Słowacja atrakcje. Zamek Bratysławski

Zamek w Bratysławie to najważniejszy obiekt starówki i jedna z głównych atrakcji Słowacji. Budowla wznosi się majestatycznie nad lustrem Dunaju na szczycie wzgórza o wysokości 262 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie w Bratysławie.

Słowacja atrakcje - Zamek Bratysławski współcześnie

Obecny wygląd Zamek Bratysławski zawdzięcza wielokrotnym przebudowom dokonywanym w ciągu blisko tysiąca lat jego istnienia. Charakterystyczny kształt z czterema narożnymi wieżami został mu nadany w połowie XVII w., natomiast zachowane wnętrza posiadają wystrój z czasów cesarzowej Marii Teresy. Trzy wieże są identyczne, różni się od nich zaś wieża, zwana Koronną, znajdująca się w południowo-zachodnim rogu zamku. Zabudowania zamkowe przy wewnętrznym dziedzińcu mają po trzy piętra. Wejście na ten dziedziniec wiedzie od południowej strony z dziedzińca reprezentacyjnego. Znajduje się tutaj głęboka na 85 m studnia. Niegdyś była podobno dwa razy głębsza, a jej wydajność przekraczała 1000 litrów na dzień. Krużganki zachowały się jedynie na ścianie południowej. Od pół nocnej strony istnieją tylko na parterze. Pozostałe skrzydła są ich pozbawione.

Słowacja atrakcje - Podzamcze

Znaczna część bratysławskiego podzamcza została zniszczona w okresie rządów komunistów. Przed ostatnią wojną tę część Bratysławy zamieszkiwała głównie społeczność żydowska. W średniowieczu u stóp zamku mieściły się domy i warsztaty rzemieślników, kantory kupieckie, świątynie chrześcijańskie i żydowskie. Ta część Bratysławy została wyburzona na przełomie lat 60. i 70. XX w., gdy z nakazu władz rozpoczęto budowę Nowego Mostu oraz wielopasmowej arterii komunikacyjnej.

Słowacja atrakcje - Muzea zamkowe

Słowacja atrakcje - Bratysława. Wewnątrz głównego budynku Zamku Bratysławskiego swoją wystawę ma Muzeum Historyczne Słowackiego Muzeum Narodowego (otwarte: wt.-nd. 9.00-17.00; wstęp płatny: bilet normalny 1,99 euro, zniżkowy 1,33 euro). Z powodu trwającego od wielu lat remontu w Pałacu Zamkowym turyści zwiedzać mogą tylko niektóre sale, w których wystawy urządza Muzeum Historyczne dysponujące m.in. bogatym zbiorem zabytkowych mebli, obrazów, zegarów, porcelany i ceramiki.

Słowacja atrakcje - Bratysława. Muzeum Muzyczne Słowackiego Muzeum Narodowego to instytucja zajmująca się nie tylko działalnością muzealną, ale również naukowo-badawczą, dokumentacyjną i wydawniczą. Do jego zadań należy pozyskiwanie, archiwizowanie i fachowe opracowywanie wszystkich materiałów związanych z kulturą muzyczną na ziemiach słowackich od najdawniejszych czasów aż po dzień dzisiejszy.

Słowacja atrakcje - Bratysława. Jednym z najważniejszych miejsc, w których zachowano pamięć po Żydach mieszkających w Bratysławie jest Mauzoleum Chatama Sófera znajdujące się za zamkiem od strony Dunaju. Chatam Sófer był jednym z największych żydowskich rabinów XIX w., a miejsce jego pochówku jest dziś celem pielgrzymek ortodoksyjnych Żydów.

Słowacja atrakcje - Bratysława. Muzeum Kultury Żydowskiej (otwarte: pn.-pt. 11.00-17.00, nd. 11.00-17.00; wstęp płatny: bilet normalny 7 euro, zniżkowy 2 euro) należy do jednego z oddziałów Słowackiego Muzeum Narodowego. Mieści się u podnóża zamku w dawnej dzielnicy zamieszkałej przez Żydów. Zgromadzone tutaj zbiory obejmują ponad 2800 eksponatów, a wśród nich przedmioty kultu, m.in. bogato zdobione szafy ołtarzowe Aronha-kodesz, w których przechowywano rodał ze zwojami Tory.

Słowacja atrakcje - Bratysława. Muzeum Zegarów mieści się w tzw. Domu Dobrego Pasterza. Jest to rokokowa kamienica będąca jednym z nielicznych, ocalałych przykładów starej zabudowy bratysławskiego Podzamcza. W muzeum można zobaczyć ekspozycję dokumentującą dzieje zegarmistrzostwa od XVII do końca XIX w.

Słowacja atrakcje - Droga do zamku

Spod Domu Dobrego Pasterza wiedzie w górę stroma ulica Beblavého uważa na za najstarszą na Podzamczu i prowadząca aż do samego zamku. We wznoszących się przy niej domach z XVIII w. mieszczą się stylowe restauracje i kawiarenki. W górnej części ulica łączy się ze Schodami Zamkowymi, gdzie stoją dwa renesansowe domy z początku XVII w. W domu na samym rogu ulicy znajdował się niegdyś ratusz Podzamcza.

Słowacja atrakcje. Na łagodnych wzgórzach z drugiej strony zamku przez całe wieki uprawiano winną latorośl. Dopiero w ostatnich latach XX w. zaczęto tutaj wznosić pierwsze domy i osiedla, a dawne ścieżki wśród winnic zastąpiono ulicami, przy których pojawiły się eleganckie wille bratysławskiej elity.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Bratysława.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: