Grecja zabytki - port Pireus

Nikt dokładnie nie wie, gdzie kończą się Ateny, a gdzie zaczyna nadbrzeżny Pireus. Oba miasta Grecji bowiem przenikają się, tworząc symbiotyczny organizm - Wielkie Ateny.

Grecja zabytki - z historii Pireusu

8 km na południowy zachód od centrum Aten znajduje się "Ateński Port" mający swe korzenie w starożytności. Trzy niewielkie zatoczki zostały po raz pierwszy zaadaptowane na port dla okrętów ateńskich przez Temistoklesa pod koniec V w. p.n.e. Zastąpiły one wcześniej wykorzystywaną jako port zatokę Faleronu. Zmiana była konieczna ze względu na rozwój jednostek pływających. W V w. p.n.e. pojawiły się nowe typy statków, które należało zostawiać na kotwicy, tym razem więc były potrzebne spokojne zatoki o większej głębokości.

Grecja zabytki. Kiedy w roku 483 p.n.e. Ateńczycy zaczęli rozbudowę floty, na jej port przeznaczyli półwysep Pireus, posiadający trzy znajdujące się obok siebie zatoki: Kantharos, Zea i Munichia. Pireus stał się portem wojskowym z licznymi stoczniami, które wybudowały flotę ateńską wykorzystaną w bitwie pod Salaminą. Znaczenie tego najważniejszego dla miasta portu szybko wzrosło ze względu na dogodne położenie oraz dużą głębokość wody umożliwiającą kotwiczenie nawet największych ówczesnych jednostek, jakimi były triery.

Grecja zabytki - Pireus współcześnie

Według obecnych statystyk Pireus jest największym portem Grecji i trzecim co do wielkości portem Morza Śródziemnego. Rocznie korzysta z jego usług 19 milionów pasażerów. W centralnej części portu usytuowanej w zatoce Kantharos, leżącej niedaleko końcowej stacji metra łączącego oba miasta, znajduje się nabrzeże przeznaczone dla ruchu pasażerskiego. Jest to bardzo ważny węzeł komunikacyjny dla podróżnych udających się na Wyspy Greckie. Różnorodność połączeń może zaskoczyć każdego. Można stąd bowiem płynąć w najróżniejszych kierunkach, począwszy od Krety, Dodekanezu, Cyklad czy wysp Zatoki Sarońskiej. Można tu złapać promy dalekobieżne i te, które zabiorą nas na jednodniową wycieczkę. Dalsze części portu, usytuowane wzdłuż przedmieść Drapetsona i Keratsini, obsługują statki towarowe.

Grecja zabytki. Port w rzeczywistości stanowi główny ośrodek życia miasta. Również turystów przyciąga do Pireusu wybrzeże morskie, ponieważ główną atrakcją miasta są nabrzeża, przy których cumują przepiękne jachty dalekomorskie oraz kutry rybackie.

W zatoce Zea na przewężeniu skalnego półwyspu Pireusu znajduje się przystań jachtowa, jedna z największych w obrębie Morza Śródziemnego. Wokół okalającej port promenady mieszczą się liczne kafejki oraz restauracje zapraszające turystów na chwilę odpoczynku. Przy zatoce Zea znajduje się również Muzeum Marynarki (otwarte: wt.-sb. 9.00-14.00, pn., nd., 9.00-13.30; wstęp płatny). Przed budynkiem można obejrzeć kilka elementów wyposażenia okrętów, w tym XIX-wieczne działo okrętowe. Sama ekspozycja muzealna pochodzi z połowy lat 70. XX w.

Grecja zabytki - atrakcje Pireusu

Współcześnie do najważniejszych budynków w Pireusie z całą pewnością należy zaliczyć katedrę pod wezwaniem Świętej Trójcy, którą wybudowano w połowie XIX w. Świątynia wzniesiona w stylu neobizantyjskim posiada potężną kopułę oraz dzwonnicę. Obok kościoła stoi Dimarchion - budynek ratusza Pireusu.

Grecja zabytki. Za najpiękniejszą budowlę Pireusu wiele osób uważa jednak teatr miejski stojący na centralnym placu miasta o nazwie Korai. Neoklasyczny obiekt z pięknym korynckim portykiem zaprojektowany został w latach 80. XIX wieku.

Grecja zabytki. Nad miastem góruje niewielkie wzgórze Kastella dające wytrwałym piechurom możliwość podziwiania z jego wierzchołka pięknych widoków. Pod szczytem wznosi się malutki kościół pw. Proroka Eliasza. Będąc tu można także odwiedzić usytuowaną na zboczu jaskinię nazywaną Siragio, która najprawdopodobniej służyła za sanktuarium lokalnego boga greckiego, Siraga.

Grecja zabytki. Niedaleko Pireusu funkcjonował niegdyś najstarszy port ateński, Faleron. Dzisiaj są tu również przystanie, w których kotwiczą liczne jachty. Niemniej największą atrakcją tego rejonu z całą pewnością Muzeum Greckiej Marynarki Wojennej (otwarte: pn.-pt. 9.00-13.00, pn., śr., pt., 18.00-20.00, sb.-nd. 10.00-14.00 i 18.00-20.00; wstęp płatny) w przystani Flisvos, usytuowanej obok przystanku tramwajowego Trocadero. W muzeum tym znajdują się tylko trzy obiekty, a konkretnie trzy okręty wojenne.

Grecja zabytki. Poza rozlicznymi zabytkami z całą pewnością olbrzymią atrakcją dla zmęczonych zwiedzaniem turystów będzie przejażdżka tramwajem linii 20 kursującym z Pireusu do Glyfady. Linia podąża bowiem wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, na którym rozciągają się liczne plaże. Tak więc każdy, kto ma ochotę, może wysiąść z tramwaju, dołączyć się do przybywających tu tłumnie ateńczyków i odpocząć na plaży.

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Ateny.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: