Miasto Meksyk. Główny plac miejski Zócalo

Dziedzictwo kulturowe zabytków historycznego centrum miasta Meksyk jest niepowtarzalną syntezą dziejowych doświadczeń narodu oraz codzienności jej mieszkańców pielęgnujących ponad wszystko i mimo wszystko tradycje swych przodków.

Miasto Meksyk - Zacalo

Historyczne centrum miasta Meksyk zajmuje obszar, na którym 500 lat temu wznosiło się centrum potężnej i dumnej stolicy Azteków, Tenochtitlán. Warto rozpocząć zwiedzanie od tego miejsca, bo tu skupione są najważniejsze zabytki historyczne. Najważniejszym miejscem jest tam ogromny plac Zócalo - drugi na świecie po Placu Czerwonym w Moskwie - oficjalnie zwany Plaza de la Constitución (plac Konstytucji). Ta oficjalna nazwa rzadko jest używana i zamiast niej funkcjonuje zwyczajowe określenie: Zócalo.

Miasto Meksyk. W czasach azteckich Zócalo stanowiło otwartą przestrzeń w centrum ówczesnej stolicy, Tenochtitlán. Plac był głównym ośrodkiem politycznym i religijnym miasta. Znajdowały się tu pałac Montezumy i świątynie, w których oddawano cześć najważniejszym bogom azteckiego panteonu. Wokół placu wznosiły się domy bogatych mieszkańców.

Miasto Meksyk. Dzisiaj Zócalo jest przede wszystkim miejscem, na którym odbywają się parady wojskowe i mityngi z okazji ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. Na placu organizowane są też świąteczne festyny i koncerty zespołów muzycznych. Zdarza się, iż mieszkańcy Meksyku gromadzą się tu po to, aby na wiecach i podczas demonstracji wyrażać swoje niezadowolenie z polityki rządu.

Miasto Meksyk - zabytki Zacalo

Do najważniejszych zabytków zlokalizowanych przy Placu Zocalo zaliczamy:

Miasto Meksyk. Katedra Metropolitalna. W północnej części placu Zócalo wznosi się monumentalna budowla, Katedra Metropolitalna z 1521 roku. Ogromna, pełna przepychu Katedra jest największą na obu kontynentach amerykańskich. Zbudowana z ciosanego kamienia i wulkanicznej czerwonej skały posiada wieże wznoszące się na wysokość ok. 55 m. Światło słoneczne przenika do jej wnętrza przez 164 okna. Świątynia zachwyca bogactwem oraz intryguje harmonią elementów wykonanych w różnych stylach - renesansowym, barokowym i neoklasycznym.

Miasto Meksyk. El Sagrario - Kościół Najświętszego Sakramentu. Od wschodniej strony do katedry przylega kościół El Sagrario. Chociaż jest osobną budowlą, łączy się z katedrą poprzez drzwi w kaplicy św. Izydora. W tejże kaplicy i w sąsiadującej z nią kaplicy Matki Bożej Bolesnej z Granady aż do XVIII w. znajdowało się katedralne tabernakulum. W połowie tego stulecia podjęto decyzję o budowie kościoła, w którym stale byłby wystawiony Najświętszy Sakrament.

Miasto Meksyk. Kościół św. Filipa Nereusza. Zabytkowy kościół od wieków znany jest jako La Profesa. Piękno tej świątyni przetrwało przebudowy, odbudowy i u tratę części obiektu na budowę ulic, ale po latach wciąż zachwyca swą elegancją i prostotą, które co rocznie przyciągają tu tysiące turystów.

Miasto Meksyk. Gran Hotel de la Ciudad de Mexico. Ekskluzywny Gran Hotel stał się wizytówką miasta. Ten luksusowy obiekt mieści się w strategicznym miejscu w południowo-zachodniej części Zócalo. Z okien większości hotelowych pokoi rozpościera się przepiękny widok na najważniejsze zabytki miasta: Katedrę Metropolitalną, Pałac Narodowy i plac Zócalo. Secesyjna budowla wprawiała i do dzisiaj wprawia w zachwyt swoim wytwornym wnętrzem. Luksusowy wystrój w stylu art nouveau widoczny jest np. w przeszklonych, panoramicznych windach i żyrandolach w stylu Ludwika XV. Na szczególną uwagę zasługuje także ekskluzywna szklana kopuła pięknie rozświetlająca wnętrze hotelu.

Miasto Meksyk. Południową pierzeję Zócalo zajmują dwa podobne architektonicznie budynki. Pierwszy z nich usytuowany w zachodniej części to Antiguo Ayuntamien, dawny ratusz miejski i zarazem jeden z najstarszych budynków mieście. Równolegle do ratusza w 1941 r. dobudowano drugi budynek o niemal bliźniaczej konstrukcji. Jest to Sąd Najwyższy położony w południowo-wschodnim rogu placu.

Miasto Meksyk. Pałac Narodowy. Prawie całą wschodnią ścianę placu Zócalo zajmuje długi na 200 m Pałac Narodowy, będący siedzibą władz państwowych i miejscem przechowywania zasobów Archiwum Narodowego. Wykonany z białego kamienia i czerwonej skały wulkanicznej należy do najbardziej charakterystycznych budynków w Meksyku.

Miasto Meksyk. Pałac arcybiskupi. Ulicę Moneda otaczają budowle, z których prawie każda posiada bogatą historię. Elegancki, czerwony budynek to siedziba starego pałacu arcybiskupiego, El Antiguo Palacio del Arzobispa. Pałac został wzniesiony w miejscu jednej z ważniejszych budowli Tenochtitlán, świątyni Tezcatlipoca.

Miasto Meksyk. Niemal na wprost pałacu biskupów, od strony ulicy Licencia do Verdad wznosi się masywna kamienna budowla przyciągają ca wzrok dwoma imponującymi barokowymi portalami. Jest to dawny klasztor św. Teresy. Około 100 m dalej po prawej stronie ulicy wznosi się okazały XVII-wieczny kolonialny budynek, w którym obecnie mieści się Narodowe Muzeum Kultur. Zgromadzona tu kolekcja ma na celu przybliżenie zwiedzającym wiedzy o kulturach świata - zarówno tych, które rozwijały się w przeszłości jak i współczesnych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Meksyk.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: