Tanzania safari - informacje praktyczne

Na krótkie safari w Tanzanii można pojechać do Ngorongoro lub nad jezioro Manyara i wybrać się na popołudnie z Aruszy do Arusha National Park. Lepiej jednak zaplanować dłuższą wyprawę - przynajmniej na 5 dni. Korzystając z samochodu z napędem na 4 koła, uda się zobaczyć Serengeti w centralnej i południowo-wschodniej części, krater Ngorongoro i niewielki Manyara National Park.

Tanzania safari. Dłuższe safari, np. 7-dniowe z 6 noclegami, umożliwia zwiedzenie także północnej części Serengeti i/lub Tarangire. Wyprawę wydłużać można dowolnie, problemem na ogół są koszty. Zazwyczaj 5-7 dni wystarcza, by nacieszyć się buszem i sawanną oraz jej mieszkańcami, a przy tym nie zbankrutować.

Tanzania safari - koszty

Koszt safari w Tanzanii związany jest ze standardem miejsca noclegowego na terenie danego parku. Za ekskluzywne, drogie, prywatne obozy i/lub lodge trzeba zapłacić od kilkuset do ponad tysiąca dolarów za noc od osoby. Dodając do tego transport, np. lotniczy, czyli dolot awionetką na teren parku, koszt kilkudniowej wycieczki może wynieść 3000-6000 $/os. Za opcję pośrednią - wygodną, ale bez szaleństw - powinno się zapłacić 200-300 $/dzień/os. Opcje najtańsze, do których zaliczają się wyjazdy w większej grupie, obejmujące noclegi poza terenem parku lub na kempingach wahają się od 100 do 150 $/os./dzień.

Tanzania safari - organizacja

Najczęściej organizacją safari w Tanzanii zajmują się wyspecjalizowane firmy. Można też wynajętym samochodem pojechać na własną rękę, ale trzeba pamiętać, że bez doświadczenia łatwo się zgubić. Poza tym trudno sobie poradzić, gdy samochód ma awarię, nie zobaczy się tylu zwierząt co z doświadczonym przewodnikiem i w efekcie zapłaci się więcej niż za ofertę wyspecjalizowanego biura.

Tanzania safari - co zabrać

W przypadku safari w lodge ze wszelkimi wygodami nie trzeba zabierać specjalnie żadnych nietypowych rzeczy. Należy pamiętać, że prąd jest wytwarzany w generatorach i wyłączany w nocy oraz w ciągu dnia, gdy większość gości jest na safari. Chcąc podładować komórkę lub baterie w aparacie, najlepiej to zrobić w porze kolacji. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ciepłą odzież. Większość safari w północnej Tanzanii ma w programie Ngorongoro. Krawędź krateru znajduje się dość wysoko, miejscami nawet ponad 3500 m n.p.m., a to oznacza, że w nocy robi się tam zimno. Większość lodge oraz kempingów jest usytuowana właśnie tam, z pięknym widokiem do jego wnętrza. Nad ranem temperatury zbliżają się do zera. Bez względu na standard wyprawy warto kupić w Aruszy zapas wody mineralnej.

Tanzania safari - dojazd

Do Aruszy, gdzie rozpoczyna się większość safari, kursują autobusy z każdego miasta w Tanzanii. Samoloty lądują na lotnisku w Aruszy lub na oddalonym o 65 km międzynarodowym porcie lotniczym Kilimanjaro. Wygodnym choć nieco droższym niż jazda samochodem sposobem dotarcia do parków są awionetki. Większość lodge ma swoje lądowiska w buszu. Najwięcej połączeń z każdego miasta w kraju oraz z Zanzibaru do parków północnych oferuje Coastal Aviation.

Więcej o: