksyk jest ogólnie dostępna. Przed wyjazdem koniecznie należy wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia, a polisę ubezpieczeniową lub jej kserokopię nosić przy sobie. Zwrot kosztów możliwy jest tylko w przypadku leczenia w ośrodku, który ma podpisaną umowę z międzynarodową ubezpieczalnią. Koszty leczenia trzeba pokryć zaraz na miejscu gotówką lub kartą płatniczą.

Miasto Meksyk. Bezpieczeństwo

Miasto Meksyk należy do jednych z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Jednak turystę zachowującego podstawowe środki ostrożności i nie zapuszczającego się niebezpieczne rejony nie powinno spotkać nic złego. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest nie prowokowanie potencjalnych bandytów swoim wyglądem i zachowaniem. Najczęstszymi ofiarami napadów są bogaci Amerykanie z zawieszonymi na szyjach saszetkami sugerującymi ich zawartość oraz kobiety, których prowokacyjny strój przyciąga męskie spojrzenia. Zwiedzając miasto Meksyk lepiej unikać wychodzenia na miasto po zmroku, a już na pewno nie należy tego czynić samotnie. Zaleca się, aby przed wyjazdem do Meksyku turysta nabył wiedzę na temat tego, które rejony stolicy należą do szczególnie niebezpiecznych i omijał je. Płacąc w sklepie, barze czy przy ulicznym stoisku nie należy wyciągać większej ilości gotówki i najlepiej dysponować małymi nominałami. Radzi się, aby nie wsiadać do nieautoryzowanych taksówek zatrzymywanych na ulicy. Ważne dokumenty, takie jak paszport i bilet lotniczy, powinno się zostawiać w hotelowych sejfach.

Jeśliby jednak zawiodły środki ostrożności i doszło do napadu, nie należy stawiać oporu, tylko oddać wszystkie wartościowe rzeczy, jakich zażąda napastnik, a następnie skontaktować się z ambasadą i dopiero później za pośrednictwem placówki dyplomatycznej z policją.

Miasto Meksyk. Komunikacja miejska

Najbardziej popularną i najtańszą formą komunikacji w mieście Meksyk jest metro kursujące na 12 liniach. Wbrew wielu opiniom jest to bezpieczny środek komunikacji pod warunkiem, że turysta zachowuje podstawowe środki ostrożności i nie korzysta metra późnym wieczorem.

Stacje i pociągi metra są czyste, a o bezpieczeństwo podróżnych dbają liczne patrole policyjne. W godzinach szczytu dojście do przednich wagonów zostaje zablokowane i w puszczane są tam tylko kobiety. Po całym mieście Meksyk krążą i zatrzymują się na żądanie mikrobusy zwane pesero. Panuje w nich zwykle duży tłok, a przemieszczanie nimi jest mało bezpieczne ze względu na agresywny i nieostrożny sposób prowadzenia pojazdów przez kierowców.

Główną aleją miasta Meksyk, Avenida Insurgentes, kursują przegubowe autobusy zwane metrobusami. Zwykle są bardzo zapełnione, ale pozwala ją na szybkie przemieszczanie się. Jeśli turysta zdecyduje się na korzystanie z taksówek, to najlepiej aby były to pojazdy zrzeszone w związkach przewoźników, do których można wsiąść na postoju lub zamówić kurs telefonicznie. Na lotnisku przy oznaczonych na żółto stanowiskach można zamówić bezpieczną taksówkę, tzw. Taxi Seguro. Te taksówki są droższe od zatrzymywanych bezpośrednio na ulicy, ale o wiele bezpieczniejsze.

Ze względu na ogólny chaos komunikacyjny panujący na ulicach w stolicy Meksyku nie poleca się turystom samodzielnego poruszania się po mieście wynajętym samochodem. Jeśli jednak turysta wybierze taką formę transportu, powinien posiadać międzynarodowe prawo jazdy, pomimo że samochody często są wypożyczane nawet po okazaniu polskiego prawa jazdy.

Miasto Meksyk. Noclegi

Miasto Meksyk dysponuje ogromną liczbą hoteli, których oferta jest bardzo zróżnicowana - od drogich, ekskluzywnych reprezentujących najwyższy światowy poziom do bardzo tanich, ale zwykle nie zachęcających do zatrzymania się w nich przez wzgląd na panujące warunki i niebezpieczną lub mało atrakcyjną lokalizację. Przed wyjazdem warto zapoznać się z ofertą hotelową stolicy - najlepiej w serwisach, gdzie obok opisu i zdjęć hotelu znajdują się opinie o nim umieszczane przez internautów. Warto mieć na uwadze, że w tak świetnej lokalizacji, jaką jest plac Zócalo, także funkcjonują zupełnie przyzwoitej klasy niedrogie hotele.

Miasto Meksyk. Banki i bankomaty

Najwięcej banków i bankomatów usytuowanych jest przy Paseo de la Reforma, między Monumento a Cristóbal Colón oraz Monumento a la Independencia. Dużo kantorów jest usytuowanych w Zona Rosa. Bankomaty akceptują wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe. Korzystając z bankomatów, należy zachować ostrożność i unikać wypłacania gotówki po zmroku lub w miejscach mało uczęszczanych.

Miasto Meksyk. Przydatne adresy i telefony alarmowe

Ważne jest, aby szukając pomocy w razie nagłego wypadku znać numer telefonu, pod jaki należy zadzwonić. Zaleca się, aby turysta zawsze miał przy sobie kserokopię paszportu oraz kartkę z zanotowanymi numerami telefonów.

Ambasada RP w Meksyku: +52 55 5481 2050. Telefon alarmowy czynny na terenie całego państwa: 066 lub 080.

Większość telefonów i kart SIM ma zaprogramowaną listę numerów alarmowych. Gdy abonent wybiera numer alarmowy właściwy dla swojego kraju, następuje automatyczne przekierowanie połączenia do lokalnego punktu alarmowego. Zaleca się, aby turysta zawsze posiadał przy sobie kartkę z adresem hotelu, w którym się zatrzymał oraz mapką, na której jest on za znaczony. Jest to ogromnie pomocne w razie zabłądzenia, gdyż sama nazwa hotelu może być niewystarczająca, aby uzyskać rzetelne wskazówki na temat kierunku, w którym powinien się udać. Także dla taksówkarza rozrysowana mapka będzie dużą pomocą w realizacji kursu.

Ambasada RP w mieście Meksyk: Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Meksyk.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: