Afryka. Nairobi - Kenia w innym wydaniu

Przybywając do trzymilionowej stolicy Kenii - Nairobi, trudno sobie wyobrazić, że sto lat temu cała okolica była wielkim bagnistym pustkowiem, które Masajowie nazywali enkare nyirobi ("miejsce zimnej wody").Jak Nairobi wygląda dziś?

W 1899 r. przy nowej linii kolejowej z Mombasy do Ugandy założono maleńką stację kolejową Nairobi, przy której wkrótce rozwinęło się miasto. W 1907 r. przeniesiono tu z Mombasy stolicę brytyjskiego protektoratu. W tym samym okresie nastąpił napływ europejskich kolonizatorów i farmerów. W latach kolonialnych Nairobi było najważniejszym w tej części Afryki centrum handlu kawą, herbatą i sizalem, ale sławę zdobyło głównie za sprawą organizowanych tu polowań na dzikie zwierzęta. W 1963 r., wraz z uzyskaniem przez Kenię niepodległości, Nairobi zostało stolicą kraju.

7 sierpnia 1998 r. doszło tu do zamachu bombowego Al-Kaidy na budynek ambasady amerykańskiej. W wyniku ataku zginęły 263 osoby, w tym 12 Amerykanów, a ponad 5 tys. osób zostało rannych.

W Nairobi znajduje się kwatera główna ONZ w Afryce i jedna z największych na kontynencie giełd papierów wartościowych.

Kenia Nairobi - zwiedzanie

Turystów przyciąga tu przede wszystkim pobliski Park Narodowy Nairobi (idealny na jednodniowe safari). W samym mieście, w ekskluzywnej dzielnicy Karen można odwiedzić muzeum Karen Blixen, autorki słynnego Pożegnania z Afryką. Spacerując po mieście,

warto rzucić okiem na siedzibę parlamentu, Centrum Konferencyjne Kenyatty (wieżowiec w kształcie kukurydzy, z platformą widokową na szczycie) oraz Memorial Garden (Haile Sellasie Ave), czyli miejsce pamięci ofiar zamachu bombowego na ambasadę amerykańską w 1998 r. Jeśli czas pozwoli, można wstąpić do muzeum kolejnictwa (Station Rd), Muzeum Narodowego Kenii (Museum Rd) oraz odwiedzić rezerwat motyli (wstęp 5 $).

Kenia Nairobi - Park Narodowy Nairobi

Najstarszy park narodowy w Kenii (powstał w 1946 r. na terenie wcześniejszego Południowego Rezerwatu Zwierząt), zajmuje 118 km2 i jest oddalony o 8 km na południe od centrum Nairobi. Nie jest ogrodzony (z wyjątkiem granicy północnej, gdzie styka się z ośrodkami przemysłowymi), więc zwierzęta mogą swobodnie wędrować po okolicy. Czasem, szczególnie w okresach suszy, zapuszczają się nawet na przedmieścia stolicy.

Park zajmuje sawanna z akacjowym buszem; są tu również tereny bagienne porośnięte dość gęstym lasem. Na sawannie mieszkają spore stada zwierząt, jeśli wziąć pod uwagę bezpośrednie sąsiedztwo trzymilionowego miasta (a szczególnie hałaśliwego lotniska). Mieszkańcami parku są m.in. gazele, żyrafy, strusie, bawoły, guźce, hieny, a nawet lwy, gepardy i lamparty. Ciekawostką jest największa na świecie liczba czarnych nosorożców skupionych w jednym miejscu - jest ich obecnie ponad 50. W sadzawkach rzeki Athi taplają się hipopotamy. Zadziwiająco bogaty jest świat ptaków - odnotowano ponad 400 gatunków, z czego około 300 pozostaje tu przez cały rok.

Lokalizacja parku jest atrakcyjna i warto tu zajrzeć nawet w czasie krótkiego pobytu w Nairobi, szczególnie gdy ktoś z jakiegoś powodu nie planuje się wybrać na safari do innego parku. To jedyne miejsce na świecie, gdzie można zrobić zdjęcie wielkich ssaków na tle drapaczy chmur.

W pobliżu bramy znajduje się tzw. Nairobi Safari Walk (20 $, dzieci 5 $), rodzaj zoo, gdzie można z bliska zobaczyć niektóre rzadkie gatunki, np. białego nosorożca.

Kenia Nairobi - zwierzęta i ludzie

W roku 1989 niedaleko głównej bramy parku ówczesny prezydent Kenii Daniel arap Moi osobiście podłożył ogień pod wielotonowy stos kości słoniowej, czym symbolicznie zapoczątkował wojnę z kłusownikami w parkach narodowych Kenii. Ale nielegalne polowanie to nie jedyny problem na linii ludzie-zwierzęta. Olbrzymi przyrost populacji Nairobi w ostatnich dwóch dekadach spowodował zaburzenia w ekosystemie. Śmieci, zanieczyszczenie, a także odpadki z fabryk przy północnej granicy parku powodują olbrzymie zmiany w wodach gruntowych i glebie. Rolnicy i farmerzy narzekają na kłopoty z drapieżnikami i innymi zwierzętami, które - ze względu na ekspansywną działalność człowieka i ograniczoną możliwość migracji - zaczynają zmniejszać swoje populacje.

Więcej o: