Kenia safari - co warto wiedzieć

Kenia od ponad stu lat cieszy się wielką sławą jako doskonałe miejsce na safari, czyli obserwowanie zwierząt. Późniejsze ich masakry - dokonane planowo, przez myśliwych czy kłusowników - uszczupliły co prawda liczebnie wiele gatunków, ale kraj wciąż uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na świecie do tropienia ssaków i ptaków.

Kenia safari. Oprócz "wielkiej piątki" na sawannach i w lasach Kenii żyje wiele innych zwierząt, m.in. zebry, hipopotamy, antylopy, gazele, żyrafy, hieny, szakale, likaony, małpy, guźce, leśne świnie, gepardy i karakale. Występuje tu wiele gatunków węży i żółwi, a także krokodyle, jeżozwierze i ponad 60 tys. gatunków insektów. Podobnie jak w sąsiedniej Ugandzie, w całej Kenii naliczono tysiąc gatunków ptaków, między którymi są flamingi, dzioborożce, wiele odmian bocianów i orłów, myszołowy, sekretarze, strusie i zimorodki.

Przyroda Kenii to nie tylko zwierzęta. Roślinność jest równie imponująca i bardzo zróżnicowana. Na terenie kraju rosną setki gatunków drzew, krzewów, kwiatów, bylin, kaktusów, traw i ziół. Popularne gatunki to wiele odmian akacji, eukaliptusy, euforbie (w tym piękne euforbie kandelabrowe), potężne baobaby i palmy na wybrzeżu.

Kenia safari - Kenya Wildlife Service

KWS to organizacja państwowa zajmująca się zarządzaniem parkami narodowymi i większością rezerwatów na terenie Kenii. Do jej zadań należy ochrona przyrody, zwalczanie kłusownictwa, rozwiązywanie konfliktów na linii człowiek-zwierzęta, edukacja mieszkańców w zakresie ochrony przyrody, monitorowanie zjawisk przyrodniczych na terenach chronionych i podejmowanie działań związanych ze zmianami środowiska i klimatu. WS zarządza 8% całkowitej powierzchni kraju, w której skład wchodzą: 22 parki narodowe, 28 rezerwatów narodowych, pięć narodowych rezerwatów. Zarządza również czterema morskimi parkami narodowymi i sześcioma morskimi rezerwatami na wybrzeżu.

Organizacja nadzoruje kilka ośrodków badawczych, drogi na terenach chronionych, lądowiska dla samolotów, biura i ośrodki mieszkalne dla swoich pracowników. Jest odpowiedzialna za ustalanie wysokości opłat i pobieranie ich od turystów wjeżdżających na teren parków i rezerwatów; posiada również kilka hoteli i bandas.

Kenia safari - Planowanie safari

Poniżej podano przykładowe trasy wielodniowych safari w Kenii. Można oczywiście zmieniać kolejność, ale należy zawsze brać pod uwagę długość tras i możliwość przemieszczania się między parkami. Niektóre drogi w Kenii zaznaczone na mapie jako główne są w fatalnym stanie i uniemożliwiają szybką jazdę. Lokalni touroperatorzy biorą te czynniki zawsze pod uwagę. W czasie organizowania safari najlepiej tak rozplanować czas pobytu w parkach, aby się nigdzie nie spieszyć. W przeciwnym razie będzie to po prostu "zaliczanie" kolejnych punktów. Warto zostać dzień dłużej w którymś z parków, aby móc spokojnie obcować z naturą bez naciskania na pedał gazu.

* Kenia safari 2-dniowe: 1. Masai Mara, 2. Hell's Gate, jezioro Naivasha, 3. Tsavo, 4. jezioro Naivasha, jezioro Bogoria.

* Kenia safari 3-5-dniowe: 1. Masai Mara, Amboseli, 2. Masai Mara, jezioro Nakuru, 3. Amboseli, Tsavo, 4. Masai Mara, Amboseli, Tsavo, 5. Masai Mara, jezioro Nakuru, Aberdare, 6. Masai Mara, jezioro Nakuru, jezioro Baringo, jezioro Bogoria 7. Kenia, Samburu, Buffalo Springs, Meru.

* Kenia safari powyżej 5 dni: 1. Kenia, Samburu, Buffalo Springs, jezioro Baringo, jezioro Nakuru, 2. Masai Mara, jezioro Nakuru, jezioro Bogoria, jezioro Baringo (lub Aberdare), 3. Samburu, Buffalo Springs, South Turkana, jezioro Nakuru.

* Kenia safari powyżej 7 dni: 1. jezioro Nakuru, Masai Mara, Amboseli, Tsavo, 2. Samburu, Buffalo Springs, Meru, jezioro Nakuru, Masai Mara, 3. Samburu, Buffalo Springs, Marsabit, pustynia Chalbi, jezioro Turkana (Sibiloi, Central Island).

Kenia safari - Koszty

Decydując się na safari w Kenii, trzeba wiedzieć, że nie jest to najtańsza forma spędzania wakacji (średnio dziennie trzeba zapłacić 50-60 $). Najniższy koszt, przy założeniu, że śpi się w namiotach, to około 100 $ za dzień od osoby (w tym wstęp do parku). Wraz z podniesieniem standardu noclegu lub samochodu cena gwałtownie rośnie. Przy noclegach w lodge trzeba brać pod uwagę koszty rzędu od 180 $ za dzień od osoby. Spanie w luksusowych namiotach stacjonarnych, w pięknych miejscach, to 300-1000 $ za dzień pobytu.

Organizując safari w Kenii za pośrednictwem kenijskiej agencji turystycznej, można otrzymać rabat rzędu 10-20%, głównie na noclegi. Warto porównywać oferty, bo ceny tej samej usługi mogą się znacznie różnić. Warto też trochę się potargować, choć biura w dużych hotelach na wybrzeżu raczej mają ustalone ceny imprez.

Osoby, które bardzo liczą się z pieniędzmi, uzyskają najlepsze ceny, negocjując bezpośrednio z agencją. Można natrafić na dobre okazje i rabaty, dołączając do innych grup. Turyści, którzy lubią mieć wszystko zaplanowane i przygotowane przed podróżą, mogą skorzystać z ofert polskich biur lub zarezerwować safari za pośrednictwem Internetu. W Kenii działa prawdziwa armia touroperatorów i łatwo znaleźć w Internecie coś odpowiedniego dla siebie.

Kenia safari - Wybór agencji

Informacje tu zawarte dotyczą kenijskich agencji, z którymi turyści będą mieli do czynienia podczas planowania safari. Przy takich kontaktach najlepiej postępować według sprawdzonych zasad:

* Nie należy przelewać pieniędzy za granicę ani płacić przed ustaleniem wszystkich szczegółów wyjazdu i bez rekomendacji osób korzystających z usług danej agencji (chyba że widnieje w spisie Kenijskiego Stowarzyszenia Touroperatorów, Kenyan Association of Tour Operators, www.katokenya.org; nie wszystkie figurują w spisie).

* Jeśli wystąpią jakieś problemy, najlepiej zwrócić się do Kenyan Association of Tour Operators, a w przypadku poważniejszych konfliktów zagrozić policją turystyczną (to ostateczność, bo większość konfliktów da się załatwić polubownie).

Kenia safari - Touroperatorzy

Turyści, którzy wybierają się na wielodniowe safari w Kenii, przybywają przeważnie do Nairobi. Miasto pozostaje od lat centrum organizacyjnym wypraw w głąb Kenii i jest siedzibą wielu dużych i małych touroperatorów. Duże firmy są pewne i oferują usługi na wysokim poziomie. Niestety, są też zdecydowanie droższe. Mniejsze są tańsze, ale trzeba ustalać bardzo dokładnie szczegóły wyprawy i to, co mieści się w ramach kosztów. Większość firm ma oddziały również w Mombasie i organizuje safari we wszystkich rejonach Kenii. Poniżej podano nazwy kilku touroperatorów w Kenii, którzy z powodzeniem współpracowali przy organizacji wypraw i safari z udziałem polskich turystów.

* Kenia safari. Abercrombie & Kent (www.abercrombiekent.com). Bardzo wysoki poziom usług; biuro drogie, ale ze znakomitą reputacją.

* Kenia safari. African Mosaic Tours (www.africamosaictours.com). Małe biuro z siedzibą w Mombasie, ale prowadzące usługi również w Nairobi. Od prawie 15 lat firma obsługuje polskich turystów indywidualnych. Specjalizuje się w safari pod namiotami, choć nie tylko. Konkurencyjna cenowo, ale trzeba się targować.

* Kenia safari. Let's Go Travel w Nairobi (www.letsgosafari.com). Organizuje safari i wyprawy w wyższym przedziale cenowym. Sprawdzona i solidna firma, prowadząca również działalność w Tanzanii, Ugandzie i Etiopii.

* Pollman's Tours & Safaris (www.pollmans.com). Prawdopodobnie największa obecnie firma turystyczna na rynku kenijskim. Nastawiona na masowe wyjazdy; średni i wyższy poziom cenowy.

* Rhino Safaris (www.rhinoafrica.com). Bardzo znana i dobra firma; średni i wyższy poziom usług i cen.

Więcej o: