Szkocja Edynburg - wokół pałacu Holyrood

Spacer po Królewskiej Mili w Edynburgu w Szkocji kończy się u wrót królewskiego pałacu, który stanął w miejscu ufundowanego w 1128 r. opactwa o nazwie Holyrood, czyli Święty Krzyż.

Szkocja Edynburg. Ostatni odcinek Królewskiej Mili to króciuteńka uliczka o nazwie Abbey Strand. Sto ją przy niej domy, w których niegdyś mieszkali dłużnicy korzy stający z klasztornego azylu.

Szkocja Edynburg - Queen's Gallery

Na prawo od głównego wjazdu do Palace of Holyroodhouse, na rogu Abbey Strand i Horse Wynd, wznosi się budynek Holyro od Free Church of Scotland, wzniesiony w 1850 r., jednak już od 1915 r. nieużywany jako miejsce kultu. Zarówno budynek kościoła, jak i znajdująca się obok siedziba Duchess of Gordon's School (Szkoły Księżnej Gordon), służyły przez lata jako część zaplecza gospodarczego królewskiej rezydencji. Decyzją królowej Elżbiety II obie budowle zostały przeznaczone na siedzibę Queen's Gallery. Galeria ta, prezentująca szerokiej publiczności dzieła sztuki z królewskich zbiorów, została otwarta w 2002 r. (podobna instytucja istniała już wcześniej przy londyńskim Buckingham Palace). Każdego roku prezentowana jest w niej nowa wystawa czasowa dająca zwiedzającym szansę na zapozna nie się z dziełami malarstwa, rzeźby, złotnictwa i innych sztuk oraz rzemiosł artystycznych, jakie monarsze skarbce Brytanii gromadziły przez tysiąc lat.

Szkocja Edynburg. Galeria i sklepik z pamiątkami są otwarte: codz. XI -III 9.30-16.30, IV -X 9.30-18.00; wystawy czasowe trwają tylko od połowy marca do połowy września; zamkn. święta Bożego Narodzenia. Wstęp płatny: dorośli L10,75, studenci i seniorzy powyżej 60 lat L9,80, dzieci i młodzież do 17 lat L6,50, bilet rodzinny (2 dorosłych i do 3 os. do 17 lat) L28,60; bez płatny: dzieci poniżej 5 lat i posiadacze Edinburgh Pass. Przewodnik audio w cenie biletu. Dla więcej niż 15 os. można kupić bilet grupowy (więcej informacji pod http://www.roy al col lec tion.org.uk).

Szkocja Edynburg. W recepcji galerii można nabyć także bilety do Palace of Holyroodhouse (otwarte: codz. IV-X 9.30-18.00, XI -III 9.30-16.30; ostatni zwiedzający są wpuszczani na godzinę przed zamknięciem; wstęp płatny: do rośli L10,75, studenci i seniorzy L9,80, dzieci i młodzież 5-17 lat L6,50, bilet rodzinny L28,60; bezpłatny: dzieci do 4 lat i posiadacze Edinburgh Pass). Dostępne są też bilety łączone do galerii i pałacu (wstęp płatny: dorośli L15,10, studenci i seniorzy L13,75, dzieci i młodzież 5-17 lat L8,55, bilet rodzinny L39,50; bezpłatny: dzieci do 4 lat). Wybierając się do Holyro od Palace, warto jednak pamiętać, że jest to użytkowana rezydencja i podczas obecności kogoś z rodziny królewskiej (tradycyjnie królowa przybywa tu na tydzień w lipcu) nie jest on udostępniany publiczności. W ceny biletów wliczone są przewodniki audio

(brak niestety w jęz. polskim). W sierpniowe wtorki prowadzone są ekskluzywne wycieczki wieczorne po pałacu.

Szkocja Edynburg - dziedzińce Holyrood

Wejście na teren Palace of Holyroodhouse prowadzi przez kordegardę wzniesioną w tzw. szkockim stylu baronialnym w roku 1861. Wchodząc nieco w głąb dziedzińca zewnętrznego, po lewej stronie dostrzeżemy powstały w 1920 r. narodowy pomnik ku czci Edwarda VII.

Szkocja Edynburg. Bryła pałacu wzniesiona została za panowania Karola II w stylu nowatorskim, jak na swoje czasy. Nawiązaniem do tradycyjnego budownictwa rezydencjonalnego Szkocji stylizowanego na obronne są jedynie boczne wieże, z których starsza, północ no -zachodnia, pamięta czasy Jakuba V, a młodsza, południwo-zachodnia, była na tamtej wzorowana. Przez główną, triumfalną bramę pałacu, wspartą na doryckich kolumnach i uwieńczoną wieżą zegarową, wchodzi się z dziedzińca zewnętrznego na wewnętrzny. Ponad przejazdem bramnym można podziwiać piękny płaskorzeźbiony herb

królestwa Szkocji oraz dostrzec motto "Nikt nie nastąpi na mnie bezkarnie". Wchodząc na dziedziniec wewnętrzny, widzimy, jak architektura pałacu przekazuje treści ideowe. Bardziej poczesne, wyższe piętra, różnią się od niższych większą wysokością.

Więcej znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2. Edynburg.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: