Miasto Meksyk. Sanktuarium Madonny z Guadalupe

Odwiedzając miasto Meksyk, nie sposób pominąć na trasie zwiedzania sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, miejsca szczególnie bliskiego sercu każdego Meksykanina. Corocznie odwiedza je ponad 10 milionów pielgrzymów z całego świata.

Sanktuarium leży u stóp wzgórza Tepeyac, na północnym krańcu miasta Meksyk, gdzie według tradycji Najświętsza Maryja Panna kilkakrotnie objawiła się Indianinowi, Juanowi Diego, który w 2002 r. został wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II.

Główny plac sanktuarium, przy którym wznoszą się najważniejsze jego obiekty, zajmuje obszar ponad 30 tys. m2. Przez cały rok przybywają tu tłumy wiernych. Szczególnie wielu zjawia się ich tutaj w pierwszych dniach grudnia, gdy obchodzone jest święto Królowej Ameryki. Uroczystym obchodom święta Matki Bożej z Guadalupe towarzyszą tańce przy wtórze bębnów, grzechotek i ludowych instrumentów. Odbywają się też liczne przedstawienia, pantomimy, a uczestnicy uroczystości ubrani są w kolorowe, tradycyjne stroje. Plac zapełnia się wówczas nie przebranymi tłumami wiernych przybywających tu z całego Meksyku i z zagranicy, niejednokrotnie z miejsc bardzo odległych.

Miasto Meksyk - Bazyliki Sanktuarium

Najważniejszym obiektem w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest Nowa Bazylika, w której przechowywany jest

cudowny wizerunek Matki Bożej odbity na tilmie Juana Diego. Zaprojektowana przez znanego meksykańskiego architekta Pedra Ramireza Vázqueza bazylika została zbudowana w rekordowo krótkim czasie niespełna dwóch lat.

Miasto Meksyk. Projekt Nowej Bazyliki zakładał, że budowla będzie niska, rozłożysta, wzniesiona na planie koła. Tak zbliżone do geometrycznego ideału kształty miały uchronić świątynię przed problemami większości zabytkowych obiektów w mieście Meksyk - pochylaniem się, zapadaniem fundamentów i topieniem w grząskim podłożu. Jednocześnie bazylika wybudowana na planie koła o średnicy 100 m mogła pomieścić ponad 11 tys. wiernych, a święty obraz umieszczony wysoko nad ołtarzem był widoczny z każdego miejsca.

Miasto Meksyk. Na wprost wejścia na placu sanktuarium wznosi się stara bazylika, oficjalnie zwana kościołem Ekspiacyjnym Chrystusa Króla. Jej budynek jest jednym z najbardziej znanych dzieł wybitnego architekta późnego baroku Pedra de Arriety. Główną ozdobą budowli jest 40-metrowa kopuła otoczona czterema niższy mi, ośmiokątnymi wieżami.

Miasto Meksyk - Inne obiekty w okolicy

Miasto Meksyk. Na zachodniej ścianie sta rej bazyliki znajduje się wejście do funkcjonującego tu Museo de la Bas~lica de Guadalupe. Założo ne w 1941 r. muzeum zajmuje 12 sal, w których zgromadzono bogatą kolekcję sztuki sakralnej. Większość zbiorów pochodzi z XVIII w. lecz nie brak także eksponatów z XVI w. oraz dzieł wykonanych współcześnie.

Miasto Meksyk. Na wprost wejścia do muzeum usytuowany jest niewysoki budynek przypominający muszlę ślimaka. Jest to wybudowane w 1991 r. baptysterium, najmłodszy budynek w całym kompleksie sanktuarium. W dużej, okrągłej kaplicy

na parterze odbywają się uroczyste chrzty.

Miasto Meksyk. Do starej bazyliki przylega kościół parafialny sióstr Kapucynek, nieco niższy, ale imponujący i dostojny w swej architektonicznej prostocie.

Miasto Meksyk. We wschodniej części placu przy sanktuarium wznosi się wysoka na ponad 20 m wieża dzwonnicza zwana Carillon 7. Ponad 50 różnej wielkości zawieszonych tu dzwonów, z których część została wykonana w Polsce, może wygrywać prawie 100 rozmaitych melodii.

Miasto Meksyk. Najstarszym budynkiem w kompleksie sanktuarium jest Kaplica Indian. Zbudowana w drugiej połowie XVII w. przetrwała do dzisiaj w doskonałym stanie.

Miasto Meksyk. Po prawej stronie od kaplicy Indian wznosi się pochodząca z końca XVIII w. Kaplica Źródełka wybudowana według projektu znanego architekta meksykańskiego Francisca Guerrero y Torres i przez wzgląd na swą niezwykłą urodę oraz oryginalność zwana perłą architektury meksykańskiej.

Miasto Meksyk. Tuż obok Kaplicy Źródełka wznosi się największa i najprawdopodobniej najpiękniejsza z rzeźb w ogrodach przy sanktuarium. Nazwana "Złożenie Darów" przedstawia oddanie hołdu Matce Bożej z Guadalupe. W skład rzeźby wchodzi 17 prawie 4-metrowej wysokości figur.

Miasto Meksyk. Najwyżej położonym obiektem w sanktuarium jest Kaplica na Wzgórzu. Wznosi się ona 45 m powyżej poziomu obu bazylik, a widok z jej dziedzińca na miasto i okalające je góry jest zachwycający.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Meksyk.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: