Miasto Meksyk. Wokół świątyni azteckiej Templo Mayor

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu katedra była uważana za jeden z najstarszych obiektów w centrum miasta Meksyk. Do czasu aż światło dzienne zobaczyły pozostałości azteckiego imperium pochodzące sprzed setek lat. W czasie zwiedzania miasta Meksyk warto uwzględnić okolice Templo Mayor.

Miasto Meksyk - Templo Mayor

Na wprost wschodniego wejścia do kościoła Najświętszego Sakramentu znajduje się teren największych i najważniejszych wykopalisk archeologicznych w mieście Meksyk. Dzięki prowadzonym od wielu lat pracom archeologów sukcesywnie odsłaniane są kolejne pozostałości po wielkiej azteckiej świątyni, Templo Mayor (wt.-nd. 9.00-17.00, wstęp płatny).

Miasto Meksyk. Wielka budowla wzbudzała podziw imponującymi rozmiarami, ogromną liczbą korytarzy i zamieszkiwanych przez kapłanów kwater. Wieże świątyni pięły się wyżej aniżeli znane Hiszpanom kościoły i pałace na starym kontynencie. Wrażenie to zostało spotęgowane, gdy Montezuma II zaprosił Cortésa do wejścia na szczyt Wielkiej Świątyni. Przywódca konkwistadorów zażądał wówczas, aby ten teren stał się miejscem kultu prawdziwej religii i wzniesiono tu świątynię ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Miasto Meksyk. Po atakach Hiszpanów po wielkich piramidach pozostały resztki ich podstaw z czasem coraz bardziej zapadające się w ziemię, które potem zabudowano. Po azteckich budowlach nie pozostał prawie żaden ślad. Zapomniano o nich w następnych wiekach i tylko historyczne wzmianki świadczyły, że kiedykolwiek istniały.

W lutym 1978 r. pracownicy firmy energetycznej, kładąc za katedrą nowe kable, dokonali odkrycia, które stało się najważniejszym wydarzeniem w dziejach archeologii Meksyku. Robotnicy odkryli ogromny, okrągły kamienny dysk. Po jego wydobyciu okazało się, że przedstawia rozczłonkowane ciało bogini Księżyca. Monolit ważył 8,5 tony, a jego średnica przekraczała 3 m. Odkrycie to dało początek zakrojonym na szeroką skalę archeologicznym pracom badawczym. Kolejne znaleziska uświadomiły archeologom, że są to pozostałości Wielkiej Świątyni, centrum rytualnego świata Azteków. Odsłonięto pozostałości świątyni, wydobywając posągi, naczynia i rzeźby, z których część wciąż pokrywała farba nałożona ponad pięć wieków temu. W październiku 1987 r., bezpośrednio w sąsiedztwie wykopalisk, otwarto muzeum Templo Mayor. Wydobyte od rozpoczęcia projektu w 1978 r. aż do chwili obecnej artefakty są rozlokowane tematycznie w ośmiu muzealnych salach.

Miasto Meksyk. Atrakcje w okolicy

Miasto Meksyk. Na północ od terenu wykopalisk wznosi się wybudowany w czasach kolonialnych i przebudowany w XVIII w. budynek Antiguo Colegio de San Ildefonso, dawne Kolegium św. Ildefonsa. Obiekt znany z bogatej historii znajduje się na liście najważniejszych zabytków miasta. Początkowo był on siedzibą Kolegium św. Ildefonsa, jednej z najważniejszych instytucji edukacyjnych w Nowej Hiszpanii prowadzonej przez jezuitów. Po wypędzeniu zakonników pełnił różne role, dopóki w 1867 r. nie otwarto tu Escuela Nacional Preparatoria, najbardziej znanej państwowej szkoły średniej. Po inauguracji w 1910 r. Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) szkoła stała się jego integralną częścią, a budynek dawnego kolegium obecnie znajduje się pod zarządem uniwersytetu.

Miasto Meksyk. Około 100 m na wschód od budynku dawnego Kolegium św. Ildefonsa usytuowany jest niewielki, pełen niezwykłego uroku plac - Plaza de Loreto, plac Matki Bożej z Loreto. Po jego wschodniej stronie wznosi się barokowa świątynia Santa Teresa la Nueva - kościół i klasztor św. Teresy - wykonana z czerwonej wulkanicznej skały.

Miasto Meksyk. Dwie przecznice na północ od katedry rozciąga się Plaza de Santo Domingo - plac św. Dominika. Ze względu na imponujące rozmiary i otoczenie historycznymi budynkami uważany jest za drugi co do ważności plac w mieście Meksyk. Pierwszym przykuwającym uwagę obiektem wznoszącym się przy placu jest usytuowany na jego północnej stronie barokowy kościół św. Dominika. Elegancja budowli wynika z faktu, że jej projektantem był jeden z najbardziej znanych meksykańskich architektów, Pedro de Arrieta. Kościół zbudowany z czerwonego kamienia pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. i dzisiaj zaliczany jest do najpiękniejszych obiektów tego okresu w mieście.

Miasto Meksyk. Prawie całą wschodnią pierzeję placu św. Dominiak zajmuje XVII-wieczny, zbudowany z czerwonej skały wulkanicznej budynek Secretaria de Educación Publica - Ministerstwo Edukacji Narodowej. Miłośnicy malarstwa ściennego nie mogą tego miejsca pominąć ze względu na pokryte muralami ściany budynku, których autorami są wybitni artyści: Diego Rivera i José Clemente Orozco.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Meksyk.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: