Hiszpania Sewilla - zwiedzamy stolicę Andaluzji

Sewilla to czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii i stolica słonecznej Andaluzji. Sewilla słynie z największej na świecie gotyckiej katedry. Miasto jest jednocześnie ojczyzną porywczego flamenco - to wymarzone miejsce, aby poczuć niepowtarzalny klimat hiszpańskiego Południa.

Hiszpania Sewilla - Katedra

Rysując w 1401 r. plany gotyckiej katedry, architekt Alonso Martinez powiedział: "będzie tak ogromna, że ci, co ją zobaczą ukończoną, wezmą nas za szaleńców". Została zbudowana w ciągu stu lat (konsekrowana w 1507 r.), a w następnych wiekach była wielokrotnie modernizowana i rozszerzana. W XIX w. dodano cymborium, pomnik Kolumba, pomieszczenia na archiwa i bibliotekę. Ostatnie badania wykazały, że pod względem przestrzennym wyprzedza ona Bazylikę św. Piotra w Rzymie i katedrę św. Pawła w Londynie, uważane za największe świątynie chrześcijańskie w Europie.

Podstawą planów A. Martineza i następnych architektów był zbudowany w 1078 r. wielki meczet Almohadów (116 m długości i 76 szerokości), który Ferdynand III Święty po zdobyciu Sewilli w 1248 r. kazał przekształcić na kościół. Z meczetu zachowała się w całości Puerta del Perdón (Brama Przebaczenia; obecnie wyjście z katedry przy c/Alemanes), ze wspaniałym podkowiastym łukiem, prowadząca na otoczony arkadami Patio de los Naranjos (Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych), również z czasów Almohadów, z kamienną wizygocką chrzcielnicą z VI w., używaną przez muzułmanów do rytualnych ablucji. W Bibliotece Kolumbijskiej (budynek przy dziedzińcu) przechowywane są rękopisy Krzysztofa Kolumba oraz Biblia Alfonsa X Mądrego. W katedrze znajduje się także późnoromański grobowiec ze szczątkami Krzysztofa Kolumba. Podtrzymują go potężne postacie królów Kastylii, Aragonu, Leónu i Navarry.

W 39 kaplicach w nawach bocznych różnej wysokości znajdują się obrazy i rzeźby największych hiszpańskich artystów. Usytuowaną przy chórze, zamkniętym XVI-wieczną ozdobną kratą z kutego żelaza (dzieło Francisca de Salamanca), Główną Kaplicę zajmuje największy w świecie ołtarz (20 m wysokości, 13 m szerokości), późnogotycki, składający się z 45 figur.

Hiszpania Sewilla. Wyrzeźbiony w połowie XVI w. przez F. de Riańo skarbiec, umieszczony w przykrytej renesansową kopułą Sacristia Mayor, jest pięknym przykładem sztuki plateresco. Najcenniejsze eksponaty to relikwiarz Alfonsa X Mądrego i jego słynne Tablice astronomiczne, miecz Ferdynanda Świętego oraz słynne klucze do miasta Sewilli, które Maurowie i Żydzi oddali Ferdynandowi Świętemu na znak poddania miasta.

Hiszpania Sewilla. Przed ołtarzem renesansowej Capilla Real (Kaplica Królewska) w zdobionym srebrem sarkofagu z brązu spoczywa Ferdynand Święty, mając po obu stronach grobowce ostatniej małżonki Beatriz i syna Alfonsa X Mądrego. W ołtarzu kaplicy stoi XIII-wieczna figura NMP Królewskiej.

Katedra znajduje się na liście UNESCO.

Hiszpania Sewilla - Giralda

W 1184 r. almohadzki kalif Jusuf Jakub al-Mansur X rozkazał Achmadowi Baso, by zbudował "minaret, jakiego jeszcze nigdy nie widziano na ziemiach muzułmańskich". Budowniczy wykorzystał kwadratową wieżę kościoła Wizygotów, którą ci wznieśli na rzymskich fundamentach, pogrubił mury, ozdobił ceglaną ażurową plecionką, otwory okienne ujął w łuki podparte kolumienkami z wizygockimi kapitelami i całość zwieńczył zgrabną kopulastą wieżyczką z czterema pozłacanymi kulami z brązu na szczycie. Świat muzułmański zaniemówił z podziwu i zawiści. Wkrótce przy meczetach w Marrakeszu, Rabacie i w innych arabskich miastach co rusz pojawiały się kopie minaretu z Sewilli.

Hiszpania Sewilla. Kordobański architekt Hernán Ruiz nadał minaretowi renesansowy wygląd, zdobiąc balustradami i balkonami ostatni poziom nad arabskim arkadkowym fryzem (podpatrzonym u Wizygotów). Przebudował też wieżyczkę i zwieńczył ją wiatrowskazem z 7-metrowym renesansowym w stylu posągiem z brązu symbolizującym Wiarę, zaprojektowanym przez Bartolomé Morela. Obracający się posąg nazwali sewilczycy Giraldillo (girar znaczy "obracać się"), od którego przyjęła się nazwa wieży - Giralda. Giraldillo - symbol Sewilli - ma postać urodziwej kobiety w tunice, z tarczą w jednej ręce i palmą w drugiej. Gdy na czas renowacji oryginału umieszczono na wieży brązową kopię Giraldillo (obecnie na terenie katedry), sewilczycy jakby utracili radość życia.

Hiszpania Sewilla - Alkazar

Do imponującego zespołu pałacowych budowli zwanych Alcázarem wchodzi się od strony sąsiadującej z katedrą Plaza del Triunfo, przez Puerta de León - Lwią Bramę.

Alcázar, zbudowany w okresie, gdy Sewilla była stolicą taify, a następnie siedzibą kalifatu Almohadów, jest najstarszym w Europie pałacem królewskim, nieprzerwanie zajmowanym przez władców Hiszpanii. Także obecnie górne piętra pozostają do dyspozycji rodziny królewskiej.

Puerta de León (Lwia Brama) w fortyfikacjach opasujących Reales Alcázares została zbudowana z XII-wiecznych murów z czasów Almohadów. Na ceramicznej tablicy pyszni się ukoronowany lew. W Sala de la Justicia (Sala Sprawiedliwości) z połowy XIV w., po lewej stronie, Pedro I Okrutny (albo Sprawiedliwy) popełnił parę historycznych zbrodni albo - jak kto woli - wymierzył sprawiedliwość zdrajcom. Dalej jest Patio de Yeso (Stiukowy Dziedziniec), dziedziniec z arkadami z XII w., pozostałość pałacu z epoki Almohadów. Koronkową dekorację nad łukami powtórzyli później budowniczowie granadyjskiej Alhambry. Na następnym dziedzińcu, Patio de Monteria, zbierał się dwór przed wyprawą na polowania. W czasach mniej odległych odbył się tam bankiet z udziałem 1200 gości, wydany z okazji zamążpójścia infantki Eleny, córki obecnej pary królewskiej.

Hiszpania Sewilla. Na Patio de Monteria wznosi się fasada Palacio Mudéjar Pedra I. Jakoś nie przeszkadzały Pedrowi I - katolikowi - dekoracje w formie motta dynastii Nasrydów z Granady "Tylko Allach zwycięża". W późniejszych wiekach dodano do nich dwugłowe orły cesarza Karola V (Carlos I w Hiszpanii) i rozmaite herby z lwami i zamkami.

Przez bramę w fasadzie Mudejarowego Pałacu wchodzi się na prostokątne Patio de las Doncellas, które w XVI w., w czasach Karola V, otoczono galerią i dobudówkami. Po daninie składanej rocznie władcom mauretańskim - sto panien - pozostała nazwa patia i nisza (po stronie północno-wschodniej), w której niegdyś był tron. Siedział sobie na nim władca i oceniał urodę daniny. Pobliska Sala Ambasadorów jest nakryta kopułą, rzeźbioną w pozłacanym drewnie w tzw. "połówki pomarańczy", podtrzymaną przez wsporniki ze złotymi stalaktytami. Kopułę - symbolizującą Wszechświat - wykonał na zlecenie Juana II (ojca Izabeli I Katolickiej) w pierwszej połowie XV w. Diego Ruiz.

Z sypialni wychodzi się na Patio de las Muńecas (Patio Lalek). Po lewej stronie znajduje się sypialnia Izabeli Katolickiej, na wprost Salón Infantów, a po prawej Sypialnia Królów Mauretańskich zwana też Królewską Alkową - Alcoba Real. Dwie sale sypialni łączą rzeźbione w stiuku drzwi z potrójnymi podkowiastymi łukami. Wspaniałą ornamentację stanowią symbole chrześcijańskie oraz motywy charakterystyczne dla stylu nasrydzkiego (w epoce królestwa Granady).

Ciąg sal na I piętrze, z rzeźbionymi stropami z XVII w. i flamandzkimi i francuskimi tapiseriami na ścianach, kieruje do Oratorio - kaplicy z ołtarzem wykonanym z kolorowych azulejos (płytki ceramiczne) przez F.N. Pisano pod koniec XVI w. Ta część nazywana jest pałacem albo apartamentami Karola V. Nazwa Patio de las Muńecas pochodzi od dwóch główek w jednym z łuków, zupełnie niepasujących do koronkowych stiukowych dekoracji. Prawdopodobnie te niezbyt piękne dziecięce twarzyczki miały upamiętnić dwie mechaniczne lalki, które z okazji ślubu podarował Karol V swej małżonce Izabeli Portugalskiej.

Hiszpania Sewilla - Parque Maria Luisa i okolice

Na wielką Wystawę Iberoamerykańską w 1929 r., w której wzięły udział Portugalia, Hiszpania oraz kraje Ameryki Łacińskiej, wzniesiono w Sewilli budowle i pawilony, obecnie mieszczące muzea oraz instytucje kulturalne. Nowe gmachy, zbudowane w stylach historyzujących, sąsiadują z XVI-wiecznymi zabytkami.

Hiszpania Sewilla - Palacio San Telmo. Wśród budowli krajów Ameryki Łacińskiej w ogrodach pałacu San Telmo wyróżnia się replika pałacu arcybiskupiego w Limie.

Neomudejarowy elegancki hotel Alfonso XII, z marmurowymi posadzkami, kandelabrami z czeskiego kryształu, rzeźbionymi kasetonowymi sufitami i mnóstwem luksusowych zdobień, zaprojektował główny architekt Wystawy Iberoamerykańskiej 1929 r. J. Espiau. Budowa i wyposażenie kosztowały 10 procent sumy wydanej na całą wystawę.

Hiszpania Sewilla - Plaza de Espana. Otoczony galeriami plac w kształcie połowy koła jest dziełem A. Gozáleza. Cztery mosty na niewielkiej rzeczce symbolizują cztery królestwa: Kastylię, León, Navarrę i Aragonię.

Hiszpania Sewilla - El Arenal

Hiszpania Sewilla - Nad Guadalquivirem. Dwunastokątna, z węższą wieżyczką sześciokątną Torre del Oro (Złota Wieża) została wzniesiona przez Almohadów w pierwszej połowie XII w. W XVIII w. do sześciokątnej wieżyczki dodano cylindryczną latarnię. Maurowie nazwali ją Złotą Wieżą od złoconych azulejos, które zdobiły jej mury. Hiszpanie twierdzą, że nazwa pochodzi od złota wyładowywanego ze statków przypływających z Nowego Świata. Niezależnie od interpretacji, wieża pobłyskuje w słońcu ciepłą złotawą barwą.

Hiszpania Sewilla. Naprzeciwko XVIII-wiecznej Plaza de Toros de la Real Maestranza (arena korridy), jednej z najstarszych i najwspanialszych w Hiszpanii, stoi pomnik Carmen. To tutaj niewierna Carmen, czekając na sławnego matadora, pogardliwie rzuciła pierścionek od zakochanego w niej José.

Hiszpania Sewilla - Triana

Z Arenal przez most Isabel II, zwany też Puente de Triana, wchodzi się do dzielnicy Triana, od czasów rzymskich słynącej z warsztatów ceramicznych. W całej Hiszpanii nie było miejsca bardziej przeklinanego i budzącego większą grozę. Sewilla była hiszpańską stolicą Świętej Inkwizycji, z administracją i lochami w zamku San Jorge. Na terenie Triany dokonywano publicznych egzekucji heretyków. Stosy zapalano w miejscu zwanym Quemadero (palarnia) de San Diego na obecnym Campo de Tablada w okolicach Ogrodów Marii Luisy.

Hiszpania Sewilla. Triana obecnie jest gwarną dzielnicą z nastrojowymi uliczkami, przy których mieszczą się bary, restauracje i lokale z flamenco oraz sklepy ze słynną ceramiką z gwarantującym jakość napisem Hecho en Triana (wyprodukowane w Trianie). Z dzielnicy tej pochodzi wielu słynnych matadorów oraz śpiewaków i tancerzy flamenco. Po budzącym grozę zamku San Jorge nie ma już śladu, jeśli nie liczyć romantycznej uliczki nazwanej Zaułkiem Inkwizycji.

Hiszpania Sewilla - Magiczna Wyspa

Niedaleko terenów Expo92 znajduje się dziecięcy raj, Magiczna Wyspa. W zupełnie nowym XVI-wiecznym hiszpańskim miasteczku turyści bawią się w dyskotece Antique, chodzą do modnej restauracji Bacho i kina Omnimax i zwiedzają pawilony Expo92. Ale nic to w porównaniu z propozycjami dla dzieci: odkrywanie Nowego Świata w karawelach Kolumba, meksykańskie piramidy, bezludne wyspy, kryjówki piratów, poszukiwanie El Dorado, bitwy morskie i... wspaniały Balkon Andaluzji. Na 10 tys. km2 skupiają się tam najsłynniejsze andaluzyjskie zabytki: meczet w Kordobie, Giralda w Sewilli, wioski Alpuharras, latarnia na Gibraltarze, ogrody Generalife, Sierra Nevada...

Więcej o: