Francja miasta - Nicea: zabytki Starego Miasta i Wzgórze Zamkowe

Nicea, jedno z najwspanialszych miast południowej Francji, słynie ze słonecznej pogody i pięknych plaż. Jest również rajem dla miłośników sztuki na światowym poziomie.

Francja Miasta - Nicea: wokół Starego Miasta

Stara Nicea (Vieux Nice) lub też Vieille Ville, czyli po prostu Stare Miasto, to tradycyjne określenia dla centrum, które zachowało swój dawny charakter. W tej części Nicei znajdują się jej najstarsze zabytki. Stare Miasto rozciągające się od okolic placu Masséna na zachodzie, po Wzgórze Zamkowe na wschodzie i plac Garibaldiego na północy pełne jest barokowych kościołów i stylowych kamienic. Wielu mieszkańców tej najstarszej nicejskiej dzielnicy wciąż mówi własnym, lokalnym dialektem nissart (niçart). Tak że w tym miejscu skosztować można najlepszej, tradycyjnej kuchni nicejskiej lub zakupić na wynos słynną soccę.

Francja miasta - Nicea. Najważniejsze zabytki Starego Miasta

Wybierając się do Nicei warto zaplanować dłuższą wycieczkę Starym Mieście. Naprawdę jest co zwiedzać! Oto główne atrakcje jednej z najciekawszych dzielnic Nicei:

Francja miasta - Nicea: Kościół św. Franciszka z Paoli. Budowę kościoła w Nicei pod jego wezwaniem rozpoczęto ok. 1722 r. z inicjatywy braci minimitów. Monumentalność świątyni przypomina o dawnej świetności ulicy, przy której ją wzniesiono. Pełniła ona bowiem niegdyś funkcję głównej arterii miasta. Wnętrze kościoła św. Franciszka zachowało niewiele z pierwotnego wystroju, a dekoracja ikonograficzna odzwierciedla kolejne etapy w dziejach świątyni, od minimitów do dominikanów.

Francja miasta - Nicea: Opera Nicejska. Po drugiej stronie ulicy wznosi się imponujący gmach Opery Nicejskiej. Dzisiejsza opera, zanim zyskała ten status, została otwarta jako Teatr Miejski w lutym1885 r.

Francja miasta - Nicea: Plac przy Pałacu Sprawiedliwości. Największy plac Starej Nicei. W jego centrum stoi masywny Pałac Sprawiedliwości z monumentalnym portykiem zdobionym płaskorzeźbą - nicejski sąd miejski.

Francja miasta - Nicea: Cours Saleya. Główny trakt Starej Nicei. Cours Saleya to zawsze pełna życia barwna ulica, na której od wtorku do niedzieli odbywa się targ kwiatów, owoców i warzyw. Mniej więcej w połowie Cours Saleya wznosi się jeden z najwspanialszych nicejskich budynków sakralnych - kaplica Miłosierdzia.

Francja miasta - Nicea: Plac Rossetti i katedra nicejska. W sercu Starej Nicei mieści się plac Rossetti będący miejscem gwarnym i pełnym turystów, którzy przybyli nie tylko po to, aby zobaczyć centrum Starego Miasta oraz zwiedzić wznoszącą się przy nim monumentalną nicejską katedrę św. Reparaty, ale także aby skosztować najlepszych lodów i lokalnego specjału - pysznego sorbetu Fenocchio.

Francja miasta - Nicea: Pałac Lascaris. Z placu katedralnego należy zawrócić na Rue Droite, aby zobaczyć jeden z najwspanialszych zabytków miasta - barokowy Pałac Lascaris.

Francja miasta - Nicea: plac Garibaldiego. Jeden z głównych punktów komunikacyjnych miasta. Leży na północnym krańcu Starej Nicei.

Francja miasta - Nicea. Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe to doskonałe miejsce dla spragnionych pięknych widoków nadmorskiego miasta oraz tych, którzy pragną zaznać odrobiny relaksu. Niegdyś znajdował się tu zamek, po którym do dziś zachowały się jedynie resztki murów obronnych. Wzgórze zaadaptowane zostało na rozległy park miejski, którego głównym atutem jest oczywiście niepowtarzalne położenie (92 m n.p.m.). Z tego miejsca roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Stare Miasto z jednej oraz nicejski port z drugiej strony.

Francja miasta - Nicea: Wieża Bellanda. Została zbudowana w 1826 roku rekonstruując jeden z bastionów dawnego zamku - wieżę św. Elma zniszczona w 1706 roku.

Francja miasta - Nicea: Wzgórze Zamkowe. Aby dostać się na szczyt Wzgórza Zamkowego, można wybrać jedną spośród dwóch opcji - wjechać na sam szczyt wzgórza windą znajdującą się przy Wieży Bellanda albo wejść po schodach. Wzgórze Zamkowe stanowiło pierwotnie centrum greckiej osady handlowej Nikaia, powstałej w IV w. p.n.e. Obecnie w parku na Wzgórzu Zamkowym znajduje się teatr, plac zabaw dla dzieci i restauracja. W centrum parku spod ziemi wyłaniają się pozostałości katedry oraz zabudowy miejskiej. Najbardziej obleganym przez turystów punktem parku jest duża platforma widokowa, z której roztacza się imponujący widok na Niceę.

Francja miasta - Nicea. Stary port

Obecny port Nicei, zwany Starym Portem, oddzielony jest od otwartego morza długim falochronem. Port Lympia, bo taką nazwę nosi, został wybudowany u brzegów miasta w 1750 r. W porcie stale cumuje ogromna ilość jachtów i luksusowych łodzi. Kursują stąd promy na Korsykę, do Saint Tropez i Monako.

Francja miasta - Nicea. Wokół portu rozsiane są liczne sklepiki sprzedawców antyków i staroci. Miłośnicy tego typu pamiątek przeszłości mogą odwiedzić znajdujący się tu otwarty codziennie oprócz poniedziałków, kiedy antykwariusze zbierają się na Cours Saleya, pchli targ. Jest to zamknięta przestrzeń pełna niewielkich sklepików i stoisk, na których zakupić można wszelkiego rodzaju starocie, od mebli, przez obrazy i bibeloty, po biżuterię. Stąd wprost na plac Garibaldiego prowadzi Rue Catherine Séqurane, na której znajdują się sklepy z antykami dla kolekcjonerów o zasobniejszych portfelach.

Więcej znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2. Monako i Nicea.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: