Kenia wycieczka - gdzie nurkować w Kenii

Kenia to znakomite miejsce na niezapomnianą podwodną wycieczkę. U wybrzeży Kenii znajduje się bowiem mnóstwo parków morskich, które cechuje ogromne bogactwo fauny i flory. Jeżeli planujesz nurkowanie w Kenii, odwiedź zwłaszcza Watamu i Malindi National Park uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Kenia wycieczka - Park Narodowy Watamu i Malindi

Watamu leży na północ od Mombasy, a Malindi kawałek dalej. Oba należą do tego samego ekosystemu. Ze względu na niezwykłe bogactwo flory i fauny park został w 1979 r. uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. To prawdopodobnie najbardziej znany rejon nurkowy w Kenii i posiadający najlepszą infrastrukturę.

Wszystkie miejsca nurkowe są oddalone od lądu o 15-20 min łodzią. Ma się tu do wyboru miejsca spokojne, osłonięte od strony lądu, oraz nurkowania po stronie zewnętrznej rafy, gdzie głębokość miejscami sięga nawet 200 m. Woda jest przez większość roku bardzo ciepła (22-30oC) oraz wyjątkowo przejrzysta.

Kenia wycieczka - Brain Coral. Głębokość do 20 m; dla początkujących. Prócz pięknej rafy pełnej rozmaitych ryb i stworzeń zdarza się często spotkać tu delfiny.

Kenia wycieczka - Canyon. Góra rafy (11-13 m) opada stromo do 26-28 m; dla średnio zaawansowanych. Kanion, od którego pochodzi nazwa tego miejsca, jest potężną wyrwą w ścianie rafy.

Kenia wycieczka - Moray Reef. Rafa zaczyna się na 9-11 m i opada do 25 m; dla średnio zaawansowanych. Nazwa miejsca pochodzi od George'a, wielkiej mureny, która rezyduje w tym miejscu od dawna.

Kenia wycieczka - Drummers Reef. 9-11 m; dobre dla początkujących.

Kenia wycieczka - Wrak "Mida". Trauler, który zatonął w 1988 r. Ma ok. 20 m długości i leży na 14 m.

Kenia wycieczka - Jaskinie Vuma. Z Kilifi, oddalonego od Watamu o 45 km, płynie się tu łodzią ok. 40 min. Wejścia do jaskiń znajdują się na głębokości 20 m, wyjścia górne na 10 m. Można tu spotkać gigantyczne grupery.

Kenia wycieczka - bazy nurkowe w pobliżu: Blue Fin Diwers (www.bluefindiving.com) - Malindi i Watamu; Aqua Ventures (www.diveinkenya.com) - Watamu.

Kenia wycieczka - Kiunga Marine Park

Park obejmuje ekosystem, na którym znajduje się 50 wysepek archipelagu Lamu u północnych wybrzeży Kenii. Ciągnie się na długości ok. 60 km wzdłuż wybrzeża, na wysokości rezerwatów Dodoni i Boni. Zajmuje łączną powierzchnię 270 km2. Do rezerwatu można się dostać łodzią z Lamu. Miejsce jest dobre zarówno do nurkowania, jak i pływania z maską i rurką. Na wyspie Kiwayu na terenie rezerwatu jest kilka miejsc noclegowych.

Jednym z najlepszych miejsc do nurkowania jest wyspa Kinyika (głębokość do 20 m; dojazd z Lamu łodzią zabiera godzinę). Niestety, nie ma wyspecjalizowanych baz nurkowych, natomiast bez problemu można pływać z maską i rurką. Jedynym miejscem, które potencjalnie mogłoby zaaranżować nurkowanie z akwalungiem, jest Lamu House.

Kenia wycieczka - Mombasa Marine Park and Reserve

Mombasa Marine Park and Reserve - jak sama nazwa wskazuje - leży tuż koło Mombasy, ciut na północ. W tym rejonie, a także jeszcze w nieco dalej na północ wysuniętym Baburi, znajduje się sporo miejsc nurkowych, ciekawych ścian oraz wraków.

Kenia wycieczka - Wrak "MV Dania". Został celowo zatopiony w 2002 r. przez bazę nurkową Buccaneer. To wrak statku towarowego, zbudowanego w Norwegii w 1965 r., który służył w Ameryce Środkowej jako "MV Rodriguez". Po 20 latach przeniesiono statek do Afryki, gdzie służył do transportu bydła. Teraz spoczywa 30 m pod wodą, zaledwie 50 m od brzegu Bamburi.

Kenia wycieczka - bazy nurkowe w pobliżu: Blue Marine Diving (www.bluemarinediving.com) - Mombasa; Buccaneer Dive Centre (www.buccaneerdiving.com) - Mombasa; The Crab (www.divingthecrab.com) - Diani Beach, 30 km na południe od Mombasy.

Kenia wycieczka - Kisite Mpunguti Marine Park i Mpunguti Reserve

Park leży na samym południu Kenii, na granicy z Tanzanią, na południe od półwyspu Shimoni. Nurkowanie i pływanie z maską i rurką można zorganizować m.in. z wyspy Wasini. Także z lądu, z przylądka Shimoni, płynie się 20 min łodzią. W pobliżu Wasini jest ponad 10 miejsc nurkowych o głębokości od 5 do 10 m. W pobliżu działa baza Charil Claw's.

Więcej o: