Monako - Wokół kasyna w Monte Carlo

Monte Carlo to jedyne miejsce w Europie, gdzie każdy może chociaż przez krótką chwilę poczuć się milionerem. Ta najsłynniejsza dzielnica Księstwa Monako zyskała bowiem swoją sławę dzięki jednemu z największych kasyn na świecie.

Pragnąc zwiedzić atrakcje Monte Carlo, najlepiej przybyć tu za dnia, lecz aby poczuć prawdziwą atmosferę miejsca, należy pojawić się tu dopiero wieczorem, kiedy turystów zastępują prawdziwi gracze. Oferta i atmosfera kasyna w Monte Carlo jest wyjątkowa, a konkurować mogą z nim jedynie kluby w Las Vegas, Londynie i niektóre kasyna azjatyckie.

Monako - Monte Carlo: W pobliżu kasyna

Przystanek autobusowy najbliżej kasyna znajduje się przy Boulevard des Moulins, pełnym pięknych kamienic z przełomu XIX i XX w., tuż przy punkcie informacji turystycznej. Idąc prosto i mijając park po lewej stronie, już po chwili można dojść do jednego z największych centrów handlowych Monte Carlo - Park Palace. W tej potężnej, kilkupiętrowej galerii znalazło swoje miejsce 40 butików luksusowych firm, takich jak Dolce & Gabbana, Sergio Rossi, Dior, Tod's, Chloé czy Jimmy Choo.

Monako - Monte Carlo: Ogrody tropikalne "Jardin des Boulingrins"

Przed kasynem w Monte Carlo rozciąga się nieprzerwanie pielęgnowany przez ogrodników Jardin des Boulingrins. Ogród pełen tropikalnych roślin i trzy fontanny położone na stoku wzgórza tworzą wspaniałą perspektywę dla widocznej w tle bogatej fasady. Jeszcze w XIX w. całe wzgórze, na którym obecnie wyrosło centrum europejskiego hazardu, było porośnięte gajem oliwnym i dopiero zapanowania Karola III powstała w tym miejscu droga. Na terenie parku mieści się również tzw. Mała Afryka, bujny ogród, w którym rośnie wiele egzotycznych gatunków roślin. Oba ogrody zaprojektowane zostały przez francuskiego architekta i botanika Eduarda Andre pod koniec XIX wieku.

Monako - Monte Carlo: wejście do kasyna

Obecny budynek kasyna zbudowany w latach 60. XIX w. został przekształcony przez Charlesa Garniera w1878 r., gdy poproszono go o zaprojektowanie przylegającego do kasyna budynku Opery. Rozpoznawalna fasada kasyna została ukończona dopiero w 1890 r., a autorem projektu był Jules Touzet (1850-1914), którego imieniem nazwano jedną ze znajdujących się we wnętrzu sal, również przez niego zaprojektowaną. Fasadę kasyna z obu stron flankują dwie wieże, na których niegdyś znajdowały się dwa zegary pokazujące czas dla dwóch miejsc - Monako i Paryża. Wieże zdobią dwie figury autorstwa włoskiego rzeźbiarza Fabia Stecchiego, przedstawiające personifikacje Sekwany i Morza Śródziemnego.

Monako - Monte Carlo. Po wejściu do kasyna i pozostawieniu rzeczy w szatni (szatnia jest obowiązkowa; należy zostawić w niej również aparaty fotograficzne) stajemy wewnątrz ogromnego, wyłożonego marmurami i otoczonego przez rzędy 28 onyksowych kolumn Atrium, którego wystrój pochodzi z 1878 r. Pomieszczenie przykryte zostało szklanym zadaszeniem. Tuż pod nim mieści się otoczona balustradą galeria dekorowana malowidłami. Stąd wchodzi się także do głównej sali Opery - Salle Garnier.

Monako - Monte Carlo: Co jeszcze warto zobaczyć

Monako - Monte Carlo: Opera. Najwspanialsza z sal opery powstałej w 1878 roku to Sala Garniera będąca miniaturą wnętrza Opery Paryskiej. Jej widownia mieści tylko 525 miejsc. Dwie loże po obu jej stronach pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, natomiast wspaniała loża w centrum sali jest miejscem zarezerwowanym dla rodziny książęcej. Całe pomieszczenie otacza 12 medalionów z rzeźbionymi głowami. Dekorację stanowią również cztery malowidła na sklepieniu.

Sala powstała w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy, ponieważ dzięki sztucznemu oświetleniu możliwe były prace za dnia i w nocy. Już w 1897 r. zdecydowano się na dokonanie zmian, które przeprowadził architekt Henri Schmidt zajmujący się wówczas przebudową wnętrz kasyna. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2005 r.

Monako - Monte Carlo: Plaża Lavrotto. To najsłynniejsza plaża Monako. Dzięki działaniom władz miasta jest ona szeroka, piaszczysta (piasek na pokrycie plaży w całości importowano) i ma doskonałe zaplecze. Po drugiej stronie plaży znajduje się kompleks Le Sporting Monte Carlo. Tutaj mieści się najsłynniejszy w Monako klub nocny - Le Jimmy'z, w którym spotykają się przedstawiciele showbiznesu. Oprócz tego kompleks oferuje letnie kasyno na tarasie z widokiem na morze Mieszczą się tu również dwie eleganckie restauracje - Fuji i La Trattoria.

Tuż przy plaży warto podejść na Promenadę Mistrzów, odpowiednik hollywoodzkiej Alei Gwiazd i tak zwane "Hollywood Piłki Nożnej". Nie znajdziemy tu jednak odcisków dłoni sławnych aktorów uwiecznionych w brązie, a odciski stóp znanych piłkarzy! Można więc obejrzeć stopy i autografy takich sław jak Diego Maradona, Zinedine Zidane, Paolo Rossi, Roberto Baggio, Michel Platini, Alessandro Del Piero i Andriej Szewczenko.

Gdy by pójść jeszcze kilkaset metrów na wschód bulwarem Larvot to, dojdzie się do kortów Monte Carlo Country Club (MCCC), na których odbywają się słynne zawody tenisowe Monte Carlo Rolex Masters Series. Turniej rozgrywany jest na przełomie kwietnia i maja; pierwszy odbył się już w 1897 r.

Monako - Monte Carlo: Kościół św. Karola. Ostatnim punktem, który warto odwiedzić na terenie Monte Carlo, jest pięknie położony przy Avenue Saint - Charles kościół św. Karola. Budowę tej neorenesansowej świątyni rozpoczęto w 1879 r. na zlecenie księcia Karola III i ukończono w 1883 r. Kościół zbudowany został na planie krzyża łacińskiego. Jego wnętrze jest eleganckie i przestronne.

Więcej o: