Antarktyda - podróże na koniec świata

Antarktyda jest jednym z najbardziej niegościnnych kontynentów. Mimo to wciąż rośnie liczba osób zafascynowanych możliwością podróży na ten ?koniec świata?, do ziemi dziewiczych bieli, której zwierzęcy mieszkańcy znaleźli niezwykłe sposoby na przetrwanie.

Antarktyda - dla nas, Europejczyków, jedno z najbardziej odległych miejsc na Ziemi. Najzimniejsze, najbardziej wietrzne i suche, a przy średniej wysokości 2500 m n.p.m. również najwyżej położone. Ekstremalne temperatury i przenikający na wskroś zimny wiatr, jak również swoista izolacja od reszty świata sprawiają, że Antarktyda jest jednym z najbardziej niegościnnych kontynentów. Mimo to wciąż rośnie liczba osób zafascynowanych możliwością podróży na ten "koniec świata", do ziemi dziewiczych bieli, której zwierzęcy mieszkańcy znaleźli niezwykłe sposoby na przetrwanie. Ci, którzy zdecydują się na taką podróż, mogą być pewni, że przeżyją przygodę nieporównywalną do żadnej innej.

Milesaway Travel: Piętnaście stopni poniżej zera, zimny porywisty wiatr, suche powietrze, jak okiem sięgnąć nie ma żywego ducha, wokół wszystko zamarznięte - nie brzmi to jak zaproszenie. A jednak... Jak wpadliście na pomysł, aby zabierać ludzi w takie właśnie miejsce!?

Brigitte Lämmle: Wszystko zaczęło sie ponad dziesięć lat temu od pomysłu stworzenia mostu powietrznego pomiędzy Punta Arenas, głównym ośrodkiem miejskim w Patagonii, a Stacją Antarktyczną im. Eduardo Frei Montalvy. Bardzo szybko okazało się, jak ogromny potencjał tkwi w tej innowacyjnej koncepcji. Na przestrzeni lat idea zyskała międzynarodowe znaczenie i rozwinęła się także w sektorze turystycznym.

Poszukiwanie alternatywnej drogi dotarcia do Antarktyki, bez konieczności nawigacji przez groźne wody Dark Passage (mowa o Cieśninie Drake'a - przyp. red.), czyli rozwiązania różnego od istniejących wówczas na rynku, zaowocowały nowym produktem turystycznym, łączącym zalety transportu powietrznego i morskiego.

W 2003 roku miała miejsce pierwsza w historii powietrzno-morska wyprawa na Antarktydę. W następnych latach, w ramach dobrze przemyślanej polityki rozwoju dodawano jeden lotniczo-morski rejs rocznie, tworząc w ten sposób jasną wizję przyszłości. Bazując na coraz bogatszym doświadczeniu, rozwijano i ulepszano logistykę oraz infrastrukturę. W taki oto sposób ANTARCTICA XXI zyskała sobie reputację profesjonalnego i rzetelnego tour operatora zarówno w kraju, jak i za granicą. Organizowane obecnie ekspedycje mają charakter "butikowych" i ekskluzywnych, dając uczestnikom możliwość przeżycia niezapomnianych chwil i, co ważne, są przyjazne dla środowiska.

Jaką flotą dysponujecie? Kim są członkowie załogi?

[BL] Nasze rejsy odbywają się na pokładzie M/V Ocean Nova. Ten lodołamacz stworzony w Danii w 1992 roku do celów żeglugi przez zamarznięte wody Grenlandii jest w pełni dostosowany do potrzeb naszych ekspedycji. M/V Ocean Nova to świetnie wyposażony statek. Na pokładzie znajduje się salon ze szklanymi ścianami wygodnymi do prowadzenia obserwacji, sala wykładowa, przestronna jadalnia, bar, biblioteka, nawet siłownia i ambulatorium. Uczestnicy wyprawy mają do dyspozycji kabiny jedno-, dwu- i trzyosobowe. Posiadamy również flotę łodzi Zodiak, które są idealne na krótkie wycieczki po przybrzeżach Antarktydy. ANTARCTICA XXI zabiera na swój pokład nie więcej niż 68 pasażerów. Załoga obejmuje 38 osób, w tym 6 pracowników ekspedycji, czyli lidera, pięciu ekspertów i lekarza. Wszyscy mają bogate doświadczenie i są świetnie przeszkoleni. Każdy z nich mówi po angielsku i po hiszpańsku, a często także w innych językach.

Czy aby wybrać się w rejs na Antarktydę trzeba posiadać jakieś konkretne zdolności lub spełniać specjalne warunki? Do kogo adresujecie swoją ofertę?

[BL] Średnia wieku naszych klientów to 40-60 lat. Ponieważ trasa ekspedycji jest dużo krótsza niż tradycyjny rejs z Ushuaia, bo przelatujemy nad Cieśniną Drake'a zamiast płynąć przez nią, zwracamy się z ofertą szczególnie do osób młodszych, które, jako nadal czynne zawodowo, nie mogą sobie pozwolić na zbyt długie wakacje. I chociaż nie wymagamy żadnych specjalnych sprawności czy umiejętności, to należy pamiętać, że Antarktyda jest ekstremalnym miejscem i wszyscy nasi pasażerowie muszą być sprawni fizycznie.

Uczestnicy wyprawy mogą spodziewać się nie tylko spacerów po plaży czy w głąb lądu, ale także wypraw na wzgórza - powinni być więc w dobrej kondycji. Wsiadanie i wysiadanie ze statku również wymaga pewnej mobilności. Generalnie wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pasażera. Minimalny wiek, aby móc wziąć udział w wyprawie to 8 lat.

Czy kiedykolwiek uczestniczyłaś w takiej wyprawie?

[BL] Tak i to całkiem niedawno. Każda wyprawa to wyjątkowe doświadczenie i nigdy nie znudzi mi się uczestnictwo w rejsie po raz kolejny. Każdy rejs jest inny, trasa jest bardzo elastyczna i dostosowuje się ją do lokalnych warunków klimatycznych, tak więc za każdym razem wyprawa przebiega nieco inaczej.

Zazdroszczę Ci, sama chętnie bym się wybrała. Ile trwa i jak wygląda ekspedycja? Jaka jest standardowa trasa?

[BL] Cała ekspedycja trwa 7 dni (6 nocy). Rozpoczyna się lotem z Punta Arenas w Chile na Wyspę Króla Jerzego. Tam uczestnicy przesiadają się na statek. Planowana trasa rejsu obejmuje zwiedzanie Szetlandów Południowych i zachodniego wybrzeża Półwyspu Antarktycznego, prowadząc na południe aż do szerokości geograficznej 65°. Codziennie odbywają się wycieczki na brzeg, aby uczestnicy mogli obserwować przyrodę, zwiedzać historyczne miejsca, podziwiać piekne krajobrazy czy odwiedzać stacje naukowe. Trasa jest zawsze dostosowana do lokalnych warunków, zależy nam bowiem na tym, by maksymalnie wykorzystać czas spędzony na Antarktydzie. Aby uczestnicy wyprawy jeszcze lepiej mogli poznać i zrozumieć fascynujące tajemnice Antarktydy, nasi eksperci oferują podczas rejsu wykłady z biologii, historii czy klimatu. Różnorodność wrażeń i dynamizm codziennych czynności w połączeniu z ciekawością i pasją odkrywania są ogromną zaletą naszego rejsu.

Co przede wszystkim czyni tę podróż tak niesamowitą, sprawia, iż ciężko ją porównać z jakąkolwiek inną wyprawą?

[BL] Wszystko! Antarktyda jest niezwykłym miejscem! Dla tych, którzy zdecydują się ją odwiedzić, ma w zanadrzu wiele niespodzianek. Jej biały krajobraz jest równie surowy, co magiczny. Wyobraź sobie góry lodowe o fantastycznych kształtach i rozmiarach odbijające się w niezmąconych wodach chronionych zatok, odwiedzanych przez ciekawskie foki i olbrzymie wieloryby; wzory wyrzeźbione na powierzchni pływających brył lodowych czy huk odrywających się od lodowca kawałków lodu odbijający się echem od pionowych ścian kanału. Choć nie zamieszkana przez ludzi, Antarktyda wraz z otaczającymi ją wodami jest domem dla setek skrzeczących kolonii pingwinów i fok, ptaków morskich, wielorybów i innych stworzeń.

Co dla Ciebie było najbardziej przejmującym momentem wyprawy? Co wspominasz z największym sentymentem?

[BL] Oj...trudne pytanie. Każdy dzień na statku jest inny. Sęk w tym, że codziennie myślisz: "Wow, to jest niesamowite, to najbardziej spektakularny krajobraz, jaki kiedykolwiek widziałam", ale potem, następnego dnia, widzisz coś innego, równie, a może nawet bardziej ekscytującego! Spotkania z dzikimi zwierzętami, np. pingwinami, fokami, wielorybami głęboko dotykają i pozwalają zdać sobie sprawę z tego, jak mali i mało ważni jesteśmy w tym wielkim świecie! Dla mnie, gdybym miała wybierać, to oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów najbardziej chyba ujmujące były komiksowe wybryki pół miliona "ubranych w smokingi" pingwinów - robią one wokół siebie sporo zamieszania. Uroczy widok! (śmiech)

Brzmi fascynująco! Czy masz jakieś rady dla tych, którzy właśnie zaczynają pakować walizki?

[BL] Najlepszym sposobem, aby nie wychłodzić organizmu, jest noszenie kilku warstw ubrań. Powiem tak. Nie ma tu miejsca na rewię mody - zamiast eleganckich spodni czy sukienki lepiej zabrać wygodne i ciepłe sportowe ubrania. Zdecydowanie najważniejsze i niezbędne są: rękawice, ciepła wełniana czapka i szalik, wodo- i wiatroodporna kurtka oraz spodnie - na przykład takie, jakich używają narciarze. Co jeszcze ? Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV. Promienie słoneczne odbijające się od śniegu są wprost oślepiające. Przyda się z pewnością także krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem ochronnym oraz sweter lub polarowa kurtka, ciepła termalna bielizna, szybkoschnące skarpety noszone na specjalne polipropylenowe skarpety, a także lekka, wodoodporna, zachowująca ciepło kurtka z kapturem i strój kąpielowy.

Strój kąpielowy??? Hmm... to raczej ostatnia rzecz, która mi przychodzi do głowy na myśl o wyprawie do krainy wiecznej zimy...

[BL] (śmiech) A jednak... Dla śmiałków spragnionych ekstremalnych doznań oferujemy tzw. "polarne zanurzenie", czyli kąpiel w wodach Antarktyki. Mniej odważnym polecam gorące źródła u wybrzeży Zwodniczej Wyspy (Deception Island).

A zatem kiedy najlepiej sie wybrać?

[BL] Lato, czyli okres od listopada do marca, to jedyny czas, kiedy organizowane są rejsy turystyczne. Grudzień i styczeń są najcieplejszymi miesiącami ze średnią temperaturą pomiędzy -15 a +15°C. Słońce świeci wówczas nawet do 20 godzin dziennie, podczas gdy zimą temperatura spada do -60°C i jest ciemno prawie przez całą dobę. Tak więc w zimie jakikolwiek rejs nie wchodzi w rachubę. Najlepszym miesiącem do obserwacji rytuałów godowych pingwinów i innych ptaków jest listopad. Grudzień i styczeń to czas, kiedy pingwiny karmią swoje pisklęta, zaś luty i marzec to najlepsza z kolei pora do obserwacji wielorybów.

No dobrze, ale co z bezpieczeństwem? Jest to, było nie było, ekstremalny kontynent i ekstremalna podróż... więc w sposób naturalny nasuwa się pytanie, czy jest to bezpieczna wyprawa?

[BL] Bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i załogi jest naszym priorytetem podczas podróży. Czy to w trakcie lotu, czy już na statku wszystkie czynności prowadzone są wyłącznie za zgodą kapitana, a decyzje podejmowane są w najlepszym interesie pasażerów i załogi. Jak już wspominałam, zarówno trasa, jak i poszczególne zajęcia są dostosowywane do nieustannie zmieniających się warunków pogodowych, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Nasz statek spełnia wszystkie wymagania, oficerowie i załoga są dobrze wyszkoleni i regularnie odbywają ćwiczenia z zakresu procedur awaryjnych w celu zapewnienia najwyższego komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Proszę się więc nie obawiać - rejs naszym statkiem jest całkowicie bezpieczny.

ANTARCTICA XXI nie jest jedynym tour operatorem oferującym wyprawy na Półwysep Antarktyczny. Co Was wyróżnia na tle konkurencyjnych ofert? Co czyni Wasz produkt elitarnym?

[BL] ANTARCTICA XXI jest głównym operatorem powietrzno-morskich rejsów na Antarktydę. Stale podnosimy nasze standardy jakości, dbamy o wizerunek firmy oraz profesjonalizm naszego zespołu. Angażujemy się również w ochronę środowiska Antarktyki.

Naszym celem jest oferowanie światu możliwości odwiedzenia Antarktyki przez optymalne i unikalne połączenie usług i czasu dzięki koncepcji lotu i rejsu. Zapraszamy naszych pasażerów do przeżycia tylko tego, co najlepsze! Przeskakując przez Drake Passage (dwugodzinny lot - przyp. red.), zaspokajamy potrzeby tych pasażerów, którzy albo nie mają czasu, by wybrać się na tradycyjny rejs, albo po prostu nie mają odwagi na podróż przez wzburzone wody okrytej złą sławą Cieśniny Drake'a. Zaoszczędzone w ten sposób 4 dni lepiej wykorzystać na odwiedzenie innych ciekawych zakątków Chile i Ameryki Południowej.

Ponadto oferujemy bezpieczny i luksusowy statek, wprost idealny do polarnego rejsu, relatywnie niewielką grupę pasażerów (maks. 68 osób), dynamiczny i bogaty program, pełne wyżywienie i open bar w ramach pakietu all inclusive. Nasza wyprawa to prawdziwie "butikowa", czterogwiazdkowa, odkrywcza ekspedycja, podczas której bezpieczeństwo i wygoda naszych klientów oraz najwyższa jakość usług są najważniejsze. O niezapomniane wrażenia zadba sama Antarktyda!

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Z Brigitte Lämmle, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ANTARCTICA XXI rozmawiała Iwona Solares.

INFO ZONE:

ANTARCTICA XXI

Adres : Lautaro Navarro 987 (2 piętro), Punta Arenas, Chile

Tel : + 56 (61) 614100

Faks : + 56 (61) 614105

E-mail : sales@antarcticaxxi.com; booking@antarcticaxxi.com

Internet : www.antarcticaxxi.com

ANTARCTICA XXI działa od 2003 roku, oferując unikalne, "butikowe" ekspedycje na Antarktydę z wykorzystaniem drogi lotniczej i morskiej. Te czterogwiazdkowe wyprawy, zaplanowane z myślą o osobach preferujących aktywny wypoczynek, gwarantują przeżycia nieporównywalne do żadnych innych.

Cena klasycznego rejsu (7dni/6nocy) od 9260 do 14410 USD.

Więcej o: