Tokio - Pałac Cesarski

W sercu Tokio znajduje się otoczona zielenią parków i odcięta od reszty świata siedziba rodziny cesarskiej, wokół której tętni wielkomiejskie życie.

W samym środku stolicy Japonii mieści się Kokyo1(Pałac Cesarski), stojący na miejscu wcześniejszego zamku Edo. Wystarczy krótki spacer od stacji Tokio, by oczom przyjezdnych ukazały się wody fosy mieniące się zielenią, kamienne umocnienia i mostki. Wokół siedziby cesarskiej rozstawione są budynki Parlamentu, sądu, głównej siedziby policji, a także liczne banki i centra biznesu.

Obecnie na obszarze dawnego zamku Edo można wyróżnić niedostępne dla zwiedzających rezydencje cesarskie w Ogrodach Fukiage, gdzie znajdują się również trzy główne świątynie cesarskie określane jako Kyuchu sanden, Pałac Cesarski w części zachodniej zwanej Nishino maru, Kokyo gaien (Zewnętrzne Ogrody Cesarskie), Higashi Gyoen (Ogrody Wschodnie), które obejmują donżon Honmaru, zewnętrzną cytadelę (Ninomaru) i umocnienia Sannomaru oraz park Kitanomaru w części północnej.

Wewnętrzna brama wiodąca do Pałacu Cesarskiego otwarta zostaje szeroko dla zwiedzających dwa razy w roku: 2 stycznia, kiedy cała Japonia świętuje obchody Nowego Roku, oraz 23 grudnia - w dniu urodzin cesarza. Tłumy gromadzą się wówczas, by zobaczyć cesarza z rodziną na balkonie za kuloodporną szybą. W inne dni istnieje możliwość zapisania się na wycieczkę, której uczestnicy podążają ustaloną trasą. W tym celu należy się skontaktować z Kunaicho (Biurem ds. Domu Cesarskiego; pn.-pt. 8.45-12.00 i 13.00-17.00). Bezpłatna wycieczka z japońskim przewodnikiem (można wypoży czyć audio przewodnik w języku angielskim) trwa ok. 80 minut (pn.-pt. 10.00 i 13.30, za wyjątkiem świąt i 28 XII-4 I; 21 VII -31VIII 10.00). Rezerwacji można dokonać telefonicznie (3213-1111). Co najmniej dzień przed planowaną wizytą należy udać się z paszportem do Biura ds. Domu Cesarskiego, by odebrać specjalne pozwolenie. Istnieje również możliwość złożenia podania przez Internet

na stronie http://san kan.ku na icho.go.jp/english.

Tokio - Pałac Cesarski

Trasa wycieczki rozpoczyna się od pawilonu zbudowanego w1986 r., służącego jako miejsce zbiórki i poczekalnia (Some ikan), gdzie można obejrzeć wprowadzający do zwiedzania film z angielskimi napisami. Budynek ten znajduje się nieopodal bramy Kikyomon (Brama Dzwonków), którą wczasach Tokugawów wchodzili do zamku mniej prominentni lokalni władcy daimyo. Trasa wiedzie obok dawnego budynku Sumitsuin (Tajnej Rady Cesarskiej), który wzniesiono ze zbrojonego betonu w 1921 r. Miał on służyć jako wzór dla powstałego ponad dekadę później budynku Parlamentu. Warto zwrócić uwagę na trzy kondygnacyjną, wysoką na ok. 16 m wieżę strażniczą (yagu ra) Fujimi, od budowaną w 1659 r. po pożarze Meireki w1657 r. Miała pełnić funkcję ochronną cytadeli. Jak wskazuje nazwa, dawniej można było stąd podziwiać widok góry Fuji. Dziś przesłaniają go wzniesione za zewnętrzną fosą wieżowce. Stojąca na podbudowie z naturalnych kamieni, wyglądająca niemal identycznie z każdej strony wieża ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi w1923 r. Odbudowano ją jednak tak, by mogła dawać świadectwo minionej świetności zamku Tokugawów.

Za wieżą Fujimi ciągnie się fosa zwana Hasuike (Stawem Lotosu) od pięknych kwiatów o grubych i szerokich liściach, które wypełniają ją latem. Nieopodal fosy od strony Wschodnich Ogrodów widać Fujimitamon -szeregowy budynek na kamiennym umocnieniu wznoszącym się 20 m nad poziom wody, gdzie w okresie Tokugawów przechowywana była broń. Po przeciwnej stronie fosy mieści się siedziba Biura ds. Domu Cesarskiego. Budynek po wstał w 1935 r. W1952 r. przebudowano ostatnie piętro i miejsce to stanowiło tymczasową siedzibę rodziny cesarskiej do 1968 r., kiedy ukończono budowę nowego pałacu. Po przejściu obok bramy Sakashitamon (Brama Stóp Pagórka) rozciąga się duży plac zwany Kyuden Totei (Wschodnim Ogrodem Pałacu Cesarskiego). To tutaj, na wyłożonej asfaltem powierzchni, gromadzą się 2 stycznia i 23 grudnia tłumy spragnione widoku cesarza i jego rodziny, która pojawia się na balkonie Chowaden - najobszerniejszej, reprezentatywnej części Pałacu Cesarskiego Kyuden.

Kompleks pałacowy ukończono w 1968 r. Jest to konstrukcja z żelbetonu złożona z dwu pięter i podziemia, która ma jednak elementy inspirowane tradycyjną architekturą - długi dwuspadowy, wypukły dach, belki i kolumny nadają mu japoński charakter. Większość materiałów wykorzystanych do budo wy jest rodzimego pochodzenia.

Na kompleks zajmujący przestrzeń 22 949 m2 składa się siedem pawilonów: zwrócony frontem w kierunku placu Chowaden, za nim główny budynek Seiden, po którego prawej i lewej stronie stoją Homeiden, Chigusa i Chidori. Najdalej od placu znajdują się Rensui i Omotegozasho, gdzie cesarz uczestniczy w różnego rodzaju oficjalnych ceremo niach. Pałac bowiem nie pełni obecnie funkcji cesarskiego mieszkania, ale jest miejscem urzędowym, gdzie m.in. przyjmowani są mężowie stanu z innych krajów.

Następnie trasa wycieczki wiedzie obok mostu Nijubashi. Dawniej była to dwupoziomowa konstrukcja z drewna - stąd też wywodzi się nazwa mostu. Dzisiaj zwany jest on często Seimon tetsubashi (Żelaznym Mostem przy Bramie Głównej). Znajdująca się nieopodal wieża Fushimi pochodzi z XVII w. i jest jedną z nie licznych zachowanych konstrukcji zamkowych. Podobno Iemitsu, trzeci siogun z Tokuga wów, kazał zbudować ją z części przywiezionych z zamku Fushimi. Powrót następuje drogą za budynkiem Biura ds. Domu Cesarskiego.

Tokio - wschodnie Ogrody Pałacu

Turyści zawsze mogą udać się na spacer po Kokyo Higashi Gyoen (Wschodnie Ogrody Pałacu; wt.-czw., sb., nd. 9.00-16.00; zamknięte czasem w związku z uroczystościami dworu cesarskie go; wstęp bezpł.). Budowę ogrodów przy Pałacu Cesarskim rozpoczęto w 1961 r., a siedem lat później, 1 października, oddano do użytku obszar wielkości 210 tys. m2. Można tu podziwiać kwitnące drzewa sakury wiosną, lilie i irysy latem, czerwone liście klonu jesienią i azalie zimą. Do spacerów zachęcają tradycyjne elementy japońskiego ogrodu: kamienne latarnie, mostki, pawilon herbaciany i staw.

Po wejściu do ogrodów przez bramę Otemon (wchodzący otrzymują numerek, który należy zwrócić przy wyjściu) warto od razu skierować się na prawo, do skarbca Sannomau Shozokan (pn.-pt. 1 III -14 IV i 1 IX -31 X 9.00-16.15, 15 IV -31 VIII 9.00-16.45, 1 XI -II 9.00-15.45; wstęp bezpł.). Budynek skarbca powstał w 1992 r. i mieści przedmioty rzemiosła tradycyjnego, obrazy i kaligrafie, które należały do rodziny cesarskiej.

Miasta Marzeń 2. Tokio do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: