Kenia safari - ABC postępowania w buszu

Każdy turysta powinien pamiętać, że podczas safari, np. w Kenii lub Tanzanii, jest tylko gościem w królestwie dzikich zwierząt. Parki narodowe to nie zoo. Nie ma gwarancji zobaczenia wszystkiego, o czym się marzy, ale szanse są duże. Poniżej kilka ważnych zasad dotyczących zachowania podczas safari.

Kenia safari. Parki i rezerwaty to tereny prawnie chronione, ale przede wszystkim środowisko naturalne dzikich zwierząt.

Kenia safari. Nie wolno straszyć, nawoływać zwierząt, gwizdać, cmokać ani przywoływać ich gestami. W bezpośredniej odległości od zwierząt trzeba zachować bezwzględną ciszę.

Kenia safari. W parkach i poza nimi zwierzęta mają zawsze pierwszeństwo. Nie wolno ich straszyć, podjeżdżając zbyt blisko (słonie mogą zareagować agresywnie, szczególnie, jeśli w grupie są młode). Należy zachować dystans przynajmniej 25 m i całkowitą ciszę.

Kenia safari. Nie wolno karmić zwierząt!

Kenia safari. Należy stosować się do poleceń przewodników i pod żadnym pozorem nie opuszczać pojazdów poza miejscami specjalnie do tego wydzielonymi. Łatwo paść ofiarą niewidocznego w sawannie drapieżnika (co roku dochodzi do wypadków z powodu bezmyślności turystów).

Kenia safari. Nie wolno wyrzucać śmieci ani plastikowych butelek. We wszystkich miejscach postojowych i na kempingach są kubły na odpadki.

Kenia safari. Podczas safari na terenie parku nie wolno palić papierosów ani tytoniu, również w samochodach. Należy zachować ostrożność na kempingach, by nie zaprószyć ognia.

Kenia safari. Na niestrzeżonych otwartych kempingach nie wolno wychodzić poza linię przyciętej trawy w kierunku sawanny. Drapieżniki i węże mogą być wszędzie.

Kenia safari. Podczas spacerów (nawet z uzbrojonym strażnikiem) trzeba mieć oczy naokoło głowy. Szczególną ostrożność należy zachować podczas spacerów w buszu oraz nad brzegami rzek, podglądając hipopotamy i krokodyle. Pod żadnym pozorem nie należy się oddalać w pobliskie krzaki za potrzebą (z toalety korzysta się w wyznaczonych do tego miejscach).

Kenia safari. Obserwując zwierzęta z bliska, nie wolno opuszczać pojazdu ani wdrapywać się na dach. Zwierzęta reagują strachem lub agresją.

Kenia safari. Na terenie parków i rezerwatów nie wolno przekraczać dozwolonej prędkości jazdy, zwykle pomiędzy 30 a 50 km/godz.

Kenia safari. Zdarza się, że drapieżne koty podchodzą do samochodów, okrążając je i ocierając się o nie. Niekiedy kładą się pod nimi, szukając cienia lub wskakują na maskę samochodu, by się ogrzać po chłodnej nocy. W takim przypadku nie wolno wyciągać do nich rąk, wychylać się z samochodu czy błyskać fleszami aparatów. Dzikie zwierzęta są nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo, jak zareagują.

Kenia safari. W żadnym przypadku nie wolno zjeżdżać z wyznaczonych dróg i szos szutrowych.

Kenia safari. Gdy zaczyna padać deszcz (co w większości parków może się zdarzyć o każdej porze roku), należy wycofać się jak najszybciej w kierunku głównych dróg. Utknięcie w błocie na bocznych traktach oznacza długie oczekiwanie na czyjąś pomoc.

Kenia safari. Jeśli trzeba naprawić samochód czy wymienić koło z dala od głównych dróg, należy zawsze bacznie się rozglądać. Najlepiej, gdy pozostali uczestnicy wycieczki z wysokości samochodu wypatrują drapieżników i bawołów.

Kenia safari. Na terenie parków nie wolno używać sygnałów dźwiękowych (klakson) ani jeździć po zmroku.

Więcej o: