Afryka Zanzibar - nurkowanie w Tanzanii

W Tanzanii w Afryce najpiękniejsze miejsca nurkowe skupiają się wokół wysp Zanzibar, Pemba i Mafia. Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego oferują w tych rejonach, a także u wybrzeży Kenii, wspaniałe warunki do nurkowania, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych płetwonurków.

Afryka Zanzibar

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nazwy niektórych miejsc i spotów nurkowych na Zanzibarze mogą się różnić w zależności od bazy, z którą się nurkuje. Rafy wokół Zanzibaru są stosunkowo płytkie (30-35 m). Mają formę zbocza albo plateau, a czasem niedużych kęp/wysepek rafowych na piasku. Większość - poza nielicznymi wyjątkami - zaczyna się na 5-6 m, czasem trochę głębiej, i nie opada niżej niż 18-25 m. Praktycznie nie występują tu ściany, raczej zbocza - bardziej lub mniej strome. Warunki są dobre dla początkujących, należy jednak zwrócić uwagę na prądy, gdzieniegdzie silne, zwłaszcza przy dużych pływach. Niewiele jest miejsc, w których można spotkać ryby głębinowe.

Afryka Zanzibar - Nurkowanie w Stone Town

Afryka Zanzibar - Pange Reef. To najbliższa miasta piaszczysta łacha. Maksymalna głębokość 14 m. Bardzo bogata, z mnóstwem rafowych ryb. Doskonale się nadaje dla początkujących i na kursy ze względu na niewielką głębokość i bardzo bezpieczne warunki. Doskonała także na nocne nurkowanie.

Afryka Zanzibar - Bawe Island. Rafa otacza wyspę dookoła, osiągając maksymalną głębokość 18 m. Koralowce i ryby w dużym wyborze.

Afryka Zanzibar - Wrak "The Great Northern". Leży bardzo płytko, na 12 m. Zbudowana w 1870 r. brytyjska łódź do kładzenia pod wodą stalowych kabli zatonęła w sylwestrową noc 1902 r. Z czasem zamieniła się w przepiękną rafę i dom dla wielu gatunków ryb. Ze względu na niewielką głębokość, nadaje się doskonale dla nurków o różnym stopniu doświadczenia.

Afryka Zanzibar - Wrak "Royal Navy Lighter". Leży głębiej, bo na 30 m. Tylko dla zaawansowanych nurków. Można na nim spotkać ławice: neonków, ryb trevally, karmazynów, a czasem również niewielkie rekiny rafowe, zwłaszcza żarłacze czarnopłetwe.

Afryka Zanzibar - Wrak parowca "The Penguin". Leży najgłębiej ze wszystkich wraków w tej okolicy, bo na 40 m, z tej przyczyny nadaje się tylko dla bardzo doświadczonych nurków.

Afryka Zanzibar - Murogo Reef. Zaledwie 25 min łodzią od miasta. Przyjemna i bogata rafa w postaci lekko opadającego zbocza. Często można tu spotkać zielone żółwie morskie.

Afryka Zanzibar - Nyange Reef. To najdłuższa rafa południowo-zachodniego wybrzeża Zanzibaru, z kilkoma miejscami do nurkowania. Maksymalna głębokość 26 m.

Afryka Zanzibar - Boribu Reef. Oddalona i rzadko odwiedzana. Nie wszystkie bazy z miasta zabierają chętnych w to miejsce. 45 min motorówką od Stone Town otwiera się przepiękna rafa koralowa z gorgoniami, różnymi odmianami gąbek, kolumnowymi koralowcami i ogromną ilością ryb. Żyją tu mureny, płaszczki, żółwie, często ryby głębinowe, a w sezonie także rekiny wielorybie. Maksymalna głębokość 30 m.

Afryka Zanzibar - bazy nurkowe w Stone Town: One Ocean (www.zanzibaroneocean.com), Bahari Divers (www.zanzibar-diving.com).

Afryka Zanzibar - Nurkowanie z Nungwi i Kendwy na północy Zanzibaru

Afryka Zanzibar - Hunga 1, Hunga 2 i Nankerville. Trzy podobne do siebie miejsca nurkowe na północny zachód od Nungwi i Kendwy. Mimo że różne, wszystkie są rafami na płaskim, piaszczystym dnie. Zaczynają się na głębokości 14-16 m i dochodzą do 20-22 m.

Afryka Zanzibar - Shane's Reef. Głębokość 8-25 m. Niedaleko od Nungwi. Dobre miejsce na nocne nurkowanie.

Afryka Zanzibar - Tumbatu. Bardzo długa rafa ciągnąca się wzdłuż wyspy Tumbatu, od zachodniej strony. Nie przekracza 20 m.

Afryka Zanzibar - Kendwa. Bardzo płytka i ładna rafa, idealna dla osób, które pierwszy raz zanurzają się pod wodą. Osiąga nie więcej niż 7-8 m. Nadaje się znakomicie także do pływania z maską i rurką.

Afryka Zanzibar - Coral Garden. Głębokość 8-14 m. Długa, płytka rafa. Szansa na zobaczenie żółwia i małych ryb. Dobre miejsce dla początkujących.

Afryka Zanzibar - Mbwangawa. Głębokość od 8 do 18 m. Długa i prosta rafa, bardzo zróżnicowane korale, dużo ławic ryb.

Afryka Zanzibar - Haji. Głębokość od 8 do 18 m. Długa, prosta rafa, przedłużenie Kichafi; bardzo zróżnicowane korale, dużo ławic ryb, możliwość zobaczenia żółwia i ślimaków.

Afryka Zanzibar - Chakatuni. Głębokość od 12 do 18 m. Nieduża owalna rafa narażona na prądy; rzadko uczęszczana.

Afryka Zanzibar - Kichafi. Głębokość od 12 do 18 m. Piękne korale talerzowe; składa się z dwóch części. Z jednej na drugą przepływa się nad piaskiem. Druga część to długa, lekko opadająca rafa.

Afryka Zanzibar - Leon's Wall. Ściana od 5 do 35 m. Szansa na jakąś większą rybę; czasem prądy; na górze rafy bardzo ładne korale.

Afryka Zanzibar - Misoli. Głębokość od 14 do 18 m. Owalna rafa, bardzo ładne i różnorodne korale, czasem prądy, dużo ryb.

Afryka Zanzibar - Leven Bank. 11 km na północ od Nungwi. To rozległe plateau na środku Pemba Channel, o nieznanych dokładnie wymiarach (orientacyjnie ok. 3-5 km). To rafa dla zaawansowanych nurków. Zaczyna się na 16-18-20 m, a na obrzeżach schodzi do 40-55 m. Występują tu silne prądy. Nie należy zapominać o boi sygnalizacyjnej. Można tu spotkać ryby głębinowe, ławice tuńczyków, makreli oraz na mniejszych głębokościach - wszelkie mniejsze ryby rafowe.

Afryka Zanzibar - bazy nurkowe w Nungwi i Kendwie: Sensation Divers - jedna z najstarszych baz nurkowych w Nungwi, na terenie Amaan Resort. Ze względu na lata współpracy z polskimi operatorami bardzo przyjazna rodakom; East Africa Dive Center - baza niemiecko-południowoafrykańska w Nungwi; Spanish Dancer - hiszpańska baza nurkowa obok restauracji Nungwi w Nungwi Inn; Zanzibar Watersports (www.zanzibarwatersports.com)w Nungwi i Scuba Doo (www.scuba-do-zanzibar.com) w Kendwa.

Afryka Zanzibar - Nurkowanie na Mnemba Island

Mnemba Island to prywatna wyspa, na której stoi luksusowy, kameralny hotel lubiany przez celebrytów. Na ląd schodzić nie można, ale rafa wokół wyspy, jedna z najpiękniejszych w pobliżu Zanzibaru, jest dostępna dla wszystkich. Od jakiegoś czasu obszar jest objęty programem (MIMCA), mającym na celu ochronę tego wrażliwego ekosystemu przed niekontrolowanymi połowami. Kichwani Wall w południowo-zachodniej części rafy to ścianka dochodząca do 35, a nawet 45 m, z pięknymi koralami i masą ryb. Wattabomie i dalej Aquarium stanowią jeden ciąg, który na ogół odwiedza się w trakcie jednego nurkowania, zaczynając na jednym lub drugim końcu, w zależności od prądu. Ten odcinek znajduje się w części zachodniej, na północ od Kichwani. To zbiór wysepek rafy na głębokości od 14 do 20 m. Na 16-20 m delikatnie nachylone zbocze zaczyna gwałtowniej opadać. W tym miejscu można oglądać piękne korale talerzowe. Rafa jest bardzo bogata i słynie z żółwi. Można tu też czasem spotkać żarłacze czarnopłetwe lub delfiny. W tych okolicach zdarzają się silne prądy - w niektórych przypadkach można w trakcie jednego nurkowania pokonać odcinek od południowego krańca Kichwani Wall, przez Wattabomie, aż do Aquarium - kilkaset metrów. Zapuszczają się tu także rekiny wielorybie - można na nie natrafić w ciągu całego roku, ale najlepszymi miesiącami są sierpień i wrzesień.

Z drugiej strony, od wschodu znajduje się bardzo długa i piękna rafa The Big Wall. Zaczyna się dosłownie na 2-3 m, opadając delikatnie do 10-12 m, a następnie do 30-40 m. Można tu czasem spotkać rekiny, zdarzają się manty i raje.

Afryka Zanzibar - Nurkowanie na północno-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru (od Matemwe do Kiwengwy)

Ze wschodniego wybrzeża Zanzibaru pływa się głównie na Mnembę, która została opisana wcześniej.

Afryka Zanzibar - bazy nurkowe w Matemwe: One Ocean (www.zanzibaroneocean.com). Ma filie w kilku hotelach w okolicy: Blue Bay, Matemwe Beach Village i Ocean Paradise Resort; Paje Dive Center (www.pajedivecentre.com); Karafuu Dive Center na terenie hotelu Karafuu; kiedyś znany pod nazwą Kaskazi Sports Center; Hasfaer Michavi Dive Center na terenie hotelu Kichanga; podobnie jak hotel prowadzona przez Włochów.

Afryka Zanzibar - Nurkowanie na południowym wschodzie (Paje, Jambiani)

Afryka Zanzibar - Lagoon. Po wewnętrznej stronie rafy barierowej, niedaleko Paje, leży laguna, która osiąga głębokość od 6

do 18 m. Znakomite, osłonięte i bezpieczne miejsce dla początkujących. Sporo małych, ale barwnych ryb, ślimaki nagoskrzelne, piękna rafa. Przy wejściu do laguny często jest organizowane nocne nurkowanie. W nocy można zobaczyć langusty, hiszpańską tancerkę, krewetki.

Afryka Zanzibar - Stingray City. Po wewnętrznej stronie rafy, gdzie jak sama nazwa wskazuje, można spotkać wiele płaszczek. Głębokość nie przekracza 18 m.

Afryka Zanzibar - Cement Wall. Nazwa pochodzi od cementu, który wypadł tu ze statku towarowego w latach 30. XX w. Leżą tu również trzy ogromne kotwice, jedna znajduje się przy wejściu do niewielkiej jaskini. Głębokość od 12 do 35 m.

Afryka Zanzibar - The Big Cave. Jaskinia na 25 m.

Afryka Zanzibar - Sau Inn Garden. Piękny, mieniący się kolorami ogród koralowy na głębokości od 6 do 20 m, z masą ryb.

Afryka Zanzibar - Barracuda Point. Rafa zaczyna się na płaskim odcinku, na głębokości 10 m, i opada łagodnym zboczem do 20 m. Jak nazwa wskazuje, można tu spotkać barrakudy, zarówno te wielkie, samotne, jak i żółtopłetwe, w dużych ławicach.

Afryka Zanzibar - Powoni. Na głębokości 12-30 m. W sumie trzy lokalizacje niedaleko od siebie. Główną atrakcją są piękne korale stołowe.

Afryka Zanzibar - Powoni Cave. To raczej nie jaskinia, a głębokie zagłębienie w zboczu rafy. Głębokość od 15 do 30 m.

Afryka Zanzibar - Woo południowe i północne. Rafa od 12 do 30 m. Ze względu na masę drobnych organizmów, ślimaków nagoskrzelnych oraz twardych i miękkich korali, doskonałe miejsce dla pasjonatów fotografii podwodnej.

Afryka Zanzibar - bazy nurkowe w Paje: Buccaneer Diving - niezależna baza i mały pensjonat, w którym może zamieszkać 36 gości. Baza organizuje nurkowania na całym wschodnim wybrzeżu Zanzibaru; Paje Dive Center (www.pajedivecentre.com) - nurkowanie na południu (okolice Kizimkazi).

Afryka Zanzibar - Nurkowanie na południu (okolice Kizimkazi)

Afryka Zanzibar - Kizidi Reef. Niewielka ścianka, zaczynająca się na 3-4 m i opadająca do 15 m, gdzie zaczyna się piasek. Często występują tu delikatne prądy.

Afryka Zanzibar - White Reef (Mwamba Mweupe). Niewielkie plateau na głębokości 14 m.

Afryka Zanzibar - Tindiji Reef. Ogród koralowy na zaledwie 6 m głębokości, znakomity dla początkujących, na kursy i do pływania z maską i rurką.

Afryka Zanzibar - Dolphins Wall. Nazwa wzięła się od tego, że często przypływają tu delfiny, jednak nie ma gwarancji, że się je spotka. Rafa zaczyna się na 16-18 m i opada do 25-28 m. Są spore szanse na ujrzenie barrakudy, marlina lub tuńczyka.

Afryka Zanzibar - Gruppers Grotto. Ścianka opadająca do 35 m. Jak sama nazwa wskazuje, miejsce słynie z gruperów, w tym bardzo okazałych. W toni można dojrzeć rekina lub raję.

Afryka Zanzibar - One Palm Reef (Mnasi Moja). Nazwa pochodzi od pojedynczej palmy na brzegu. Rafa zaczyna się na ok. 12 m i opada do 35 m, gdzie zaczyna się piaszczyste dno łagodnie opadające niżej. Często widać grupery i napoleony. Występują silne prądy, zwłaszcza w płytszej części.

Afryka Zanzibar - Wrak statku. Leży na głębokości 32-40 m od 400 lat, więc pozostał z niego zaledwie szkielet i kotwica. Sporo ryb i ławic.

Afryka Zanzibar - bazy nurkowe w Kizimkazi: One Ocean (www.zanzibaroneocean.com). Ma filię w Unguja Resort w Kizimkazi Mkunguni; Buccaneer Diving (www.buccaneerdiving.com/zanzibar). Na terenie Swahili Baech Hotel w Kizimkazi; Paje Dive Center (www.pajedivecentre.com). Organizuje nurkowania w Kizimkazi, mimo że jest ulokowana w Paje.

Więcej o: