Monako - zabytki Starego Miasta

Monako to w rzeczywistości jedno miasto. Jego centrum stanowi Pałac Książęcy o średniowiecznym rodowodzie, wznoszący się na wysokiej skale, z której rozciąga się malowniczy widok.

Monako - jedno z najmniejszych państw Europy

Monako zajmuje przedostanie miejsce pod względem wielkości państw na świecie. Leżące na obszarze zaledwie 1,95 km2 państwo-miasto stanowi terytorium rządzone po dziś dzień przez książęcą rodzinę Grimaldich, której korzenie sięgają czasów średnio wiecznych. Obszar Monako podzielony został na kilka dzielnic, z których najsłynniejsze to jaskinia hazardu - Monte Carlo, oraz ostoja tradycji - Monaco -Ville, w której znajduje się Pałac Książęcy.

Monako - Stare Miasto

Centrum Monako leży na wznoszącej się na wysokość 800 m n.p.m. Skale Monako, na którą bez problemu można wejść z Place d'Armes. Ten obszerny plac jest jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych w mieście. Przy nim też znajduje się jeden z przystanków autobusu kursującego pomiędzy Niceą a Menton. Obecny Place d'Armes nosił dawniej nazwę placu Nowej Fontanny. Rzeczywiście w jego centrum stoi, pięknie iluminowana wieczorami, okazała fontanna, natomiast niegdyś na to miejsce z gór spływał strumień, z którego czerpano wodę. W 2. poł. XIXw. plac służył ja ko miejsce ćwiczeń wojskowych. Obecnie zaś codziennie od wczesnego ranka do godz. 14.00 od bywa się tutaj barwny targ miejski, na którym kupić można kwiaty i produkty lokalne.

Z Place d'Armes na Skałę Monako wiedzie Szeroka Rampa wychodząca na rozległy plac przed pałacem. Wejście prowadzi przez monumentalną bramę wybudowaną w czasach Honoriusza I Grimaldiego (1523-1581).

Monako. Monakijskie Stare Miasto zajmuje niewielką przestrzeń złożoną zaledwie z kilku wąskich i malowniczych uliczek, wzdłuż których ciągną się pastelowe, barwne fasady kamienic. Tym zaś, co odróżnia to miejsce od podobnych mu nad morskich miasteczek włoskich czy francuskich, jest nieskazitelna wręcz czystość każdego fragmentu starówki. Nie brak tu restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątka mi. Całe centrum można obejść piechotą w kilkanaście minut, warto jednak zatrzymać się w kilku interesujących punktach. Najlepiej zacząć od przejścia przez Rue Basse.

Monako. W pobliżu Rue Basse znajduje się mały Place de la Mairie , przy którym wznosi się kaplica Miłosierdzia ufundowana dla Bractwa Czarnych Pokutników w XVIIw. Będąc w pobliżu, warto wejść do wnętrza chociaż na krótką chwilę, aby obejrzeć widniejące na sklepieniu prezbiterium iluzjonistyczne malowidło przed stawiające Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Niekwestionowaną perłą kaplicy jest jednak znajdująca się w gablocie po prawej stronie nawy drewniana figura martwego Chrystusa. Jej sława wiąże się z tym, że obnosi się ja ulicami miasta co roku, w uroczystej procesji wielkopiątkowej.

Muzeum Starego Monako. Przechodząc przez Place de la Mairie, a następnie idąc wzdłuż Rue Émile de Loth, można dojść do Muzeum Starego Mona (wstęp bezpłatny), mieszczącego się pod numerem 2. Znajduje się tu duży zbiór pamiątek z przeszłości księstwa w postaci kolekcji ceramiki, ubiorów, dokumentów i licznych dzieł sztuki. Cenne eksponaty związane są tak że z tradycjami Monako. Jedna z sal poświęcona jest w całości kulturze Monegasków, rodowitych mieszkańców księstwa.

Monako. Plac św. Mikołaja . Z Rue Émile de Loth wychodzi się na plac św. Mikołaja, gdzie w centrum stoi rzeźba przedstawiająca świętego biskupa. Kult św. Mikołaja jest żywy w Monako już od czasów średniowiecznych. Co roku 6 grudnia, w dzień wspomnienia świętego, w katedrze w Monako odbywa się uroczysta msza odprawiana w języku monegaskim. Ceremonii tej przewodniczy biskup Monako w towarzystwie najwyższych władz księstwa. Mszę kończy zawsze modlitwa za panującego księcia. Po uroczystości dzieci ubrane w stroje w barwach Monako, poprzedzone jednym z nich przebranym za św. Mikołaja, przechodzą w procesji ulicami starego Monako przy wtórze bicia w bębny.

Monako. Katedra św. Mikołaja . Powstała pod koniec XIX w. w miejscu wcześniejszego, średniowiecznego kościoła. Do trójnawowego wnętrza prowadzą trzy monumentalne bramy wejściowe, zaopatrzone w rozbudowane portale i tympanony. Katedra do czasów obecnych jest miejscem pochówku wszystkich członków rodu Grimaldich.

Monako. W monumentalnym wnętrzu budowli dominuje bogata mozaika w stylu bizantyńskim, wykonana przez artystów pracujących także przy dekoracji kasyna w Monte Carlo. Przed udaniem się do prezbiterium, w którym mieszczą się płyty grobowe, warto obejrzeć interesujące kaplice boczne. W pierwszym ołtarzu po prawej stronie znajduje się złoty relikwiarz z kością św. Dewoty - patronki Monako i rodu Grimaldich, dziewicy i męczennicy.

Monako - Przed Pałacem Książęcym

Place du Palais to rozległy plac z dwóch stron zamknięty balustradami, ze wspaniałym widokiem na morze, a z dwóch kolejnych ograniczony fasadą pałacu i zabudowaniami Starego Miasta. 19 listopada, w dzień święta narodowego Księstwa Monako na placu celebruje się uroczystości, potocz nie nazywane La Fete du Prince. Miasto jest wówczas przybrane w symbole narodowe, a na placu ma miejsce parada wojska i policji. Tego dnia również książę przyznaje ordery i odznaczenia. Uroczystość zawsze odbywa się ku czci świętego patrona aktualnie panującego księcia.

Monako - Budynek Pałacu

Jedną z największych atrakcji Monako jest możliwość zwiedzania Pałacu Książęcego (wstęp płatny: 7 euro, dzieci od 8-14 i studenci 3,50 euro; wejście dla zwiedzających po lewej stronie od bramy głównej). Chociaż w pałacu znajdują się prywatne apartamenty rodziny książęcej, przez większą część roku istnieje możliwość zwiedzania najbardziej reprezentacyjnego skrzydła.

Zabudowania Pałacu Książęcego sięgają czasów średniowiecza, a pierwsza forteca w tym miejscu została wybudowana przez Genueńczyków w 1215 r. Większa część obecnej budowli pochodzi z XVII w. W dziejach pałacu zdarzały się jednak trudne momenty - na przykład w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej pełnił on funkcję szpitala dla żołnierzy armii włoskiej. Zniknęła wówczas spora część zgromadzonej przez wieki kolekcji dzieł sztuki.

Monako. Obecny wygląd pałacu jest w dużej mierze wynikiem działań księcia Rainiera III, który postanowił przywrócić mu jego dawną świetność i splendor książęcej rodziny. Będąc tu nie trudno zauważyć, że bryła budowli wzorowana jest na reprezentacyjnych pałacach włoskich, gdzie cztery skrzydła otaczają obszerny, wewnętrzny dziedziniec. Na dziedziniec można się dostać przez Galerię Herkulesa, często otwartą dla obywateli Monako w czasie dworskich uroczystości.

Więcej znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2. Monako i Nicea.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: