Grecja zabytki - Plaka w Atenach

Dzielnica Aten, Plaka, zachowała wiele z kolorytu miasta grecko-tureckiego, jakim była stolica Grecji około połowy XIX stulecia. Już sam ten fakt przyciąga tu licznych turystów. Dodatkowymi atrakcjami dzielnicy są odsłonięte pozostałości zabytków antycznych oraz liczne muzea.

Grecja zabytki - Plaka

Plaka rozciąga się u podnóża skały Akropolu. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od albańskiego słowa pliaka, co zna czy "stary". Jest to jeden z najbardziej malowniczych rejonów Aten i można tu przez chwilę poczuć atmosferę XIX -wiecznego miasta, w którym krzyżowały się wpływy muzułmańskiej Turcji i prawosławnej kultury Grecji. Niezwykłego klimatu temu miejscu dodają kręte uliczki, stare domy, wśród których kryje się olbrzymia liczba knajpek, kafejek i wszechobecnych sklepów z pamiątkami. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, przyjezdni odpoczywają tu po obejrzeniu archeologicznych zabytków antycznego miasta. Tu też na bywają mniej lub bardziej gustowne pamiątki, które mają im później przypominać wizytę w Atenach.

Grecja zabytki. Spacer po Place to jednak nie tylko odpoczynek i zakupy. Podobnie jak w XIX w., domy mieszkalne otaczają pozostałości budowli sprzed wieków. Wiele z nich naprawdę warto zobaczyć. Na dodatek znajdują się tu niektóre z muzeów ateńskich. Szczególną uwagę przyciąga najnowsze z nich, czyli Nowe Muzeum Akropolu.

Grecja zabytki - Nowe Muzeum Akropolu

Gmach Nowego Muzeum Akropolu znajduje się przy ulicy Dionysiou Areopagitou 15 (otwarte: codz. 9.30-17.00; wstęp płatny). Jest to najnowsze muzeum ateńskie, które otwarto 22.06.2009 r. Posiada ono olbrzymią powierzchnię wystawienniczą równą 14 tys. m2. Do je go wnętrz przeniesiono kolekcję archeologiczną prezentowaną wcześniej w budynku na Akropolu. Po nadto przy budowie gmachu muzealnego natrafiono na liczne ruiny budowli z czasów bizantyjskich, więc architekci Bernard Tshumi i Michalis Fotiadis wyeksponowali je po przez zastosowanie w obiekcie szklanych podłóg.

Grecja zabytki - Pomnik Lizykratesa

W starożytności od teatru Dionizosa na północ prowadziła tzw. Ulica Trójnogów, przy której znajdowały się pomniki upamiętniające zwycięstwa chórów w konkursach organizowanych podczas świąt panatenajskich. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden taki pomnik poświęcony Lizykratesowi, który był opiekunem zwycięskiego chóru z roku 335 p.n.e. Dziś pomnik ten, będący jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Plaki, stoi na środku małego placyku im. Lizykratesa. Monument składa się z prostopadłościennego cokołu, na którym znajduje się niewielka marmurowa rotunda ozdobiona sześcioma korynckimi półkolumnami. Jej szczyt obiega fryz przedstawiający sceny z mitu o Dionizosie, nad którym znajduje się kopulasty dach ozdobiony kwiatonem pokrytym marmurowymi liśćmi akantu. Stanowił on podstawę właściwego trójnogu, który niestety nie zachował się do naszych czasów.

Grecja zabytki. Pomnik Lizykratesa przez wiele wieków nazywany był latarnią Demostenesa i wierzono, że w urządzonej w nim małej czytelni ten wielki mówca przygotowywał swoje wystąpienia. Po 1669 r. pomnik stał się częścią kompleksu klasztornego oo. kapucynów. Klasztor ten spłonął zupełnie w trakcie działań wojennych związanych z powstaniem greckim w XIX stuleciu. Pomnik szczęśliwie przetrwał ten kataklizm i w 1845 r. został odrestaurowany przez władze francuskie.

Grecja zabytki - Kościół św. Sotirii

Kierując się z powrotem w stronę Akropolu poprzez uliczki Plaki, dojdziemy do ulicy Sotiros, przy której znajduje się wejście do kolejnego prawosławnego kościoła wybudowanego jeszcze w końcu X w. Jest to kościół św. Sotirii i zarazem najstarsza świątynia chrześcijańska w Atenach. Kościół posiada formę niewielkiej trzynawowej bazyliki, poprzedzonej dużym dziedzińcem otoczonym kaplicami.

Grecja zabytki - magiczna Anafiotika

Na wschód od kościoła św. Sotirii, w obrębie potureckiej Plaki istnieje magiczne miejsce zwane Anafiotiką. To nie wielkie skupisko domów obejmuje północno-wschodnie zbocza Akropolu, gdzie swój skrawek ziemi odnaleźli imigranci z greckiej wyspy Anafi. Przybyli oni do Aten w celu podjęcia pracy jako wykwalifikowani robotnicy przy budowie pałacu króla Ottona. Anafiotika w Grecji postrzegana jest jako enklawa klimatu tej cykladzkiej wyspy w obrębie wielkiego miasta. Niewielkie bielone domki, liczne zaułki oraz kolorowe bugenwille tylko potęgują to wrażenie. Cały tutejszy świat tworzą niewielkich rozmiarów domy kubicznego kształtu stojące pomiędzy wąskimi uliczkami, często kończącymi się ślepo tarasami kolejnych domostw.

Grecja zabytki. W czasach starożytnej Grecji teren był opuszczony ze względu na przepowiednie wyroczni delfickiej utrzymującej, że jest to teren uświęcony, podobnie jak i cały Akropol. Obecnie w najbliższym otoczeniu Akropolu również istnieje kilka miejsc związanych z kultem dzięki stojącym tu świątyniom. Pierwszą z nich jest kościół św. Jerzego od Skały położony na południowo-wschodnim krańcu Anafiotiki. Nieopodal znajduje się stworzony przez mieszkańców tego obszaru neoklasyczny kościół św. Symeona z roku 1847. W jego wnętrzu umieszczono kopię cudownej ikony z Anafi. Nieco dalej wznosi się natomiast monastyr Mnichów z Bożego Grobu, maleńki klasztor wschodniego obrządku należący do mnichów ze wspólnoty bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie.

Grecja zabytki - Katedra

Najważniejszym miejscem północnej części Plaki jest z całą pewnością plac Katedralny przy którym dominuje prawosławna katedra pod wezwaniem Zwiastowania NMP. Ateńska katedra od wielu lat kryje się za rusztowaniami. Trwa bowiem jej nieustająca renowacja, mimo iż świątynia nie należy do najstarszych (zaczęła powstawać w 1842r.).

Grecja zabytki. Aby zdobyć materiał na budowę tej największej w Atenach świątyni (40 m dł., 20 m szer., 24m wys.) wykorzystano fragmenty rozebranych aż 72 dużo starszych świątyń. W tej trójnawowej bazylice ozdobionej piękną kopułą mają miejsce wszelkie ważne, związane z miastem uroczystości kościelne.

Wewnątrz świątyni przeważają kolorowe freski stylizowane na bizantyjskie. Po lewej stronie ikonostasu często widać Greków oddających nabożną cześć relikwiom św. Filotei. Złożone są one w srebrnym sarkofagu. Święta została zamordowana w roku 1589 i jest współpatronką Aten oraz patronką greckich kobiet wykupionych z niewoli tureckich haremów.

Grecja zabytki. Drugi relikwiarz otaczany czcią w katedrze zawiera relikwie patriarchy Konstantynopola Grzegorza V. Został on powieszony na bramie Stambułu z rozkazu sułtana Mehmeda II, a następnie jego ciało wrzucono do Bosforu. Zabójstwo to, dokonane w święto Zmartwychwstania Pańskiego w 1821 r., było odwetem za wybuch powstania greckiego. Ciało męczennika zostało wyłowione przez greckich marynarzy, a następnie przewiezione do Aten.

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Ateny.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: